Hnízdo je součástí studie občanské vědy vedené GAIA, WBAIS a Charter skupiny Wildlife ekologie a environmentální vědy na univerzitě v Haifě. Projekt je financován velvyslanectvím USA v Izraeli, soukromým dárcem a projekt GAIA.

Drobní ptáci vletěli do sovího hnízda, ve kterém byl holub, došlo k ukrutnému boji, který holub nepřežil.
Tohle byla opravdu velmi smutná událost a tento klip je brutální a těžko se na něj dívá, ale je to realita a stává se to často. Abychom mohli chránit divokou zvěř, musíme pochopit, jak škodí tito invazní ptáci původním druhům.
Holub je minimálně dvojnásobný, ale proti velmi agresivní Majně nemá šanci. Ten samý holub loni bojoval se sovou pálenou.
Majna nepochází z Izraele, ale jsou invazivní a přebírají přirozené dutiny a budky, likvidují vejce a mláďata původních druhů. Majna je jedním ze 100 nejinvazivnějších druhů zvířat na světě.

Majna obecná
Majna obecná (Acridotheres tristis) je středně velký druh pěvce z čeledi špačkovitých (Sturnidae). Dorůstá 25 cm, je převážně černo-hnědá se žlutou maskou, zobákem a končetinami. Jedná se o všežravce žijícícího převážně v suchých travnatých oblastech. Velmi dobře se však přizpůsobila i životu v těsné blízkosti lidských obydlí. Její původní areál rozšíření sahá od Íránu, Pákistánu, Indie a Kazachstánu po Malajsii a Čínu,byla však zavlečena i do mnoha jiných částí světa, včetně Austrálie, kde je považována za vážnou hrozbu zdejšího ekosystému. V roce 2000 ji Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) dokonce zařadila na seznam 100 světově nejnebezpečnějších invazních druhů.

Online přenos:

Hnízdo sovy pálené – Haifa



Videozáznam:

NAPADENÍ HOLUBA V BUDCE – VIDEOZÁZNAM JE BRUTÁLNÍ, NENÍ VHODNÝ PRO SLABŠÍ POVAHY


Stejný holub v boji se sovou pálenou v loňském roce

Zdroj: Charter Group Birdcams, Wikipedie