Poslední příspěvek z naší dovolené bude o zpáteční cestě. Díky nedorozumění dcery majitelky penzionu v mailech jsme omylem žili v domnění, že odjíždíme o den déle, ale realita byla jiná. Nicméně jsme se o poslední výlet neochudili.

A tady přijde řeč znovu o řece Soča. Tu jsme přejížděli a přecházeli směrem k vodopádu Velki Kozjak. To místo jsem si musela nafotit na několika místech.

K vodopádu se přechází přes most nad Sočou. Nedokážu slovy vyjádřit, jak nádherná tam ta voda je. Mohla bych tam stát a kochat se hodiny.

…a tohle bych si chtěla užít někdy příště…
…no není to nádhera?…

Příjemně mě překvapila i samotná procházka k vodopádu. Místy jsem měla pocit, že se nacházím v džungli, díky vlhkosti a flóře na cestě. Přesto to byla cesta snadná, za pár minut jste u vodopádu.

…nemýlím se, když si myslím, že jsme potkali bramboříky v přírodě?…

Měli jsem štěstí, právě tam dorazila skupina horolezců, nebo jak se jim říká, s vůdcem a vodopád slézali/seskakovali – cca z poloviny. Za mě mají obdiv, protože to je už trochu příliš na můj vkus, vlastně hodně příliš:-).

…tohle byl první odvážný, který do vody skočil a zbytek účastníků fotil a natáčel…

V plánu bylo ještě jezero v Itálii, ale kvůli prudkému dešti jsme se na něj podívali z okna a vyrazili domů.

Pár postřehů závěrem:

 • Slovinsko je nádherná země a určitě za návštěvu stojí, jen já mám pocit, že je vhodnější pro lidi aktivní, ne tolik pro povaleče u vody, i když i to by tam provozovat šlo:-)
 • jednoduše se tam domluvíte anglicky, i s kuchařem v restauraci:-), slovinština se snadno “dekóduje”, češtině se hodně podobá (nejvíce mě zaujala dvě slova – dobro došli/vítejte a otrok/dítě – s čímž tedy nesouhlasila naše dcera, když jsme ji tak oslovovali:-)
 • rozdíl v počtu turistů je markantní ve všední dny a o víkendu, to mějte na paměti, protože takové ty nej turistické cíle mohou být turisty doslova přeplněny a fronty by vám celkový dojem mohly o víkendu pokazit, my měli štěstí
 • jak ušetřit na vstupech? koupili jsme si v info centru speciální kartu, kde zaplatíte paušál a pak máte buď vstupy na některá místa úplně zdarma nebo se slevou, parkování zdarma, konkrétní busy zdarma …POZOR!… doporučuji předem cíle naplánovat a propočítat, zda se vám to vyplatí – my koupili kartu za 19E na osobu/3 dny (na 5 dní, tuším, za 26E), kde bylo na 1 osobu 1 dítě do 14 zdarma, Barča byla také zdarma všude, protože jí je 6, také si zjistěte, kam karta platí, na soukromém parkovišti u vodopádu Savica platit musíte, ceny za parkování se různí místo od místa- paušál 5E, ale i 3E na hodinu
 • vstupné vybírají Slovinci třeba i na vodopád, obvykle jsme šli kousek trasou k cíli a po několika metrech, desítkách nebo stovkách, budka s výběrčími, běžně se platí něco kolem 3-5E za dospělého, s kartou /viz. výše/ někde neplatíte
 • počítejte se zamotanou hlavou ze serpentin, těch je tam nepočítaně a cesty jsou úzké
 • Čechy potkáte na každém rohu, doslova
 • slovinskou kuchyni jsme zkusili, ale neoslovila nás:-(, možná jsme jen neměli štěstí
 • pokud budete přímo v Ribčev Laz, kde jsme bydleli, zajděte do burgrárny, je tam jediná a grilují skvěle! Lidé stojí frontu a čekají, až se uvolní místa k sezení, to je jediná nevýhoda, ale nedivím se. Obsluha rychlá, milá, ochotná. Burger vás bude stát kolem 8 – 9E.
 • koupat v řece Soča i v celém Triglavském parku se nesmí, na což jsme přišli tedy trochu pozdě a toto pravidlo porušili. Je fakt, že jsem neměla pocit, že by to někdo řešil, kontroloval a dohlížel na to. To jen mezi námi:-).
 • jste v horách, kde se počasí může změnit vcukuletu, nám štěstí opět přálo, až na cestu domů a jednu průtrž, kterou jsme ale sledovali z apartmánu
 • doporučuji do vody boty, kameny a kamínky byly u řek stejně jako u jezera
 • cesta tam nám trvala cca 8,5 hodiny a byla naprosto v poklidu, vyráželi jsme v hlavní sezóně v neděli brzy ráno, ve Slovinsku jsme se vyhnuli dálnici, až mě zaráželo, jak klidný byl provoz
 • z barvy jezer i řek vás bude přecházet zrak, na to se připravte:-), nikde jinde jsem takovou smaragdovou vodu neviděla, stojí to za to!

Článek delší, ale vzhledem k počtu českých turistů tam by se to mohlo někomu hodit.

Mějte se fajn.