Online přenos z hnízda čápa černého je výsledkem spolupráce ECC a lesní experimentální stanice Varšavské zemědělské univerzity v Rogówě a lesního okresu Wolsztyn. Kamera byla umístěna na sousední borovici v polovině června 2021. členy ECC se souhlasem Regionálního ředitelství pro ochranu životního prostředí v Poznani. Poprvé v historii ornitologického výzkumu v Polsku se podařilo lokalizovat nové hnízdo díky sledování mladé 4leté samice vybavené GPS-GSM vysílačem. Zařízení bylo nasazeno na mládě v hnízdě v roce 2017 v lesní oblasti Skierniewice v rámci projektu BocianiMy w Lasach. Hnízdo se nachází na jediném starém dubu v lesní oblasti Wolsztyn, kde v roce 2021 samice zahájila první snůšku a snesla tři vejce, z nichž se vylíhla dvě mláďata. Hnízdění skončilo úspěchem.

První podzimní tah zahájila samice 18. srpna, dva dny po ní samec, přičemž mláďata opustila hnízdo 21. srpna. Samice počtvrté přezimovala v Řecku u řeky Struma poblíž národního parku Kerkini v Makedonii. Během této doby byla ve společnosti tuctu dalších čápů. 4. března 2022 zahájila jarní migraci na sever, cestou udělala krátké zastávky v Srbsku, Rumunsku a Maďarsku.

Online přenos z hnízda:

Čáp černý webkamera z hnízda v Polsku



Videozáznamy:

Samice čápa černého vybavená GPS-GSM vysílačem v rámci projektu Storks in Lasach (Lesní experimentální stanice Varšavské zemědělské univerzity v Rogówě vs. Výbor pro ochranu orla) se 12. března vrátila do hnízdiště. Sháněla potravu a spala o 7 km dále u řeky Szarka. 12. března poprvé seděla na hnízdě. Trasu ze zimoviště v Řecku u řeky Struma urazila za 7 dní. Uletěla 1510 km. Na zimovišti se zdržela 172 dní ve společnosti dalších 18 čápů.



Na hnízdo přiletěl i samec. Samice Skierka se vrátila do hnízda ve Wolsztynském lese. Po 2 hodinách však odletěla na 18 km vzdálené hnízdo u Nowého Tomyślu, kde potkala dalšího samce a strávila s ním noc. Druhý den se vrátila i se samcem do hnízda ve Wolsztynu.

Zdroj: Komitet Ochrony Orłów