Národní park Vysoké Taury (Hohe Tauern) je se svou plochou přes 1800 km2 největším národním parkem v Rakousku. Rozprostírá se na 100 km od východu k západu a 40 km od severu k jihu v rakouských spolkových zemích Salcbursko, Tyrolsko a Korutany. Národní park Vysoké Taury vznikl v roce 1981 a od roku 2003 je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Pro park jsou charakteristické rozsáhlá ledovcová pole, v době ledové utvářená údolí, mohutné kuželové hory, vysokohorské stráně pokryté trávou a keři, ale také rozlehlé modřínové, smrkové a borovicové lesy.

V národním parku Hohe Tauern uvidíte nejvyšší vrchol Rakouska, Grossglockner s výškou 3 798 metrů a dalších množství monumentálních hor. Nejvyšší partie jsou značně zaledněny, leží tu 246 ledovců, mezi nimi i Pasterze, největší rakouský ledovec (2400 ha). Hlavní hřeben Vysokých Taur je součástí hlavního evropského rozvodí – severní část národního parku náleží do povodí Salzachu, jižní do povodí Drávy.

V parku je také 26 různých vodopádů. Nejvyšší je vodopád Walcherfall, jedná se o kaskádovitý vodopád s pěti hlavními stupni o celkové výšce 520 m. Vodopád se nachází na potoce Walcher Bach, který v nadmořské výšce 2300 m vytéká z ledovce Walcher Kees rozprostírajícím se na jihovýchodním svahu hory Hoher Tenn (3368 m).

Mezi nejznámější patří vodopád Krimml, Je to kaskáda celkem tří vodopádů, která dosahuje celkové výšky 385 metrů. Vodopády protéká říčka Krimmler Ache, která odvádí vodu z ledovců v nejvyšším rakouském pohoří Vysoké Taury. Poté, co říčka zdolá tyto ohromné kaskády, se v obci Krimml vlévá do řeky Salzach. Ta protéká skrze celou spolkovou republiku Salcbursko a u hranic s Německem se vlévá do Innu. Krimmleské vodopády byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože se jedná o opravdu nezapomenutelný a nádherný výlet.

Národní park Vysoké Taury je volně přístupný, nikde nejsou zákazy. Správa parku nabízí bohatou nabídku exkurzí a zážitkových programů, prohlídek s průvodcem, trekkingové túry, výlety na sněžnicích, přednášky, návštěvnická centra nebo výstavy.

Na území národního parku bylo zaznamenáno na 10 000 druhů živočichů a 1 800 druhů rostlin.

Flora

Horní hranice lesa je zde asi v 2.200 metrch. Nad ním roste kosodřevina, rododendrony a spousta borůvčí a pak jsou zde alpské louky, na jaře s kobercem květů upolínů, zvonků a orchidejí. O něco později rozkvétají i květy na skalách – prvosenky, netřesky, lomikameny, hvozdíky či rozchodníky. V těsné blízkosti parku u obce Rauris se dochovaly zbytky původních pralesů nižších poloh.

Fauna

Fauna je zde typicky vysokohorská – kamzík, zajíc bělák, kozorožec, svišť, orel skalní, sup bělohlavý , orlosup bradatý a krkavec. Atraktivní jsou motýli, např. různé druhy okáčů a velký jasoň alpský.

Ideálním místem pro zimní dovolenou je středisko Raurisertal, které je oblíbeným místem pro lyžaře, běžkaře, snowboardisty i freeridery. K dispozici je i osvětlená sáňkařská dráha.

Zdroj: nationalpark.at, wikipedie Videzáznamy – KRIMMLERSKÉ VODOPÁDY –  Vít Ištvánek
Nationalpark Hohe Tauern –  Daniel Kogler