Přemýšlíte o stavbě krbu s grilem a udírnou ve vašem altánku a ještě jste nenašli inspiraci? Pokud jste aspoň trochu zruční, krásný krb s grilem a udírnou dokážete postavit sami, stejně tak jako pan Karel Kroček z Českého Těšína.
Než se pustíte do stavby zahradního grilu, stavbu pořádně promyslete. Je nutné, aby byl funkční a bezpečný, ale také by neměl narušovat vaši zahradu. Měl by se stát hezkým doplňkem zahrady a pergoly. Zvolte pro stavbu, takový materiál, který bude ladit s ostatními prvky na vašem pozemku.

Zkušenosti a rady

Karel Kroček z Českého Těšína se také pustil do stavby zahradního krbu. Zde jsou jeho zkušenosti a rydy.
„Máme zahradní altán a uvažovali jsme o krbu s udírnou. Určitou představu jsem měl, ale upřesnit mi ji pomohl až počítačový program, se kterým mě seznámil synovec. Podle nákresu jsem také spočítal, kolik budu potřebovat cihel: šamotových 2000, klenbových 50, tatranek na obložení 500 a cihel ve tvaru J 50.
Vytýčil jsem tvar základové desky, vyhloubil pro ni metrovou jámu, osadil ji bedněním a vylil betonem, do kterého jsem přidával kameny a železa. Po dokonalém zatvrdnutí jsem základovou desku potřel penetračním nátěrem a položil na ni vodě odolnou izolaci.
Základovou desku jsem vyzdíval řadu po řadě a spáry mezi cihlami jsem vymezoval plastovými křížky 1×1 cm.
Abych neušpinil pohledovou část, nezaléval jsem maltou přední spáry, ale pouze ty, které nebudou vidět. Pro spárování pohledových částí jsem použil prázdnou tubu od tmelu, naplnil jsem ji řidší maltou a pistolí jsem ji nanášel do spár.
Na ležící polystyren jsem rozprostřel cihly, tvar jsem obkreslil a vyřízl; tím vznikla šablona pro klenbu.
Bednění pro klenbu jsem připravil z několika polystyrenových desek a z černé lepenky. Klenby jsem postupně vyzdíval z obou stran a nahoru doprostřed jsem pak vložil šamotový klín.
Vstup do krbu jsem obezdil najednou a zatížil jsem ho po bocích, spodní vodorovnou část vstupu kulatí cihla tvaru J.
Topeniště udírny je asi 150 cm od udírny v levé části krbu, krb i udírna mají vlastní klapku pro tah kouře.
Komín je umístěn nad udírnou a do něho přes klapku je sveden i odvod kouře z krbu; fungují vzájemně.
Mrazuvzdornou dlažbou jsem pokryl všechny odkladní plochy. Součástí celého krbu jsou úložné prostory například na krbové nářadí, dřevo a podobně. Rákosové žaluzie výborně chrání oheň před větrem.“

Videozáznam postupu práce


Přemýšlíte o stavbě krbu s grilem a udírnou ve vašem altánku a ještě jste nenašli inspiraci? Pokud jste aspoň trochu zruční, krásný krb s grilem a udírnou dokážete postavit sami, stejně tak jako pan Karel Kroček z Českého Těšína.