Kočky, ať už ty domácí nebo toulavé, se rády procházejí po zahradách a užívají si tamní svobodu. Bohužel to pro majitele zahrad může znamenat nechtěné výkaly, zničené záhony a rušení klidu. Existuje ale mnoho způsobů, jak se těchto nezvaných hostů zbavit bez toho, abyste jim ublížili.

Využijte odpuzující pachy:

Kočky nemají rády citrusové vůně. Rozložte po zahradě citrusové slupky, kůru z pomerančů a citronů nebo nakapejte pár kapek citrusového oleje na kousky látky. Dalšími odpuzovači pachů jsou ocet, česnek, pepř a mletá káva. Tyto ingredience můžete rozmístit po zahradě v miskách nebo sáčcích. Existují i komerční spreje a repelenty určené pro odpuzování koček. Při jejich výběru dbejte na to, aby neobsahovaly chemikálie škodlivé pro rostliny a zvířata.

Vytvořte fyzické překážky:

  • Opatřete záhony a další citlivé oblasti plotem z pletiva nebo sítě. Dbejte na to, aby plot byl dostatečně vysoký a pevně ukotvený, aby ho kočky nepřelezly.
  • Použijte hliníkovou fólii nebo ostré kamínky. Kočky nemají rády pocit chladu a ostrých předmětů na tlapkách, takže se těmto místům raději vyhnou.
  • Využijte vodní prvky. Sprejové trysky s pohybovým čidlem nebo fontány dokáží kočky účinně odradit.

Nabídněte kočkám alternativu:

Pokud vám nevadí přítomnost koček na zahradě, ale vadí vám jejich ničení, zkuste jim vytvořit vyhrazený prostor. Vhodný je kočičí strom, domek nebo klidné místo s hračkami a miskami na vodu a jídlo. Zajistěte, aby kočky měly přístup k čisté vodě a toaletě. Kočky preferují používání vlastního kočičího záchodku a vyhnou se tak vašim záhonům.

Další tipy:

  • Pravidelně odstraňujte z trávníku a záhonů kočičí trus.
  • Udržujte zahradu čistou a uklizenou. Odstraňujte odpadky, listí a větvičky, které by mohly kočky lákat.
  • Zavírejte kompostéry a popelnice, aby se k nim kočky nedostaly.
  • Pokud máte psa, nechte ho po zahradě volně pobíhat. Jeho pach kočky odpudí.
  • Pamatujte na to, že cílem není kočkám ublížit, ale pouze je odradit od návštěvy vaší zahrady. Dodržováním výše uvedených tipů a s trochou trpělivosti se vám to jistě podaří.
Článek Jak se zbavit cizích koček na vlastní zahradě se nejdříve objevil na České návody. Zdroj obrázku: pexels.com