Po odletu na severozápad 2. února je Harriet stále nezvěstná ve svém hnízdě North Fort Myers. Takhle vypadal poslední měsíc.

O měsíc později: Ikonická orlice SWFL, Harriet, zůstává nezvěstná, komunita truchlí.

Online přenos z hnízda:

Orlí hnízdo Harriet a M15 – webkamera

Už je to více než měsíc, co Harriet, milovanou orlici z jihozápadní Floridy, spatřili úředníci a její tisíce zbožňujících fanoušků sledujících živé přenosy kamer.
Zvířecí ikona šokovala komunitu i národ svým náhlým zmizením ze svého hnízda v North Fort Myers. Sledovali, jak její druh M-15 byl ponechán, aby se staral o jejich orlíčky, E21 a E22. Na sociálních sítích se množily komentáře a příznivci doufali, že matriarcha bude spatřena a vrátí se domů. Harriet se však nemusí vrátit a hnízdo má nyní nový normál, kdy show řídí svobodný otec.
The Southwest Florida Eagle Cam, který živě vysílá její život od roku 2012, jí ve čtvrtek 2. března udělil poctu a řekl, že Harriet je „navždy v našich srdcích, létající vysoko a svobodná“.
„Je to přesně měsíc, co jsme naposledy spatřili naši milovanou Harriet,“ uvedli představitelé živého přenosu. „Ačkoli se možná nikdy nedozvíme místo jejího posledního odpočinku, její odkaz se bude nadále rozrůstat, když si budeme vážit krásných okamžiků pozorovaných na kamerách a prostřednictvím pozemních fotografií za posledních více než 12 let. Milujeme tě, Harriet.“
Zde je pohled na to, co se stalo od chvíle, kdy byla Harriet naposledy spatřena, spolu s reakcemi z komunity a tím, co je pro hnízdo potenciálně další prioritou:

 

 

Harriet

Den, kdy Harriet zmizela

Harriet byla naposledy spatřena 2. února, jak letěla na severozápad, aby zahnala vetřelce poblíž hnízda na Bayshore Road. Když se po 12 hodinách nevrátila, začalo být patrné, že něco není v pořádku. Ginnie Pritchett McSpaddenová, spoluzakladatelka živého vysílání, řekla The News-Press, že to je nezvyklé, že by Harriet byla pryč z hnízda příliš dlouho. „Obvykle bývá z hnízda pryč kratší dobu.
„Toto chování Harriet opravdu nebylo nikdy předtím viděno. Bohužel si nejsme jisti, zda a kdy se vrátí.“ Je to také neobvyklé, protože orli neopouštějí své partnery během hnízdního cyklu, přičemž biolog orlů v důchodu Jim Beever říká, že jsou postupně monogamní. „Neudělala by to,“ odpověděl Beever, když se ho zeptali, zda by Harriet odešla z jiného důvodu, než je zranění nebo smrt. „Pravděpodobně se jí něco stalo a existuje mnoho různých představ o tom, co se může stát, když orel hledá potravu.“

Poslední screen Harriet u hnízda

Hon na Harriet začíná

Poté, co se zakladatelé živého vysílání dozvěděli o jejím zmizení, úředníci Kliniky pro rehabilitaci divokých zvířat (CROW) a Florida Fish & Wildlife Conservation Commission zahájili pátrání po Harriet. I když nebyla kroužkovaná ani neměla vysílač, webová stránka živého přenosu obsahovala průvodce Harrietinými identifikačními značkami.
Úředníci, kteří po ní pátrali, řekli, že přišli s prázdnýma rukama. „Mnohokrát jsme prohledali náš majetek a mnoho diváků se zmínilo, že provedli vlastní vyhledávání na veřejném majetku… bohužel jsme nenašli nic, co by se jí týkalo,“ řekla Pritchett McSpaddenová 6. února, téměř týden po jejich hledání. Mezitím se fanoušci během této doby spojili, aby našli Harriet a sdíleli informace. Fotografie orlů bělohlavých z celého státu zaplavily stránky fanoušků a mnozí se ptali, zda by to mohl být pták, kterého hledali. Po zaslání tipů a zjištění FWC se však ukázalo, že jsou to slepé uličky. Teorie o tom, kde se nachází, také stále stoupaly a jak fanoušci, tak odborníci na zvířata nabídli svůj názor na to, kde by mohla být. Na sociálních sítích fanoušci zveřejnili různé fotky Harriet z téhož 2. února, kdy údajně pozřela vlasec s olůvkem. Několik lidí prohlašovalo, že by mohla mít zranění od rybářského vlasce; nic takového však nebylo potvrzeno úředníky ani provozovateli živého vysílání.

Harriet a M15

Otec roku: M-15

M-15 si rychle získal srdce fanoušků, pokud tak již neučinil, tím, že se postavil situaci, aby se o 2měsíční orlíčky sám staral a chránil je. Diváci sledovali, jak Harrietin druh, se kterým hnízdila osm let, odhání vetřelce z hnízda a přináší jídlo pro miminka, přičemž si pro sebe mnohokrát neukousl ani sousto.
Pritchett McSpaddenová řekla The News-Press, zatímco bylo vzácné, aby jeden orel úspěšně odchoval dvě mláďata, M-15 je superstar a ona v něj věří. „Musí se potýkat se stejným emocionálním druhem odpoutanosti, jako my, když chybí Harriet, ale opravdu to posílil… Dělá úžasnou práci, když drží vetřelce na uzdě a udržuje orly nasycené.“
Beever také rozvedl, proč je pro M-15 obtížné, ale možné, starat se o svá mláďata, a řekl, že M-15 je mladý a má za sebou úspěšná hnízdní období.
Pro samečka bude těžké odchovat dvě kuřátka, ale je to možné,“ řekl Beever. „A teprve uvidíme, co se stane. Přikrýval je, když byla zima a pršelo, a krmil je. Pokud se Harriet nikdy nevrátí a nikdy nezjistíme, co se s ní stalo, pravděpodobně se vrátí na stejné území s novým druhem.“
Od 3. března M-15 i orli prospívají a jsou zdraví. E21 a E22 se zdvojnásobili, téměř úplně se zbavili bílého chmýří a předvádějí uhlazenější hnědé peří.

M15

Nové samice se blíží k prázdnému hnízdu

Zatímco hnízdo zaznamenalo od zmizení Harriet mnoho vetřelců, tři orlí samice si rychle získaly pozornost diváků i M-15.
Samice se začaly objevovat něco málo přes dva týdny po Harrietině zmizení, přičemž Pritchett McSpaddenová řekla, že si všimli, že je M-15 po přistání nezahnal a nezdálo se, že by ho jejich přítomnost v blízkosti hnízda příliš znepokojovala.
Orli, původně přezdívaní jako „častí návštěvníci“, byli viděni poflakovat se kolem hnízda a doufali, že získají další sousto potravy, když M-15 vysadí orlům dodávku. Kromě několika napjatých okamžiků tu a tam úředníci řekli, že nepředstavují hrozbu pro orly. Nyní je jedna samice oddělena od ostatních, známá jako Rogue Eagle #3 (zkráceně R23-3). Podle SWFL Eagle Cams byla kolem hnízda a začala vycházet s orly. 24. února viděli R23-3 nabízet E-21 kousnutí ryby.

Samice R23-3 s M15

Reakce fanoušků o měsíc později

Uprostřed všech těchto změn veřejnost stále truchlí nad ztrátou milované patriarchy Harriet. Staré obrázky Harriet zaplavily sociální média a fanoušci hrdě prohlašovali svou lásku k ikoně a jejímu odkazu. Někteří diváci si tuto otázku stále občas kladou a ptají se: „Kde je Harriet, co se s ní stalo,“ jen aby jim zůstalo více otázek než odpovědí. Většinou se fanoušci rozhodnou zveřejnit své oblíbené vzpomínky na Harriet během jejich desetiletí sledování hnízda. Mnozí stále sledují živé vysílání denně a propagují M-15 v této nové kapitole otcovství a sdílejí klipy jeho nejdůležitějších událostí v průběhu měsíce.

Harrietin odkaz – dědictví Harriet

Zatímco Harriet se poprvé prosadila přes jihozápadní Floridu Eagle Cam, poprvé byla spatřena na pozemku rodiny Pritchett McSpadden v roce 1990 s tehdejším kamarádem Ozziem. V průběhu let rodina sledovala, jak si pár stavěl hnízdo na pozemku a usazoval se na stromě u Bayshore Road. V roce 2012 se rodina rozhodla zavěsit kamery a živě vysílat přenos z hnízda. Živý přenos, který během 11 sezón získal více než 140 000 odběratelů, se okamžitě stal hitem mezi členy komunity a milovníky přírody. Miliony lidí se v průběhu let naladili, aby nahlédli do každodenního života orlí rodiny a sledovali, jak Harriet vládne hnízdu se svým druhem a vychovává mnoho svých orlů do dospělosti. Od Ozzieho pobytu na klinice Crow a příletu M-15 až po zničení hnízda hurikánem Ianem mnozí vítali Harriet ve svém domě a považovali ji za součást své rodiny.
Harrietin život také inspiroval knihy, některé od Pritchett McSpaddenové a další od místní autorky Lauren Robertsové. Pritchett McSpaddenová pro The News-Press řekla, že Harriet pro diváky za ta léta hodně znamenala a bylo skvělé vidět reakce fanoušků, kteří jim chtěli pomoci jakýmkoli možným způsobem.
„Před pár lety jsme říkali, že jí bylo 29, 28, let. Průměrná délka života orla je méně než 30 let, takže celá ta doba, kterou jsme s ní za posledních 11 sezón prožili, je tak úžasná. “ Nechci, aby to byl konec Harrietina příběhu, ale pokud ano, myslím, že jsme jí velmi vděční, že jsme ji mohli tak dlouho sledovat.“

Zdroj: eu.naplesnews.com
Fotografie Desiree Deliz’s Photography