Dny, které trávíme nyní doma s dětmi, jsou často náročné. Aby vaše děti netrávily příliš mnoho času u televize, počítači nebo telefonu, můžete jim vymyslet různé aktivity, kterými se zabaví a rozvinou svou kreativitu a fantazii. Podívejte se na různé tipy, jak se doma můžete s dětmi zabavit.

Rozplánujte si den

Připravte si seznam, kdy děti budou vypracovávat své úkoly a povinnosti které musí každý den splnit. Děti by měly mít podobný režim jako když chodí do školy. Ideální je dopoledne si vyhradit pro úkoly a odpoledne se věnovat dalším aktivitám.

Hry pro děti

Pro děti jsou hry důležité především z hlediska jejich rozvoje, podporují jejich fantazii, kreativitu a zdokonalují motoriku. Jakou hru zvolíte záleží především na věku dětí. Menší děti se rádi účastní běžných povinností rodičů, se kterými mohou pomáhat. Je to taková hra na dospělého, při které rozvíjejí své motorické činnosti.
Děti předškolního věku ocení hry například na hledání předmětů – samá vody, přihořívá, hádání zvířátek, které jim předvádíte, nebo hru Čáp ztratil čepičku, měla barvu, barvičku – uhodni jakou. Pokud máte dům, děti si mohou hrát i několik hodin na schovávanou.
Většina malých dětí si vystačí hraním s hračkami, nebo stavebnicemi. Děti školního věku se zabaví deskovými hrami, pexesem nebo kartami. Zábavou na několik dní mohou být například puzzle.

Tvoření s dětmi

Aktivita, kterou většina malých dětí zbožňuje, je kreslení a malování. Pro menší děti jsou kreativní aktivity důležité především proto, že jim umožní vyjádřit to, co slovy ještě popsat nedokážou. Další možností je vyrábět předměty, hračky a dekorace z papírů a běžně dostupných věcí. Na podzim nabízí příroda řadu pokladů, můžete obtiskovat listy nebo dělat zvířátka z kaštanů. Výtvory nakonec můžete zužitkovat jako dekoraci vašeho domova.
Zábavou hlavně pro dívky je šití hadrových panenek, pletení či háčkování.
Pro kluky může být zábavou na dlouhé chvíle stavění různých modelů, například letadel.

Něco dobrého si upečte

Zapojte své děti do přípravy různých pokrmů. Upečte si společně koláč, bábovku, rohlíky, nebo domácí chléb. Děti milují, když můžou pomáhat a mají pocit, že dělají „dospělácké“ věci s vámi. Odměnou pak bude chutný výsledek, který ocení celá rodina. Další variantou může být příprava vašich oblíbených polévek.

Fyzické aktivity

Je možné, že dětem doma chybí sportovní aktivity a pohyb. Děti pohyb milují. Na youtube.com, je spousta videí, podle kterých si děti mohou zacvičit jogu, či kardio lekce, nebo zatančit. Spousta lekcí je v českém jazyce, nepřeberné množství najdete v angličtině, kde se děti mohou přiučit nová anglická slovíčka a fráze.
Pokud máte dům se zahradou vaše možnosti jsou početnější. Když je příznivé počasí, děti si mohou na zahradě zaběhat, nebo hrát s míčem.

Čtení knih

Čtení knih je prospěšnou aktivitou pro rozvoj dětí každého věku. Pokud vaše dítě ještě neumí číst, můžete mu předčítat. Pokud děti umí číst jen pomalu zvolte formu vzájemného předčítání, kdy každý z vás přečte určitou část textu. Stejně tak si mohou sourozenci předčítat mezi sebou.
Důležité je věnovat pozornost výběru hnížky, aby odpovídala věku dětí. Khihy pro starší děti mohou být příliš obtížné na čtení a knihy pro mladší ratolesti zase naopak nemusí upoutat jejich pozornost. V obou případech je kniha zřejmě bavit nebude.
Výběr knihy by měl být na vás, ale poskytněte možnost dětem ať si samy sáhnou po knize, která jim bude blízká a vyberou si podle svého žánru a témat.

Úklid

Čas strávený doma s dětmi leze využít i větším úklidem. Zkuste děti zapojit do třídění jejich šatníku, šuplíků, věcech na poličkách. Určitě se najdou věci, které jen zabírají místo a už je nepoužívají. Oblečení si mohou přeskládat, aby vypadalo úhledněji, letní věci postupně odsunout stranou a do popředí si vyskládali oblečení které budou nosit v zimě.