…lázeňské městečko kousek od Žitavy, kam jsme vyrazili o jarních prázdninách nás nadchlo. Nemáme to až tak daleko a my ho objevili až teď.

Přilákala nás hlavně zřícenina hradu a kláštera. To vám je taková nádhera! Nečekala jsem nic a našla mnohé.

Jde o poměrně veliký objekt, který můžete prolézat a prozkoumávat v jeho bezprostředním okolí opravdu dlouho. Kostel byl vybudován za vlády Karla IV. a je velmi působivý i v dnešní době. Má úžasnou atmosféru, hlavně prostor kláštera. Můžete sejít do podzemí, vylézt na věž, projít se na vyhlídku přes přilehlý hřbitov, kochat se výhledy, dát si něco v hospůdce nebo se něco dozvědět z historie a to i v případě, že nemluvíte německy, protože informace jsou tam všude i v češtině.

Mám mnoho fotek a nevím, zda vás budou bavit až do konce, ale já je tu chci mít. Začneme v kostele, který míjíte po cestě z parkoviště pod hradem.

Kostel byl vystaven v 18. století a pro mě nejpozoruhodnější byla výmalba výzdoby grisajovou technikou s biblickými motivy.

…a to je on zvenčí…
…a tady zpětný pohled po cestě k hradu…
…a dál rytířskou soutěskou…
…krásnou přírodou…
…až k hradu…
…z expozice v hradu…
…původní vzhled…
…vlevo kostel, vpravo hrad…
…a tady už po schodech do kláštera…
…pohled z věže na hrad…
…hřbitov…
…a tady se můžete najíst…
…v pozadí klášter…
…a okolní příroda…

Vím, fotek je milion, ale věřte, i tak jsem hodně selektovala, přesto ještě pár z místa pod hradem. Celé městečko je moc pěkné, upravené tak, jak to Němci umí, co si budeme povídat. Věřím, že posezení v kavárnách musí být v létě příjemnou tečkou za výletem. My si ale užili nádherného podzimního počasí všedního dne bez lidí.

Tak pokud jste došli až sem, klobouk dolů:-).

Zítra křtíme knížku Krásné Vánoce, o které jsem se zde již zmiňovala. I o tom jsem vám chtěla napsat, stejně jako o dárcích, které mi přišly v rámci naší poslední výměny, ale nestíhám a v pátek letím na další výlet, sice služební, ale pro mě o to zajímavější, a tak se ozvu až poté a resty snad doženu.

Mějte se fajn.