Hnízdo čápů černých se nachází na dubu v polské provincii Lodž (přesná poloha je utajena).

Online přenos je vzdělávací projekt Krajského ředitelství státních lesů v Lodži ve spolupráci s Univerzitou v Lodži – Fakultou biologie a ochrany životního prostředí. Věcným školitelem je prof. Piotr Zielinski. Na terénních pracích se podíleli Bartosz Janic, Piotr Zieliński, Michał Strawiak a lesníci z RDSF v Lodži.
Čáp černý (Ciconia nigra) je velmi vzácným obyvatelem polských lesů, vede utajený způsob života. Vzdělávací projekt Black Storks Online realizovaný od roku 2016 má odhalit tajemství života tohoto druhu. Online přenos z hnízda těchto vzácných ptáků je společným vzdělávacím projektem Oblastního ředitelství státních lesů v Lodži a Fakulty biologie a ochrany životního prostředí Univerzity v Lodži – průkopnický v Polsku a jeden z mála svého druhu v r. Evropa. V letech 2016 a 2017 se na něm podílel i Výbor pro ochranu orla. Vědeckým konzultantem projektu je prof. Piotr Zieliński, zaměstnanec univerzity v Lodži. Projekt vznikl a je realizován díky finanční podpoře Informačního centra Státních lesů. V roce 2021 byly z prostředků WFOŚiGW v Lodži financovány GPS-GSM lokátory.
Tento online vzdělávací projekt čápů černých má za cíl vzdělávat diváky tím, že ukazuje přírodu ve skutečném stylu. Stát se tak může cokoliv. Do hnízdění se nebude zasahovat. Pozorujeme, obdivujeme a necháváme přírodu, aby se ubírala její cestou.

Hnízdění 2023

31.března.2023 – přílet čápů
9.dubna – první vejce 3:35:19
12. dubna – druhé vejce 23:43:31
14. dubna 2023 – třetí vajíčko 23:00
16. dubna – čtvrté vejce 22:10
14.května – 4:44 vylíhnutí prvního mláděte, 7:00 vylíhnutí druhého mláděte
15.května- 8:36:40 vylíhnutí třetího mláděte
17.května -5:17 vylíhnutí čtvrtého mláděte
17.května -ztráta mláděte v důsledku útoku sovy pálené
23.května 2023 – útok jestřába a únos mláděte
16.června -21:01 druhý úspěšný útok jestřába, vyražení mláděte z hnízda

Online přenos:

Pozor! Přímý přenos z hnízda čápů černých může obsahovat drastické scény.

Čáp černý webkamera z hnízda v Polsku

Videozáznamy:

Mláďata sama na hnízdě během útoku jestřába.Jestřáb srazil jedno mládě z hnízda

Aktualizace od Piotra Zielińského po návštěvě oblasti pod hnízdem. „Mládě je 100% mrtvé. Bylo tam trochu krve. Pod hnízdem bylo jen hodně vytrhaného chmýří, pár utržených letek. Nevíme, co se stalo se zbytkem, který jestřáb nesnědl, možná ho snědl pes nebo liška“.Samička přiletěla nakrmit mládě, vypadá to, že mají nedostatek potravy.

Zdroj: RDLP w Łodzi, videozáznamy bozena Isia