Tahle nenápadná domácí rostlinka mě loni úplně uchvátila. Od té doby, co jsem zjistila, že je nejenom naprosto nenáročná na údržbu, ale také taaaak dobrá a zdravá, nedám na ni dopustit.

A vy se mě docela často ptáte, jak se o rýmovník starat. Tady jsou moje zkušenosti.

Do čeho rýmovník zasadit

Kdyby u nás bylo teplejší podnebí, nebála bych se rýmovník zasadit do záhonu a nechat ho být. Zvládne opravdu (téměř) cokoliv. Když si ho koupíte v zahradnictví v malém květináči, dejte mu pár týdnů čas na aklimatizaci a pak ho přesaďte do většího. No a jestli najdete v okolí nějakého dobrodince, který se s vámi podělí o zakořeněný řízek, doma ho dejte na 24 hodin do vlažné vody a pak zasaďte do květináče se zahradní hlínou nebo koupeným univerzálním substrátem.

Jak často zalévat

Určitě se najde nějaký odborník, který bude tvrdit, že rýmovník potřebuje zalévat xkrát týdně malým množstvím vody. Mně (a hlavně mému línému já) se osvědčilo zalít všechny kytky v domě jednou týdně. Prostě je obejdu s konvičkou (podle rady táty ideálně s převařenou vychladlou vodou) a do každého květináče naliju cca půl deci vody (záleží samozřejmě na jeho velikosti). Jestli ho zaléváte hodně nebo málo, zjistíte velmi rychle. Při nedostatečné zálivce začnou listy žloutnout a opadávat. Při velké zálivce bude voda zůstávat v misce a hrozí, že rostlina uhnije.

Jak zařídit, aby vypadal k světu

Když se u vás bude rýmovníku dařit, poroste jak šílený do všech stran. Nenechte tomu volný průběh, měl by pár nevzhledných šlahounů. Krasavce z něj uděláte, když ho budete zaštipovat. Ideálně vždy ustřihněte stopku těsně nad dvěma lístky. Rostlina pak vyrazí další šlahoun někde jinde a postupně se bude zahušťovat. Ustřižený kousek nevyhazujte, ale použijte na rýmovníkový čaj nebo ho dejte do sklenice s vodou a nechte zakořenit.

Jak si vyrobit sazeničky rýmovníku

Jestli jste si přečetli předchozí odstavec, už to víte :). Prostě odstřihněte kousek větvičky, spodek očistěte od listů a dejte do sklenice s vodou. Během pár dnů pustí první kořínky a rychle budou následovat další. Vydržte, dokud si nevytvoří kořenový základ tak akorát a dohlížejte, aby měl dost vody. A až usoudíte, že nastal čas, prostě ho zasaďte do hlíny viz. bod 1.

Osobně doporučuju mít rýmovník doma v každé místnosti. Nádherně provoní vzduchu a navíc krásně vypadá.

The post Jak se starat o rýmovník appeared first on PetraZahradnici.cz.