• Gdaňsk je okouzlující město, ne nadarmo se mu říká perla severu. Připadáte si v něm jako mezi kulisami historického filmu. Ráno vás budí zvonkohry a hned poté kostelní zvony.
  • Nábřeží a centrum města lemuje velké množství kaváren a cukráren, které jsou stále plné lidí. Oběd vás tu vyjde, podobně jako u nás, okolo 200 korun, osvěžující Aperol Spritz přijde na 150 korun. Mají tady také neskutečný výběr rozmanitých druhů ryb v různých úpravách, které opravdu stojí za ochutnání. Z nábřeží se vám nechce odcházet, je zde spousta laviček, kde můžete relaxovat, pozorovat okolí a kochat se řekou Motlawou s projíždějícími či jen tak se pohupujícími zaparkovanými loděmi.
  • Gdaňsk jako centrum trojměstí společně se Sopoty a Gdyní je rozlehlé přímořské město s dlouhými písčitými plážemi na jeho okraji. Pro mě byla ta nejkrásnější v nedalekých Sopotech, kam lze vyrazit městskou dopravou, autem nebo po všudypřítomných cyklostezkách na kole, hned po ní příjemná městská pláž Brzezno, kam se dostanete z centra tramvají číslo 3 za 25 minut. Cena jízdenky je 4,80 zlotých. Na pláži jsou restaurace, kde můžete poobědvat a odpočinout si pohledem na šumící moře. My jsme měli štěstí, protože nám vyšlo počasí, nefoukal vítr a bylo teplo, tak jsme vyzkoušeli i poněkud chladnější moře, kterému nelze odolat.
  • Jantarové náhrdelníky, náramky a prsteny jsou téměř na každém rohu, především však v nejkrásnější a nejvíce fotogenické jantarové ulici Mariacká, jen kousek od nábřeží řeky.
  • Gdaňsk je považován nejen za symbolické místo vypuknutí druhé světové války, ale také začátku pádu komunistického režimu ve střední Evropě. Byla zde založena organizace Solidarita, v jejímž čele stál budoucí prezident Lech Walesa.
  • Za návštěvu samozřejmě stojí nepřehlédnutelný monumentální kostel Nanebevzetí Panny Marie, který co do objemu je třetím největším kostelem na světě postaveným z cihel, dále Neptunova fontána i architektonicky unikátně vyhlížející Muzeum druhé světové války…
  • Poláci jsou moc milí, mají nás rádi, když bylo potřeba, vždy nám s ochotou pomohli a poradili. Dziekuje bardzo ♥ Na tohle nádherné město, které vás chytí za srdce, nikdy nezapomenu a věřím, že ani vy.