Stínící technika na oknech dnes plní mnohem více funkcí, než jen pouhé stínění proti slunci, i když to je stále jeho hlavní doména. Kromě stínění také zlepšuje tepelně izolační i zvukově izolační vlastnosti, zajišťuje soukromí, odrazuje zloděje a dokresluje vzhled celého domu.

Existují různé typy stínící techniky. My si je rozdělíme na vnitřní a vnější stínění.

Vnitřní stínící technika

U vnitřní stínící techniky obecně platí, že sice dovnitř nepustí světlo, ale bohužel tam pustí teplo. Na druhou stranu je zde spousta estetických možností, plus se vnitřní stínící technika obvykle lépe ovládá a reguluje.

Nejčastější typy vnitřní stínící techniky jsou následující:

Vertikální a horizontální žaluzie

Vnitřní žaluzie jsou asi nejlevnější řešení stínění oken. Můžete si vybrat ze spousty barevných variant. Největší výhodou žaluzií je výborná regulace světla. Ovládání může být mechanické, ale i dálkové, žaluzie mohou být nejen horizontální, ale i vertikální. Vnitřní žaluzie bývají plastové, hliníkové nebo i dřevěné.

Látkové a bambusové rolety

Látkové rolety na pohled obvykle vypadají lépe než žaluzie, můžete vybírat vnitřní rolety s nejrůznějšími originálními vzory, ale chybí zde možnost tak dobré regulace světla. Zajímavou variantou jsou bambusové rolety.

Závěsy

Závěsy jsou takové lapače prachu, že už dnes nejsou tak oblíbené. Na druhou stranu je to levná varianta a může být i velmi elegantní.

 

Venkovní stínící technika

Venkovní stínění je dnes nejoblíbenější i proto, že udrží za oknem nejen světlo, ale i horko. Navíc pevné venkovní rolety či žaluzie fungují i jako bezpečnostní prvek.

Podíváme se na 3 nejčastější varianty venkovního stínění oken:

Venkovní rolety

Venkovní rolety mohou skvěle designově doplňovat fasádu domu, váš dům s nimi bude vypadat zase o kousek lépe. Rolety pokoj perfektně zatemní, dokonce až tak, že nepoznáte, jestli je venku tma či světlo, což se hodí do ložnice, ale i do dětských pokojů, aby děti v létě déle spaly. Rolety jsou pevné a fungují tak i jako bezpečnostní prvek.

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie jsou obecně nejlepší v tom, že s nimi můžete velmi přesně ovlivňovat, kolik slunečního světla si do pokoje pustíte. Vypadají elegantně, můžete volit nejrůznější barevné provedení tak, aby ladily k domu. Fungují také jako tepelná i zvuková izolace.

Markýzy

Markýzy jsou úplně něco jiného než žaluzie a rolety. Nejlépe se hodí na balkóny, terasy, ale používají se i na okna. Mohou mít větrná, sluneční i dešťová čidla, existují různé typy markýz (výsuvné, výklopné, svislé či samostatně stojící markýzy).

Když budete vybírat stínící techniku, nejlepší je zajít do kamenné prodejny českého prodejce, kde vám poradí s výběrem. Barvu si vyberete sami, ale přesný typ a zaměření je dobré probrat s odborníky. Přece jen kvalitní stínící technika přestavuje jistou investici, které nechcete litovat.

Článek Jak vybrat zastínění oken se nejdříve objevil na České návody.