S blížícími se letními měsíci se zvyšuje i potřeba chladit naše domovy. Mnozí z nás tak spoléhají na osvěžující vánek z klimatizace. Ale pozor! Aby vám klimatizace sloužila spolehlivě a bez zbytečných nákladů a neohrozila vaše zdraví a zdraví vaší rodiny, je nezbytné ji pravidelně čistit a dezinfikovat.

Proč je čištění klimatizace důležité?

Zanášení filtrů prachem a nečistotami má hned několik negativních dopadů:

Snížení účinnosti: Klimatizace s ucpanými filtry musí pracovat mnohem usilovněji, aby dosáhla požadované teploty. To vede k zvýšení spotřeby energie a s ní i růstu účtu za elektřinu.
Vznik nepříjemných pachů a plísní: V zanesených filtrech se množí bakterie a plísně, které jsou zodpovědné za nepříjemný zápach a zhoršují kvalitu ovzduší v místnosti. V extrémních případech může docházet i k tvorbě plísní na vnitřních komponentách klimatizace.
Zdravotní rizika: Dýchání znečištěného vzduchu z klimatizace může vést k respiračním onemocněním a alergiím, zvláště u dětí, starších osob a osob s citlivým dýchacím systémem.
Nadměrné úniky kondenzátu: Zanesené filtry brání správnému odtoku kondenzátu, což může vést k jeho únikům a poškození zařízení i okolního nábytku.

Pravidelným čištěním klimatizace předejdete všem těmto problémům a zajistíte si:

  • Optimální výkon a nízkou spotřebu energie
  • Čistý a zdravý vzduch bez plísní a nepříjemných pachů
  • Delší životnost klimatizace bez nutnosti nákladných oprav

Doporučujeme provádět čištění klimatizace alespoň dvakrát ročně: Na jaře před prvním spuštěním a na podzim po skončení letní sezóny.
Čištění klimatizace provádějte častěji v prašných a znečištěných prostředích: V oblastech s vysokou prašností, v blízkosti frekventovaných silnic, nebo v případě, že v domácnosti žijí alergici nebo osoby s dýchacími potížemi.

Čištění klimatizace krok za krokem:

1. Vnitřní jednotka:

Vypněte klimatizaci ze zásuvky.
Vyjměte a vyčistěte vzduchové filtry (opláchněte je pod tekoucí vodou nebo vysajte).
Vydezinfikujte vnitřní prostor jednotky sprejem.
Vysajte vnitřek jednotky vysavačem.
Vložte filtry zpět a zapněte klimatizaci.

2. Venkovní jednotka:

Očistěte okolí jednotky a otřete ji vlhkým hadříkem.
Profoukněte žebra klimatizace stlačeným vzduchem.

Dezinfekce:

Dezinfekce je důležitou součástí čištění klimatizace, protože eliminuje bakterie a plísně, které způsobují nepříjemný zápach. Dezinfekční sprej se nanáší do zapnuté klimatizace a nechá se 20 minut působit.

 

Článek Neohrožujte své zdraví a připravte klimatizaci na novou sezónu se nejdříve objevil na České návody.