Pokud vaše zahrada nemá rozměry průhonického parku, jednou se dostanete do fáze, že další stromy a keře nemáte kam dávat. Trochu prekérka, když se s novým rokem vždy objeví nové a senzační novinky. Navíc zahradní obsese vyžaduje ukojení v nových kouscích na záhonech. Já ještě někam vmáčknu sloupovitou jabloň, růžovou kalinu a keřový zimolez ovíjiví. A stop stav. No fakt!

Záhonek doplní letničky


Aby zahrada vypadala každý rok trochu jinak, vsázím i sázím (na) letničky. Rychle rostou a můžete si s nimi dokonale vyhrát. Když se vám nezalíbí, nebo se jim nebude na určeném stanovišti dařit, lehce je vyměníte za jiné a ještě šetříte. Cena semínek se nedá srovnat s cenou sazeniček. Pro lenochy mám dobrou zprávu, většinou prostě vezmu pytlík, semínka rozhodím na záhon a děj se vůle boží.

Loni jsem si vysela len, který skutečně vyrostl, přežil a dokonce byl zelený celou zimu. A protože je letniček tolik, že by se v nich jeden lehce ztratil, mám pro vás tip na můj letošní objev. Letnička, která není náročná na pěstování, s občasným zalitím zvládá i sucho,je dokonce až 120 cm vysoká, má květy, které se hodí k řezu a ve váze vydrží krásné až 8 dnů.

Krásenka (Cosmos Bipinatus)


Zdroj: Pinterest


Krásenka, hodna svého jména, roste do krásy rychle. Od půlky léta až do prvních mrazíků rozvíjí 4-10 cm velké květy pastelových barev. Ani zbytek Krásenky nestojí v pozadí a krásné květy dokonale doplňují niťovité lístky. Krásenky se vysévají v květnu přímo na záhon, nebo si je můžete v květináči od března urychlit a těšit se dřív z jejich květů.

Zdroj: Pinterest

Zdroj: Pinterest

V nabídce je mnoho kultivarů. Já koupila nižší kultivar na vyplnění záhonu a vysoké, které doplní okraje nové terasy. A samozřejmě se těším na dekorování váz tak nádhernými květy.
Krásenka je letnička, ale buď jí dáte volnost a ona se samovýsevem příští rok někde objeví, nebo si posbírejte semínka a za rok opět vysejte na určený záhon.

Krásná Krásenka Zdroj: Pinterest

Máte svou oblíbenou letničku? Pochlubte se a inspirujte mě :)