Parní čistič je velmi užitečným pomocníkem při úklidu a dokáže značně zjednodušit a zefektivnit celý proces uklízení. Využívá páru, která dovede rozpustit zaschlé šmouhy, aniž by bylo zapotřebí saponátu či hrubé síly. Čištění párou je velmi efektivní, protože tímto způsobem se zbavíte mnoha bakterií, mikrobů, plísní a různých nečistot, které se špatně čistí běžným čištěním. Pára se tvoří z vody díky ohřevu v nádržce, která je pod tlakem a vedena tryskou ven. Na co se při výběru zaměřit?Před výběrem se zamyslete především nad tím, co a jak často chcete s parním čističem uklízet.

Druhy podlahových parních čističů

Parní mopy

Parní mopy – svým vzhledem se podobají klasickým tyčovým vysavačům a od ručních parních čističů se liší prodlouženou násadou. Jedná se o ideálního pomocníka při úklidu podlah, a to zejména těch hladkých , dlažeb, PVC, linoleem apod. Pozor však dávejte při používání na dřevěných podlahách, u nichž může dojít vlivem vlhkosti k nežádoucímu bobtnání. Co se týče ceny, je víceméně průměrná. Jejich hmotnost dosahuje zhruba 2,5 až 6 kilogramů, objem nádoby na vodu je zhruba  (až 0,7 litru). Pracují s tlakem kolem 3 barů.

Výhody:
Snadno a dobře čistí podlahu
Dobře se s nimi manipuluje
Cena není příliš vysoká

Nevýhody:
Nelze s nimi čistit textil
Potřeba uklízet pravidelně
Nemají příliš vysoký výkon a s některými nečistotami si neporadí
Rozpuštěné nečistoty neodsává, ale stírá

Pojízdné parní čističe

Pojízdné parní čističe jsou tvořeny samostatnou pojízdnou nádobou s kolečky a samostatnou hadicí, která se k nádobě připojuje. V nádobě je umístěn ohřívač vody pro vyvíjení páry, případně samostatná nádržka na vodu. Tento typ dosahuje vysokých výkonů a čištění je rychlé, zvládne i větší plochy. Výhodou pojízdného parního čističe je proto univerzálnost, efektivní bude jak při čištění oken nebo žaluzií, tak i na podlahy, spáry nebo obkládačky.
Při vysokých výkonech zvládnete pracovat i hodinu, přičemž v nádobě na vodu se může ohřát 1,5–2 litry litru vody. Kvalitní parní čističe by měly mít tlak páry alespoň 4 bary s teplotou 100 °C. Špičkové modely pak 6 barů s teplotou až 140 °C. Nevýhodou, pojízdných parních čističů je vyšší cena, případně horší manipulace – pojízdné parní čističe jsou větší, těžší a hůře se s nimi pracuje třeba v menších místnostech. Nevhodný je na čištění koberců, matrací a čalounění, jinak ho můžete použít v podstatě na cokoli.

Výhody:
Univerzální využití
Vysoký výkon
Umožňuje čistit i velké plochy
Možnost dokoupení velkého množství příslušenství
Nevýhody:
Vyšší cena pro kvalitnější modely
Horší manipulace a větší prostorová náročnost
Rozpuštěné nečistoty neodsává, ale stírá


Parní vysavače

Parní vysavače jsou svým vzhledem podobné pojízdným parním čističům, ale oproti nim nabízejí nejen čištění párou, ale i vysátí rozpuštěných nečistot do sběrné nádoby. Parní vysavače lze efektivně využít i na čištění sedaček, matrací, čalounění a koberců. Na čištění podlah je možné navíc použít vhodné příslušenství, a proměnit je tak na parní mop. Parní vysavače disponují nádržkou zhruba na 0,8 až 1 litr vody, přičemž vyprodukovaný tlak může mít 4 až 5 barů. Ohřev vody je sice pomalejší, ale zato teplota páry je hodně vysoká až 140 °C. Počítat však budete muset s vysokou pořizovací cenou v rozmezí 15 000 Kč až 20 000 Kč.

Výhody parních vysavačů:
Univerzální využití pro celou domácnost (včetně koberců a čalounění)
Velmi vysoký výkon
Odsává rozpuštěné nečistoty
Nevýhody:
Vysoká pořizovací cena
Náročnější manipulace

Důležité parametry

Objem nádoby:
Objem nádoby se velmi výrazně liší u jednotlivých typů čističů, i mezi jednotlivými modely navzájem. Čím větší je nádoba na vodu a čím více vody se do ní vejde, tím déle lze přístroj používat.
Běžně se nádoby jednokomorových čističů pohybují v těchto číslech:
U pojízdných čističů od 0,8 do 1,5 litru.
U parních vysavačů od 0,5 do 1 litru

Příkon
Příkon se udává ve wattech W a říká, kolik energie do elektromotoru přístroje přiteče za jednotku času. Pohybuje se u pojízdných parních čističů od 1000 W až po více než 2000 W u parních vysavačů. Pro méně náročné zákazníky 1000 až 1500 wattů stačí, půjde o poměrně levné čističe, které si poradí s menšími plochami při občasném použití. Hodně výkonné přístroje jsou vhodné pro náročnější zákazníky, kteří na cenu tolik nehledí. Kromě provozního tlaku má pak příkon bezprostřední vliv i na dobu ohřevu vody, čím větší příkon, tím rychleji se voda ohřívá a na výkon.

Výkon
Parní výkon znamená tlak a množství vypouštěné páry. Tlak i množství je možné u většiny čističů podle potřeby regulovat, jelikož k čištění různých povrchů je potřeba volit jiný tlak i množství páry.
Plošný výkon udává, jak velkou plochu zvládne přístroj vyčistit. Je to orientační údaj, protože to nelze spočítat přesně. Záleží na způsobu práce, materiálu, míře znečištění a složitosti prostoru. Ale samozřejmě pro vás může být určité vodítko, když si změříte prostory, které plánujete čistit, připočtete rezervu a podle toho vyberete parní čistič.
Topný výkon charakterizuje tepelné vlastnosti přístroje. Voda se ohřívá tím, že se jí dodá tepelná energie a topný výkon vám říká, kolik se jí dodá za sekundu. Souvisí to s již několikrát zmíněnou dobou ohřevu – čím větší topný výkon v kombinace s velikostí nádobky, tím rychlejší ohřev. Minimum by mělo být 1000 W, ideál je kolem 1500 W. V závislosti na tomto výkonu se pak doba ohřevu pohybuje zhruba od 4 do 6 minut na litr vody u pomalejších a zhruba od 2 do 4 minut na litr vody u rychlejších parních čističů.

Mobilta

Sledujte délku přívodního kabelu. Délka kabelu je rozhodující pro to, jak velký okruh okolo zásuvky jste schopní čistit. Krátký kabel, který může mít pouhých 5 metrů, nikam nedosáhne a budete ho muset neustále přepínat ze zásuvky do zásuvky.

Materiál
Parní čističe jsou nejčastěji z plastu, u kvalitnějších kusů jsou nádoby na vodu z hliníku nebo nerezu, čímž se prodlužuje životnost, ale na druhou stranu se zvyšuje hmotnost. Pojízdné čističe a parní vysavače už musí mít kolečka, aby se s nimi dalo pohodlně pracovat.

Funkce a příslušenství

Dětská pojistka – dětská pojistka zabraňuje otevření nádržky s horkou párou ve chvílích, kdy hrozí popálení, takže ochrání nejen děti, ale i vás.
Bezpečnostní ventil – minimalizuje riziko vylití obsahu nádrže ven.
Automatické vypnutí – funkce, díky které se sám čistič vypne poté, co dojde voda v nádržce.
Odvápňování – některé modely jsou vybaveny integrovanou ochranou proti usazování vodního kamene. Díky tomu je můžete plnit i vodou z kohoutku, a nemusíte se o čištění už více starat. Pokud si pořídíte model bez této funkce, doporučuje se používání destilované vody, která nebude zbytečně přístroj zanášet.
Indikátory – Kontrolka nebo indikátor, který vám dá vědět, že voda v nádržce je nahřátá dostatečně k tomu, abyste se mohli pustit do práce.
Nastavení množství páry – Pokud disponuje parní čistič alespoň základním ovládáním, mělo by být možné nastavit, kolik páry z něj vyjde. Většinou je tato regulace stupňová (2–3 stupně) a měli byste ji ovládat s ohledem na čištěný povrch a materiál.
Příslušenství – Filtry pro zachytávání prachu, nástavce na koberce, rotační kartáč, kloubový kartáč.

Nejlepší modely dle Heureka.cz

Leifheit 11913 – Horká pára odstraní až 99,99 % všech bakterií a to bez jakéhokoli chemického detergentu. Parní čistič Clean Tenso je nepostradatelným pomocníkem zvláště pokud máte malé děti, které si rády hrají na podlaze. Díky regulaci množství vypouštěné páry lze mop použít jak na dřvěné či laminátové podlahy, tak na dlažbu i kámen. Praktický nástavec v podobě kluzáku pak slouží k osvěžení koberců. Díky extra dlouhému přívodnímu kabelu dosáhnete až do těch nejzasších koutů.

RECENZE A CENY

Kärcher SC 3 EasyFix – Příruční výkonný parní čistič KÄRCHER SC 3 EasyFix zajistí čistotu bez chemie pouze párou v kuchyni, koupelně a na WC vhodný na tvrdé podlahy. Díky max. tlaku 3,5 bar je zajištěn vysoký výstup páry. Hygienicky čisté i bez čisticích prostředků. Množství používané páry je možno regulovat přímo na pistoli stroje. Stroj KÄRCHER SC 3 EasyFix je vybaven bezpečnostním uzávěrem (tlakovou nádobu stroje nelze za provozu otevřít), integrovaným trychtýřem pro plnění vodou a kontrolkami provozu a ohřevu. disponuje permanentně doplňovatelnou nádrží pro nepřerušovanou práci a odvápňovací patronou pro okamžité odvápnění vody a tím i prodloužení životnosti přístroje.Díky inteligentní a účinné odvápňovací patroně je voda napuštěná do nádrže zcela automaticky zbavena vápenatých sloučenin. Disponuje optimalizovanou podlahovou hubicí, která zaručuje díky celoplošnému záběru ideální čištění. Hubice je vybavena i froté návlekem, který se nasazuje a upevňuje dvěma klipsy, umístěnými z horní části hubice.
Další výbavu tvoří ruční hubice s kartáčky a textilním návlekem, tryska s bodovým paprskem pro čištění nedostupných míst a kruhový kartáček, který se nasazuje na trysku s bodovým paprskem pro ještě dokonalejší čištění.

RECENZE A CENY

Karcher SC 4 EasyFix – Parní čistič KÄRCHER SC 4 EasyFix pro čištění středních ploch. Velmi dobře vybavený s nádržkou na doplňování vody pro kontinuální práci. S tlakem páry 3,5 bar a objemem nádoby 0,5 a 0,8 l. Nově s hubicí na podlahy EasyFix pro lepší čistící účinek. Nádoba na vodu s možností doplňování a objemem 0,8 l umožňuje uklidit celou domácnost bez pracovních pauz. Díky max. tlaku 3,5 bar je zajištěn vysoký výstup páry. Usazeniny vodního kamene, mastnot a ostatní pevně ulpívající nečistoty mohou být účinně a přitom ekologicky (bez použití chemie!) odstraněny. Množství páry může být plynule regulováno na parní pistoli a být přizpůsobeno čištěnému povrchu a stupni znečištění. Hliníkový topný kotel se stará o dlouhou životnost, neboť topné tyče jsou zality do kovu a tím je zabráněno zavápnění. Navíc má speciální hliníková slitina dobrou schopnost držení tepla. Přístroj je bezpečný vůči dětem, neboť patentovaný bezpečnostní uzávěr s přetlakovým ventilem lze otevřít teprve až tehdy, když parní kotel není pod tlakem. Použití: čistění podlah, armatury, umyvadla, obkladačky, okna, zrcadla, digestoře, kuchyňské prostory.

RECENZE A CENY

Kärcher SV 7 2015 – Parní vysavač KÄRCHER SV 7 třída Premium s kontinuálním doplňováním vody: Vhodná pro čištění podlah s parní podlahovou hubice s funkcí sání se používá k vysávání suchých nečistot z podlah a odsávání páry z tvrdých podlah jako např. dlažby. Pomocí funkce sání páry lze také osvěžit koberce. Pro různé použití jsou k dispozici různé nástavce: kartáčkové lamely, gumové stěrky nebo stěrky z tvrdé gumy. Parní ruční hubice s funkcí sání se používá k čištění oken a všech rovných ploch, jako např. zrcadel, kuchyňského nábytku atd. I zde máte k dispozici různé nástavce: malá stírací guma, velká stírací guma a kartáčový věnec. Tryska s bodovým paprskem a sací funkcí se používá k čištění těžce přístupných míst. Dodává se bez násad, s kulatým kartáčkem nebo prodloužením.Použití: v domácnosti: čištění podlah, čištění ostatních tvrdých ploch, jiné oblasti použití.

RECENZE A CENY

Ariete Xvapor Deluxe 4146 – Tento nový tahací parní čistič s praktickým prostorem na příslušenství v základně X Vapor Deluxe využívá přirozenou sílu páry k čištění všech povrchů v domácnosti a k zaručení maximální hygieny bez použití chemických prostředků: dlaždice, sklo, parkety, mramor a koberce. Pára čistí a dezinfikuje, zabíjí až 99,9% mikrobů a bakterií. Široká škála doplňků umožňuje také hloubkové čištění oken, textilií a povrchů jakéhokoli druhu. Tlak 5 barů si poradí i s nejodolnější špínou, mastnotou a vodním kamenem. 60 minut provozu bohatě stačí na úklid domácnosti, přičemž doba zahřátí je pouze 8 minut. Jedinečná možnost pro uskladnění příslušenství v těle přístroje. Hadice díky patentované technologii uskladnění vytváří rukojeť pro snadné přenášení parního čističe. Díky regulaci páry a bohatému příslušenství dokážete vyčistit celou domácnost. Vhodný do domácností s dětmi, alergiky a domácími mazlíčky, které vyžadují pravidelný a důkladný úklid a zároveň hledají šikovné řešení

RECENZE A CENY