Orel bělohlavý je národní pták a státní symbol Spojených států amerických, protože představuje svobodu a nezávislost. Je však ironií, že orli mizí po celé zemi a zdá se, že to nikoho nezajímá.

Druh je téměř vystaven vyhynutí, protože jejich potravní zdroj je často otráven. Na jejich stanoviště se uvolňují extrémně nebezpečné chemikálie, které jim způsobují bolestivou smrt. Když byl orel bělohlavý přiveden do rehabilitačního centra pro divoká zvířata, nedokázal ani zvednout hlavu.

„Když jsme ho přijali, měl hlavu vzhůru nohama.“ Olovo ovlivňuje nervy, mozek, použití svalů, všechny části těla. Ptáci často nemohou stát… Obvykle mají potíže s dýcháním. Nemohou ani otevřít zobáky, “řekl Dodo Lynn Tompkins, výkonný ředitel Centra rehabilitace a vzdělávání Blue Mountain pro divoká zvířata a vzdělávací centrum v Oregonu.

A co je ještě smutnější, je to, že mnoho jiných druhů ptáků je ovlivněno nedbalostí výrobců. Jak Tompkins prohlásil: „Najdeme to u více a více druhů.“ Začali jsme s orly, ale teď také testujeme jestřáby, sovy a další ptáky. “
Pokud jde o ptáky, kteří byli postiženi, ale dokázali přežít, trvá několik měsíců, než budou plně rehabilitováni.
„Měli jsme jednoho orla, jehož úroveň olova v těle byla relativně nízká, ale byl paralizován, nemohl stát, nemohl uvolnit nohy,“ řekl Tomkins. “ Trvalo mu několik měsíců, než mohl znovu normálně létal. Trvalo to šest měsíců. To byla dlouhá doba. “

Bohužel poslední orel, který byl přiveden do centra, už nikdy nebude mít šanci znovu létat. I po dnech léčby. „Tenhle konkrétní pták se jednou za čas pokusil o let a pak se zastavil.“ Léčba už nemůže dosáhnout uzdravení, olovo se již dostalo do jiných tkání, “vysvětlil Tompkins.
„Zatím jsme letos do centra přijali tři orli bělohlavé – všichni měli toxickou hladinu olova. O tom není žádných pochyb, “dodal.

Toto je Orel bělohlavý 17-84 v rehabilitačním centru Blue Mountain Wildlife v Oregonu. Tento orel má nejvyšší úroveň olova, jakou kdy ošetřili, 622 mcg / dl. Během této léčby můžete vidět jeho depresivní stav způsobený toxicitou olova.

Poškození nervů

Jakmile se fragmenty olověné střely dostanou do zažívacího traktu, olovo se rozpustí velmi kyselými podmínkami, které se vyskytují v žaludcích ptáků a savců. Toto rozpuštěné olovo je absorbováno do krevního řečiště a poté do tkání a kostí. Jakmile je olovo přítomno, zničí plášť myelinu,( jedna ze základních složek bílé hmoty mozku a míchy. Jeho existence a správná distribuce (myelinizace) je nezbytnou podmínkou řádného fungování centrální (CNS) i periferní (PNS) nervové soustavy), který izoloval svazky nervových vláken. Toto narušení způsobuje řadu problémů, včetně třesů, křečí, nedostatečné koordinace, ochrnutí trávicího systému a nakonec buď zvíře přímo zabije, nebo je příliš slabé, aby se bránilo dravcům.

Zdroj:HomesLuxury.Net, huntingwithnonlead.org

 

 

Číst dál