Hnízdo se nachází v oblasti Almetyevsk v Tatarstánu, Rusko

Autorem projektu je ornitolog Rinur Bekmansurov. Projekt provádějí pracovníci národního parku „Nizhnyaya Kama“.
Orli se jmenují Altyn a Altynay. Samec má více hnědé záda. Bílou skvrnu – nárameník, charakteristický rys dospělého orla, má pouze na levém „rameni“ a je menší než samice. Samičky nárameníky jsou nádherné, velké, klasické.

Hnízdění 2023

Jako první se vrátil na hnízdo sameček Altyn 21.3. ve 14:40:43. Samička Altynay přiletěla ve stejný den ve 14:51:42.
Ihned po příletu začali orli s úpravou hnízda. První vajíčko lze očekávat v první polovině dubna.

Orel královský

Orel královský (Aquila heliaca) je velký dravec z čeledi jestřábovitých.
Podobá se orlu skalnímu (Aquila chrysaetos), má však kratší ocas, stejnoměrně široká křídla a bývá obvykle nepatrně menší. Dospělí ptáci jsou velmi tmaví, se zlatavým zátylkem (světlejším než u orla skalního) a bílými skvrnami na ramenou. Spodní křídelní krovky jsou velmi tmavé (černé), ocas hustě proužkovaný s černým pruhem na konci. Mladí ptáci jsou pískově hnědí, s čárkovanou hrudí, kontrastující se světlým břichem. Vnitřní ruční letky tvoří světlé pole v křídle, ocas je tmavý. Pro svou majestátnost si orel vysloužil přídomek „královský“, ve většině cizích jazycích dokonce povýšený na „císařský“:
Orel královský hnízdí opakovaně na stejném místě a pokud možno i ve stejném hnízdě. Má rád pahorkatinné či vrchovinné lesy, většinou listnaté. Dále pak nížinaté a rovinaté lesostepi či stepi s alespoň minimem vysokých stromů. Hnízdo je často umístěno na okraji lesa či na osamělých vysokých stromech. Stavba trvá oběma rodičům až měsíc, každoroční údržba pak podstatně kratší dobu. Námluvy probíhají za letu, páření na stromech. Hnízdění začíná koncem března, mláďata se líhnou v květnu. Ve snůšce jsou obvykle 2–3 vejce, která mají barvu šedobílou s rezavohnědými skvrnami. Péče o mláďata v hnízdě trvá 65–80 dní. Po opuštění hnízda jsou mláďata stále nějakou dobu dokrmována oběma rodiči. Mláďata pohlavně dospívají po 5–6 letech. Žijí obvykle několik desítek let a mohou se dožít až 56 let.
Živí se většinou středně velkými savci a mršinami. Jeho specialitou je lov syslů, křečků a zajíců. Menší, ale významnou složku kořisti tvoří různí ptáci – krkavcovití, koroptve, bažanti, holubi atd. Podle norem IUCN je orel královský veden jako zranitelný druh. V České republice je veden jako kriticky ohrožený druh.

Online přenos z hnízda:

Orel královský – Rusko

Videozáznamy:

První pozorování samečka Altyna na hnízdě v roce 2023Ves tejný den dorazila na hnízdo i samička AltynayÚprava hnízda

Zdroj: orlanbeloxvost