Hnízdo orlů bělobřichých se nachází v australské přírodní rezervaci Newington v Sydney Olympic Park, v blízkosti řeky Parramatta.
Společnost EagleCAM byla založena v roce 2009 a od té doby vysílá živě přenos z hnízda orlů bělobřichých. EagleCAM byla založena a financována malou skupinou dobrovolníků.

Hnízdo orla bělobřichého (WBSE) existuje v přírodní rezervaci Newington v Sydney Olympic Park v Austrálii již mnoho let a řada orlích párů hnízdo v období rozmnožování renovovala. Historická pozorování sahají nejméně do roku 1991. První záznamy jsou neúplné, ale orli byli pozorováni v lesích nebo při rybolovu podél řeky Parramatta po mnoho let. První zaznamenané mládě v hnízdě bylo v roce 2003.
Dobrovolníci z BirdLife Australia, Southern NSW, vytvořili výzkumný tým a formulovali program, který pečlivě sledoval chovatelské návyky a potravu, kterou kuřata krmí. Zvolenou metodou bylo nainstalovat CCTV kamery blízko hnízda a nahrát celé toto video pro kontrolu. Bylo navrženo, že nedojde k žádnému fyzickému kontaktu s dospělými orly nebo kuřaty.
V průběhu let byli orli viděni, ale nehnízdili v oblasti olympijského parku v Sydney, až do roku 2008, kdy úspěšně zahnízdila předchozí samice (2008-2015). Renovace hnízda a kladení vajec bylo pozorováno a fotografováno z nedaleké skrýše. Prvním rokem, kdy studie začala používat CCTV kamery, byl rok 2009.

Rezidentní pár spolu hnízdí od roku 2016. Samička byla pojmenována Lady, sameček se jmenuje Dad.
Obecně řečeno, samice a samec orla bělobřichého vypadají stejně. Pokud je pár viděn na kameře společně, je obecně známo, že samice je větší než samec. Nicméně orli v Sydney Olympic Park Sea-Eagles mají nějaké nepatrné znatelné rozdíly. Nejsou snadno rozpoznatelné a mění se se světlem a úhlem pohledu.
Samice na fotografii vpravo má výraznou světlejší a melírovanou kresbu na obou ramenech. Samec tyto znaky nemá. Tato zbarvení jsou někdy špatně viditelná v závislosti na úhlu a intenzitě světla.

Sezóna 2022

První vajíčko sezóny 2022 samička snesla 8. června, druhé 12. června
18. července se vylíhlo první mládě SE29, druhé mládě SE20 se vylíhlo 20. července.
Mladý orel SE29 uskutečnil 3. října první let z hnízda.

Orel bělobřichý

Orel bělobřichý žije v jihovýchodní Asii v oblasti od Indie a Srí Lanky až k Austrálii. Vyhledává pobřežní vody, řeky, jezera, vodní nádrže. Délka těla je 70 – 90 cm, hmotnost 2,5 – 4,2 kg. Samice jsou větší než samci. Jejich mohutná křídla s rozpětím až 2 m jsou lehce tvarovaná do V. V jeho jídelníčku nalezneme ryby, vodní ptáky, želvy i mořské hady, které loví přímo z hladiny a jen výjimečně se výrazněji namočí. Také pojídá mršiny a napadá menší ptáky, které donutí upustit kořist. Hnízdí v blízkosti vody, kde si na stromech staví velké hnízdo. Orli mají velikost snůšky od jednoho do tří vajec, přičemž průměrná velikost snůšky jsou dvě vejce. První mládě, které se vylíhne, obvykle zabije svého sourozence. Inkubační doba je 35 až 44 dní. Vejce inkubuje jak samec, tak samice. Mláďata opouštějí hnízdo po 65 až 95 dnech, zůstávají se svými rodiči ještě jeden až čtyři měsíce a osamostatní se ve věku tří až šesti měsíců.

Online přenos z hnízda

Orel bělobřichý – webkamera

Videozáznamy:

SE29 poprvé hřaduje na větvi ve věku 73 dní

SE29 vyletěl poprvé z hnízda a přistál na jedné ze spodních větví hnízdního stromu ve věku 77 dní

Zdroj: Sea-EagleCAM, videozáznamy Lady Hawk