Vysévat semínka zeleniny můžete téměř celý rok. Každý měsíc je ale vhodné sázet jiné druhy. Která doba je, pro která semínka nejvhodnější se může velmi rychle stát matoucí. Z toho důvodu také vznikl tento článek. Posvítíme si na to, kdy lze semínka zasít do skleníku, kdy do pařeniště a kdy už i ven do záhonu. A abychom obsáhli doopravdy všechno, projdeme jednotlivě všechny měsíce.  Obecně platí, že každý druh zeleniny má ideální dobu výsevu. To trochu komplikují druhy, které mají různé odrůdy – raný či pozdní. To výsev uspíší, nebo naopak posune. Navíc musíte přihlédnout také k faktorům jako je aktuální počasí, poloha záhonu nebo k nadmořské výšce. A pokud doopravdy tápete a nevíte, zda semínka zasadit nebo ne, podívejte se na zadní stranu sáčku, ve kterém se prodávají. Tam údaj o nejlepší době výsevu najdete. 

Únor

Únor má ještě krátké dny a bývá zpravidla chladný. Jakékoliv zahradní práce proto nechte až na jeho druhou polovinu. Začít můžete tak s předpěstováním rajčat, lilků, paprik, raných salátů a některých druhů celerů a cibulí. Zasaďte také košťálovou zeleninu jako je brokolice, kedlubna nebo květák. Pokud máte skleník, nebojte se zasýt rané druhy ředkviček a mrkví.  S výsevem do záhonu začněte na konci února, pokud bydlíte v teplejších oblastech. Trochu nevyzpytelný únor venku přežijí semínka hrachu a semínka naťové a kořenové petržele

Březen

V březnu stále předpěstovávejte. Pokračujte s tím, co jste začali v únoru a můžete přidat sazeničky zelí, kapusty, letního pórku a okurek. Na řadu přijdou také velké plody – předpěstujte si melouny, dýně, patizony a cukety. Jestliže máte skleník, foliovník nebo pařeniště, dejte do něj předpěstované saláty. Tam jim bude dobře.  Ven, do záhonu, se nebojte zasadit hrášek, mangold nebo špenát. Na začátku března můžete ven zasít mrkev, s ředkvičkami a cibulí počkejte na konec března. To už je  počasí přeci jen stálejší. 

Duben

Všechnu zeleninu, kterou je třeba předpěstovat a byla zmíněna v předchozích měsících, můžete předpěstovávat i v dubnu. Do skleníků, které se od sluníčka už příjemně prohřívají, zasaďte kedlubny a saláty. A v případě, že je teplo stabilní, přidejte tam i okurky Přímo na záhon toho už bez obav můžete zasít plno – hrách, mrkve, petržel, cibuli, ředvičky, ředkve, mangold, zelí a salát. V druhé půlce zasaďte dýně a cukety

Květen

I nadále pokračujte v předpěstování salátu, pórku, okurek a zelí. Stále více zeleniny už můžete umístit ven do záhonu – cibuli, mrkev, ředvičky, ředkev, brokolici, pór, hrách, marigold, petržel, řepu, zelí, kapustu a kedlubnu. Ven bez obav zasijte i některé z tykví jako dýně, cukety či patizony. A jakmile přejdou zmrzlí, tak vysejte i teplomilné rostliny jako kukuřici nebo fazole.

Červen

I nadále si předpěstovávejte saláty. Jsou to rostliny, kterým se daří lépe, když je dáte do záhonu až jako malé vyrostlé rostlinky. S červnem začíná období, kdy si musíte dávat pozor na zálivku. Dny už jsou dlouhé a mnohdy horké. Všechny v předchozích odstavcích zmíněné druhy zeleniny můžete i nadále sázet ven. 

Červenec

Možná si říkáte, že v červenci už nic sázet nemůžete. To ale není pravda. Naopak právě tento měsíc je ideální pro výsev rostlin, které v záhonu zůstanou i přes zimu, např. kadeřávek. A pokud jim dáte dostatek vody, můžete nadále vysévat ředvičky, ředkve, mrkev, marigold, špenát, fazole. Červencem startuje ideální období na vysazení pekingského zelí a další asijské listové zeleniny.  

Srpen

Sprnem pokračujte s pěstováním asijské zeleniny – pekingské zelí, listová zelenina Namenia nebo jedlé chryzantémy. Začněte s výsevem semínek zimních plodin jako některé druhy cibule nebo kapusty. 

Září

Se zářím už pomalu přichází podzim a s tím spojené chladné večery. To překvapivě vyhovuje salátům a ředvičkám a ještě pořád můžete sázet marigold nebo špenát. Malé rostlinky ale raději na noc zakrývejte netkanou textilií. Jinak nastydnou a nevyrostou. Dařit se bude také asijské zelenině

Říjen

V říjnu už jsou chladné celé dny. Sázet do ven do záhonů se nedoporučuje. Pokud máte skleník, můžete zkusit vysít salát nebo ředkvičky. Jak rychle (nebo jestli vůbec) vyrostou, je už nejisté.

Listopad a prosinec

Poslední měsíce v roce uzavírají pěstitelskou sezónu. Je pravý čas na to připravit si záhony na další sezónu. Sázejte už jen do vytápěných skleníků. Uchytit se vám mohou některé druhy asijské zeleniny (čínská hořčice nebo Grün im Schnee) nebo ředkvičky  Zdroj obrázku: pixabay.com Článek Kalendář výsevu: začít můžete již v únoru se nejdříve objevil na České návody.