Mám rozečtenou skvělou knížku od pana Cílka „Co se děje se světem“ a zasáhla mě v mnoha ohledech. Aspoň její začátek, ve kterém popisuje, jak macešsky se chováme k přírodě i surovinám. Mluví v ní i o tom, že naše babičky měly celoročně někde v koutě postavený květináč se základními bylinkami, aby měly vždycky po ruce čerstvé vitamíny (a koření). Tak jsem si řekla, že to prubnu a taky zkusím mít na parapetu bylinky, které nejčastěji používáme. Co si budeme povídat, někdy se prostě člověku nechce táhnout na zahradu, aby si natrhal hrst petrželky, že jo…

Takže jsme nakoupili substrát na bylinky (zem byla ještě před týdnem zmrzlá na kost) a s velkou slávou zaseli do květináčů řeřichu, špenát, mátu, meduňku, libeček, petržel a bazalku. Řeřicha je rychlá, takže jsme ji už po týdnu snědli. Špenát, máta a meduňka se asi nelíbily kočkám a psovi, protože je jednoho krásného dne shodili z parapetu na zem a bylo po pěstování (chudinky, nestihly ani vyklíčit). Ale zbytku se na okně daří. Aby ne, když všechny květináče denně rosím a stěhuju z okna na okno za sluníčkem a světlem (další tipy, jak pěstovat bylinky na parapetu, najdete v mém starším článku).

Petržel kadeřavá

Na zahradě jí mám obrovský trs a kupodivu každý rok neúnavně obrazí znova, přestože mi všichni tvrdí, že je to jednoletka. Tak ji vytrvale střihám a suším nebo mrazím, což při vaření není ono. Třeba do polévky se víc hodí kadeřavá varianta než hladkolistá. Je prostě hezčí. Jenže na zimu se schová pod zem – ani se jí moc nedivím – a v jídlech si musím vystačit se sušenou. Tomu je teď konec, resp. bude. V květináči vyklíčila asi za týden, teď jsou sazeničky vysoké asi dva centimetry. Jsem zvědavá, kdy půjdou první listy sklízet. Někde jsem se dočetla, že už za pár týdnů, což by bylo skvělé.

Libeček

Bez mučení se přiznám, že libečku ještě přicházím na chuť. Třeba táta ho má na zahradě pořád, ale mně vždycky přišel až moc aromatický. Jenže se hodí i do salátů a pan Cílek o něm mluvil jako o „must have“, tak ho prostě mít budeme. Tečka. Neznám nikoho, kdo by ho doma pěstoval, jsem proto zvědavá, jestli se mi to povede. Semínka zatím vyklíčila, docela i vyrostla, takže bych řekla, že prospívá. Uvidíme, jak dlouho. Jen ho asi budu muset časem přesadit – je totiž náročný na místo (na zahradě dorůstá i dvou metrů, když má dobré podmínky) i na vodu.

Bazalka

Na zahradě sázím pravidelně několik druhů, protože jí máme neuvěřitelnou spotřebu. Milujeme italskou kuchyni a ta se jaksi bez bazalky neobejde. Takže je u nás bazalka nedostatkovým zbožím a svoje domácí zásoby musím doplňovat klasickou kupovanou. Údajně by se jí ale mělo dařit i na parapetu, tak uvidíme. Zatím se zdá, že to u nás klapne, ale uvidím, jak bude bylinka ve finále vitální a silná.

Co máte na parapetu vy? Co vám roste, a čemu se doma nedaří?