S blížícím se jarem a létem je třeba začít uvažovat o našich venkovních prostorech. Na zahradě začíná být plno práce a i balkon bude potřebovat trochu pozornosti po zimě. A v letošním roce budou krásná zahrada nebo balkon možná důležitější než kdy dřív. Cestování je díky covidu stále téměř nemožné a kdo ví, jak to bude v nejbližších měsících. Naše terasy a zahrady se tedy stanou vítaným útočištěm, kde je možné strávit několik chvil na slunci. A právě proto by se tato místa měla stát nejen krásná na pohled, ale i pohodlná. Toho můžete dosáhnou pořízením kvalitního venkovního nábytku. A právě na to se v dnešním článku zaměříme – jak vybrat ten správný a vytvořit si na zahradě nebo balkonu malý ráj na zemi. 

Nákup nového venkovního nábytku by neměl brán úplně na lehkou váhu. Volba toho nejlepšího se může stát překvapivě náročná. Přece jen je na něj kladeno velké množství nároků – měl by být stylový, kvalitní, funkční a za přiměřenou cenu. Rozhodně se tedy hodí o výběru nábytku přemýšlet a nevzít hned první, který uvidíte. Před jakýmkoliv nákupem si odpovězte několik důležitých otázek, abyste se vyhnuli špatnému nákupu.

  • Kde bude nábytek umístěn a jestli se bude muset potýkat se sluncem a deštěm
  • Kam budete nábytek dávat v zimě
  • Máte možnost nábytek na noc zakrýt nebo uschovat do garáže/ sklepa

Pokud znáte odpovědi, jste o krok blíže novému venkovnímu nábytku. Tyto otázky vám totiž pomohou při volbě materiálu, ze kterého by měl nábytek být. Existuje hned několik možností a každá má svoje plusy i mínusy. Postupně si je všechny projdeme.

MATERIÁL

PLASTOVÝ NÁBYTEK

Mezi největší výhody tohoto materiálu patří jeho nízká váha – tedy lehká manipulace – a široké spektrum barev. Seženete plastový nábytek v klasických barvách jako je černá či bílá, ale pokud se nebojíte, seženete i takové barvy jako je zelená, růžová nebo červená. Plast je navíc velmi nenáročný materiál. Nevyžaduje téměř žádnou údržbu, může zmoknout a nemusíte ho chránit ani před chladem. Zároveň rychle usne a ani nezmění barvu. Navíc patří mezi levnější materiály.

Na druhou stranu je celkem nestabilní a při větší zátěži může prasknout nebo se zlomit. A i bez mechanického poškození má celkově menší životnost a vyžaduje častější obměňování. Pro mnohé můžou být největším mínusem i dopady na životní prostředí – je to přeci jen plast a ten představuje pro přírodu velkou zátěž.

RATANOVÝ NÁBYTEK

Další velmi nenáročný materiál. Je lehký a zpravidla ho lze dobře přestavovat. Navíc vydrží i nepříznivé venkovní podmínky. Pokud si ho pořizujete do zahrady, určitě oceníte, jak zapadne do prostředí. Stane se tak především díky jeho naturálním odstínům.

Nábytek z ratanu může mít naneštěstí relativně nízkou životnost. Tomu může přispět i špatné uskladňování. Nenechte se také zlákat až překvapivě nízkou cenou některého ratanového nábytku – takové kusy jsou zpravidla vyrobeny z nekvalitního materiálu. Celkem rychle začnou praskat, měnit barvu a plesnivět.

KOVOVÝ NÁBYTEK

Žádný jiný materiál na výrobu venkovního nábytku není tak pevný jako kov. Můžete u něj počítat i s velmi dlouhou životností. Pokud si vyberete kvalitní kovový nábytek, nemusíte se bát ani rzi. Jsou upravené tak, aby vydrželi i velmi náročné podmínky. Navíc k jejich údržbě stačí jen voda a saponát.

Největším mínusem tohoto materiálu je jeho tepelná vodivost. Během teplých dní bude na dotek horký a sezení na něm může být až nemožné. A v zimě to bude zase naopak – při sezení budete cítit mnohem větší chlad, než kdybyste seděli kdekoliv jinde.

DŘEVĚNÝ NÁBYTEK

Dřevěný nábytek se pyšní především svojí odolností a nosností. Navíc ho nepřevrátí ani silný vítr. A pokud o něj budete pravidelně a správně pečovat, odmění se vám dlouhou životností. Vybírat si můžete z velkého množství odstínů – od světlého buku po tmavý ořech. Nábytek tedy lehce zapadne do celkové scenérie prostředí, ve které se nachází.

Dřevo ale vyžaduje neustálou péčiReaguje totiž na teplotu i vlhkost vzduchu a proto může při nesprávné údržbě lehce popraskat, nebo naopak nabobtnat. Obojí nábytku velmi ublíží. Je proto nutné ho před sezónou přetřít ochranným nátěrem. A na zimu ho musíte řádně uskladnit – zakrýt ho obalem a dát někam do sucha.

 

Článek Pomůžeme s výběrem nábytku na balkón nebo zahradu se nejdříve objevil na České návody.