I v letošním roce provádí smůla orly bělohlavé na ostrově Captiva na západním pobřeží Floridy.

Hurikán Ian zničil koncem září 2022 ostrovy Captiva a Sanibel na západním pobřeží Floridy. Window To Wildlife přestavělo hnízdo a kamery na začátku listopadu. Internet byl obnoven 12. prosince 2022 s omezenou šířkou pásma.
V roce 2022 náhle zmizel rezidentní samec.
V roce 2021 na hnízdě došlo k úmrtí dvou mláďat, zaměstnanec CROW odstranil z hnízda zbytky jednoho mláděte a dovezl je na kliniku CROW. Ostatky byly zabaleny a odeslány na jihovýchodní družstvo pro studium nemocí divoké přírody (SCWDS) na Univerzitě v Gruzii, na úplnou pitvu včetně testování na rodenticidy. Orlík byla samička. Bylo zjištěno, že játrová tkáň mladé samičky, obsahovala výrazně zvýšené hladiny brodifakummu, stejně jako stopy difenakumu, obojí je antikoagulantní rodenticid druhé generace na hubení hlodavců.

4. dubna 2023 v 19:55 EST ve věku 12týdnů vypadl mladý orel (23-959) neboli CE9- „Connick“ (pojmenovaný Window To Wildlife) z hnízda.
Trvalo necelou hodinu, než dobrovolník Jimem C. z Window To Wildlife se dostal na místo, aby provedl záchranu.
Pár dní před pádem mladého orla si pozorovatelé kamer všimli, že má Connick na křídle několik vypadlých letových per. Možná to způsobilo jeho pád, když se pokoušel skočit na větev.

Mladý orel po záchraně

Connick byl stabilizován a ráno byl převezen na vyšetření na kliniku pro rehabilitaci divoké zvěře CROW.
Při vyšetření veterináři konstatovali, že pacient měl dobrý tělesný stav (2,9 kg), ale byl středně anemický a měl známky tří chybějících primárních peří se zaschlou krví a dvou „volných“ primárních peří. Veterináři vyjádřili obavy z otravy antikoagulačními rodenticidy vzhledem k pozorované anémii (nízký počet červených krvinek) a zahájili u pacienta suplementaci vitaminu K, podpůrné tekutiny, vitamíny a výživu.
Vzhledem ke stupni anémie a problémům s nezbytnými letkami není pacient v tuto chvíli kandidátem na odpočinek. Čekají ho další testy, včetně rentgenových snímků, analýzy červených a bílých krvinek (kompletní krevní obraz) a testování na virová a nutriční onemocnění. CROW je v úzkém kontaktu s Florida Fish and Wildlife ohledně tohoto pacienta a prodiskutuje nejlepší kroky, až bude mládě stabilnější, popsala zdravotní stav mladého orla veterinární lékařka Dr. Laura K.

Snímek křídla na kterém chybí letky

 

Online přenos z hnízda:

Orel bělohlavý – Captiva, FloridaVideozáznam

Mladý orel padá z hnízda

Zdroj: Window To Wildlife, CROW, videozáznam Lady Hawk