Hnízdo se nachází v oblasti Almetyevsk v Tatarstánu. Autorem projektu je ornitolog Rinur Bekmansurov. Projekt provádějí pracovníci národního parku „Nizhnyaya Kama“ Hnízdo není v národním parku.
Orli se jmenují Altyn a Altynay. Samec je mladší než samice a má více hnědé záda. Bílou skvrnu – nárameník, charakteristický rys dospělého orla, má pouze na levém rameni a je menší než samice. Samičky nárameníky jsou nádherné, velké, typické pro orla královského.
Je to první streamování z tohoto hnízda. V loňském roce zde pár úspěšně odchoval tři mláďata.

Sezóna 2021

První vejce samička položila 13. dubna, 2. vejce – 16. dubna
První mládě se vylíhlo 24. května, je to sameček. Číslo kroužku: 481
Druhé mládě vylíhlé 26. května je samička. Číslo kroužku: 423
Mladí orli pravděpodobně opustí hnízdo koncem července – začátkem srpna.

Orel královský

Orel královský (Aquila heliaca) je velký dravec z čeledi jestřábovitých.
Podobá se orlu skalnímu (Aquila chrysaetos), má však kratší ocas, stejnoměrně široká křídla a bývá obvykle nepatrně menší. Dospělí ptáci jsou velmi tmaví, se zlatavým zátylkem (světlejším než u orla skalního) a bílými skvrnami na ramenou. Spodní křídelní krovky jsou velmi tmavé (černé), ocas hustě proužkovaný s černým pruhem na konci. Mladí ptáci jsou pískově hnědí, s čárkovanou hrudí, kontrastující se světlým břichem. Vnitřní ruční letky tvoří světlé pole v křídle, ocas je tmavý. Pro svou majestátnost si orel vysloužil přídomek „královský“, ve většině cizích jazycích dokonce povýšený na „císařský“

Orel královský hnízdí opakovaně na stejném místě a pokud možno i ve stejném hnízdě. Má rád pahorkatinné či vrchovinné lesy, většinou listnaté. Dále pak nížinaté a rovinaté lesostepi či stepi s alespoň minimem vysokých stromů. Hnízdo je často umístěno na okraji lesa či na osamělých vysokých stromech. Stavba trvá oběma rodičům až měsíc, každoroční údržba pak podstatně kratší dobu. Námluvy probíhají za letu, páření na stromech. Hnízdění začíná koncem března, mláďata se líhnou v květnu. Ve snůšce jsou obvykle 2–3 vejce, která mají barvu šedobílou s rezavohnědými skvrnami. Péče o mláďata v hnízdě trvá 65–80 dní. Po opuštění hnízda jsou mláďata stále nějakou dobu dokrmována oběma rodiči. Mláďata pohlavně dospívají po 5–6 letech.
Živí se většinou středně velkými savci a mršinami. Jeho specialitou je lov syslů, křečků a zajíců. Menší, ale významnou složku kořisti tvoří různí ptáci – krkavcovití, koroptve, bažanti, holubi atd. Podle norem IUCN je orel královský veden jako zranitelný druh. V České republice je veden jako kriticky ohrožený druh.

Online přenos z hnízda:

Orel královský – Rusko



Videozáznamy:

Kroužkování
Autor projektu a ornitolog Rinur Bekmansurov jde do hnízda, aby kroužkoval mladé orly kterým v době kroužkování bylo 47/45 dní. Agresivní kuřátko, které kroužkoval jako první, je sameček a druhé kuřátko, které se vyděsilo, je samička.

Časosběrné video, jak orlíci rostou – 7. 6. 21, 24. 6. 21, 7. 9. 21

Zdrouj: orlan.beloxvost, videozáznamy: Lady Hawk, tanajako