Kratom získal kvůli médiím negativní pověst. Trpí především tím, že široká veřejnost nemá povědomí o tom, co kratom vlastně je, odkud se bere a nezná jeho skutečné účinky. Tyto nejasností si v dnešním článku vyjasníme.

Kratom je označení lidové pocházející z Thajska. Tropický strom, jehož listy se mění na zelený prášek, se správně jmenuje Mitragyna speciosa. Pochází z jihovýchodní Asie a dorůstá až impozantních 30 metrů. Zpracovávají se jeho listy – ty se vysuší a poté nadrtí na prášek. To je forma kratomu, se kterou se setkáte nejčastěji. Pokud chcete kvalitní prášek, pořiďte si kratom z Bornea nebo Kalimantu. Už původní obyvatelé těchto oblastí listy konzumovali pro jejich stimulační a relaxační účinky. Užívání kratomu rozhodně není moderní záležitostí či krátkodobým trendem.

 

Není kratom jako kratom

Existují čtyři druhy kratomu. Dělí se podle barvy žil listů, ze kterých prášek je. Máme tak červený, zlatý, zelený a bílý kratom. Neliší se pouze zbarvením, ale především hlavními účinky.

 

Červený kratom

Červený kratom je králem relaxace. Pokud se po dlouhém dni potřebujete uvolnit a zbavit se nastřádaného stresu, není nic lepšího než právě tento druh kratomu. Díky svým účinkům uleví i při bolestech. Pro dobu, kdy se nejčastěji používá, se mu přezdívá „večerní kmen”.

 

Bílý kratom

Opakem červeného kratomu je ten bílý. Říká se mu „ranní kmen”. S obzvláště těžkými rány vám bílý kratom pomůže nejlépe. Má totiž výborné stimulační účinky a dokáže člověka probudit a nastartovat. Mnoho lidí ho tak ráno pije místo kávy.

 

Zelený kratom

Zelený kratom stojí přesně mezi tím bílým a červeným. Díky tomu nemá jasně vyhraněné účinky a na každého působí trochu jinak. Někoho uvolní a uklidní, jiného nabije energií. Část lidí ho za tuto univerzálnost miluje, ostatní se mu pro nedefinované účinky vyhýbají. Zelený kratom je ale nejlepší volbou, pokud s užíváním tohoto prášku začínáte. Účinky jsou mírné a pro váš organismus to nebude hned takový šok.

 

Zlatý kratom

Posledním druhem je zlatý kratom. Ten vzniká smícháním bílého a červeného kratomu. Tato kombinace opět nabízí široké spektrum možných účinků. Zlatý kratom je vlastně velmi podobný tomu zelenému, jenom je o dost silnější.

Každý člověk je jedinečný a proto nelze univerzálně určit, jaká bude jeho reakce na kratom. Nejdříve si raději všechny druhy vyzkoušejte a zjistěte, jak na vás působí. Než se do nákupu pustíte, ujistěte se, že nakupujete od spolehlivého, ověřeného prodejce. Jedině tak se vám do ruky dostane kvalitní prášek kratomu, do kterého není přimícháno nic navíc.