Mladý orel bělohlavý Vikror, zachráněný z Normanských ostrovů o kterého se starali veterináři v centru Ojai Raptor Center byl vypuštěn do volné přírody!

S nadšením oznamujeme, že pacient orel bělohlavý 22-635, Victor, který byl 11. července zachráněn z ostrova Santa Cruz s toxikózou zinku, se vrátil do volné přírody. Dr. Peter Sharpe, výzkumný ekolog divoké přírody pro Institute for Wildlife Studies, s povolením kalifornského oddělení ryb a divoké přírody, vypustil orla na soukromém pozemku na Hollister Ranch v Kalifornii s povolením vlastníků půdy.


Ptáka se nepodařilo vypustit na ostrov z důvodů biologické bezpečnosti. Dr. Sharpe poznamenal, že biotop místa vypuštění je podobný tomu, kde byl orel zachráněn na Fraser Point.
Jakmile Dr. Sharpe zvedl horní polovinu bedny, orel přesně věděl, co dělat, vzlétl k obloze.

Ještě v červenci měl mladý orel známky obtížnosti stát a balancovat, když Dr. Sharpe, který řídí projekty obnovy a sledování orla bělohlavého na ostrovech Santa Catalina a Santa Cruz, zachránil ptáka a přivedl pacienta do centra Ojai Raptor na léčbu.
V péči ORC veterinářky Dr. Stephany Lewis byl orlík testován na celou řadu možných onemocnění včetně otravy olovem, trauma páteře a infekčních nemocí. Podezření na toxikózu těžkých kovů na základě klinických příznaků ptactva. Dr. Lewis zahájila u ptáka chelatační terapii, než testy potvrdily, že orel trpí otravou zinkem. Tato akce pravděpodobně zkrátila dobu zotavení ptáka a pacientovi zachránila život.

Během několika příštích týdnů se orel zlepšil a začal jíst bez pomoci. Personál přesunul orla do větších letových prostor, jak se pták zotavil. V 70 m dlouhé letecké voliéře, (největší rehabilitační voliéře v Kalifornii) pacient rychle nabral sílu v létání i při procvičování lovu živé kořisti. Poté, co orel strávil několik týdnů v této voliéře, Dr. Lewis provedla kompletní krevní rozbor, znovu zkontrolovala hladinu zinku, provedla úplné oční a fyzické vyšetření a zjistila, že pacient je připraven vrátit se do volné přírody.

Online přenos z hnízda

Orel bělohlavý webkamera Fraser Point

Videozáznam vypuštění mladého orla

https://www.facebook.com/theojairaptorcenter/videos/3298849697071545