Zvažujete zakoupení nové tiskárny nebo dokonce pořizujete úplně první? Výběr tiskového zařízení se na první pohled může jevit složitě, ve skutečnosti to zas tak obtížné ale není. První pravidlo zní: zapomeňte na cenu – alespoň prozatím. Výběr tiskárny se totiž odvíjí především od účelu, k jakému ji chcete využívat. Chcete tisknout především dokumenty? Sáhněte po laserové tiskárně. Raději byste tiskli fotky z dovolené a obrázky ve vysoké kvalitě? Pak zvolte inkoustovou tiskárnu. V jakých dalších parametrech se tato zařízení liší?

Výhody a nevýhody laserové tiskárny

Zásadními pozitivy laserových tiskáren jsou především nízká cena tisku a vysoká tisková rychlost. Tiskárnu je možné také několik týdnů až měsíců nepoužívat, aniž by byla ohrožena její funkčnost (častý problém u inkoustových zařízení, viz dále). Laserové tiskárny excelují ve vysokoobjemovém tisku černobílých dokumentů. Naopak u grafik a především fotografií je jejich výkon mnohem méně oslnivý.

Problémy laserových tiskáren

U všech tiskáren (i těch inkoustových) může čas od času dojít k tomu, že zařízení odmítne tisknout. Vedle špatně zapojené tiskárny bývá na vině nejčastěji zastaralý ovladač (driver). Tato speciální aplikace zajišťuje komunikace mezi počítačem a tiskovým zařízením a kvůli nový programům a kybernetickým hrozbám vydávají výrobci tiskáren nové verze. Nejprve se proto ujistěte, že využíváte aktuální verzi ovladače. Najdete jej na oficiálních stránkách výrobce; po stažení a spuštění se proces aktualizace spustí automaticky. Pokud se na výtisku objevují šmouhy, je problém v toneru. Vyřeší jej vytisknutí několika stránek, jestliže ale problém přetrvává, toner reklamujte – pravděpodobně je poškozená kazeta a prášek z ní uniká. Další komponentou, která působí u laserových tiskáren problémy, je optický válec. Tato součástka zajišťuje přenos obrazové předlohy na papír a podobně jako toner, i válec je spotřebním zbožím. Optický válec po konci životnosti se projevuje horizontálními pruhy na výtisku. V takový moment je nejlepším řešením pořízení nové součástky.

Výhody a nevýhody inkoustového tiskárny

Hlavní předností inkoustových tiskáren je vysoká kvalita barevného tisku. Na trhu v podstatě nenajdete druh zařízení, které by dokázalo detailní grafiku a fotografie vytisknout lépe. Jsou také kompaktnější – nezaberou příliš mnoho místa – a můžete je ihned po zapnutí používat. Jak ovšem z předchozích řádků vyplývá, v opozici k zásadnímu benefitu je několik nedostatků. Tisk inkoustem není příliš úsporný, ba naopak. Je také poměrně pomalý, za minutu vytiskne inkoustové zařízení až několik méně stránek než laserové.

Problémy inkoustových tiskáren

Při nepravidelném používání může inkoust v tiskové hlavici zaschnout. Děje se tak nejčastěji ve chvíli, kdy zařízení několik týdnů nepoužíváte. Tiskárny sice disponují režimem pro vyčištění hlavy, pokud v ní ale inkoust zasychá často, rapidně se tím snižuje její životnost. Může se také stát, že kousek zaschlého inkoustu v hlavici přeci jen zůstane a zablokuje tok barvy, popř. výtisk znehodnotí. Dalším častý závadou je zablokování podavače papíru. Děje se tak vlivem drobných částeček, které se ze stránek vlivem tření odlupují. Nejprve zkontrolujte, zda se v mechanismu nezasekl papír – pokud ne, svěřte opravu zařízení raději odborníkům.

Jak se vysloužilé tiskárny zbavit

Každé zařízení jednou doslouží – a tiskárny nejsou výjimkou. Státy, velké firmy a už i jednotlivci se proto začínají v jejich recyklaci či ekologické likvidaci angažovat. Do směsného odpadu tiskárnu nevyhazujte, obsahuje totiž řadu sloučenin, které mohou přírodě uškodit. Můžete ji odevzdat do:
  • sběrného dvora v místě svého trvalého bydliště,
  • červeného konterjneru na elektroodpad,
  • prodejny s elektronikou (zpětný odběr elektroodpadu jim ukládá zákon).
Článek Návod na výběr tiskárny + řešení nejčastějších problémů se nejdříve objevil na České návody.