Když cestuju hodně fotím. Ale mám takový trochu malý zlozvyk, že fotky většinou hned neupravuju a zpracovávám si nejdřív svoje zážitky a obrazy, které se mi uložily v hlavě. Většinou se tedy k fotkám z cest dostanu až po několika měsících a v některých případech i letech. O víkendu jsem se rozhodla udělat si trochu pořádek na disku a ve fotkách. Trochu jsem je i procházela a vzpomínala jsem na místa a přátele, se kterými jsem je navštívila.

 

V jedné složce jsem narazila na fotky z roku 2019 (ano čtete dobře, z roku 2019), kdy jsem spolu s několika přáteli podnikla cestu do Francie – do Normandie - za poznáním Clauda Moneta. Impresionismus obecně a především díla Clauda Moneta jsou mi velmi blízká. Do svých snových obrazů zachycoval okamžitou atmosféru dané chvíle, neopakovatelné momenty měnící se krajiny a svou duši. Ocitli jsme se tak na místech, která ho inspirovala – na polích s vlčími máky, útesech nebo v katedrálách. Ale především jsme měli možnost navštívit jeho dům a leknínovou zahradu, které mu poskytovaly nekonečnou inspiraci.

A odtud mám pro vás také pár střípků z Monetova růžového domu, ze zahrad plných kosatců, z jezírka s lekníny a Monetova ateliéru v Giverny. Do domu se odstěhoval se svou druhou ženou Alicí a jeho zahrady zveleboval více než 40 let. Kolem domu vysázel pestrobarevnou záplavu květin, která se měnila každým dnem. Kousek od domu vybudoval vodní zahradu v japonském stylu plnou leknínů. Při úpravě fotek jsem se nechala inspirovat Monetovým stylem, tak snad se mi trochu podaří přiblížit vám nejen jeho dílo, ale i atmosféru zahrad a prostředí.