Často se bavím s lidmi kolem sebe o důvodech, proč jsme začali zahradničit.

Na jedné straně to byla nepopsatelná chuť něco budovat, ale tím hlavním motorem bylo mít vlastní jídlo bez chemie. Takové, které známe od prvního klíčku a nepotřebujeme na něj nálepku „bio“. A chcete říct tajemství? Vlastní zeleninu, minimálně pro sezónní spotřebu, si můžete vypěstovat kdekoliv a ještě trošku zkulturníte městskou šeď. Fakt!

Mám kamaráda, městského hipstera, a ten si pěstuje rajčata na svém mini balkóně. Obdivuju Pavlínu, která si nemůže vynachválit zahradničení na svých dvou terasách (jestli ji ještě neznáte, můžete ji sledovat třeba na Instagramu, tady je odkaz, a čerpat od ní mraky inspirace). A na jaře jsme byli na pár dní v Paříži, která se vyznačuje malými byty a ještě menšími balkónky a světe div se, na každém centimetru čtverečním tu místní pěstují cokoliv k jídlu. Chcete to taky? Tak to zkuste a nenechte se odradit překážkami!

Jaké budete potřebovat vybavení

Pro začátečníky i pokročilé jsou ideální samozavlažováky

Je toho naprosté minimum. Pro zahradničení ve skromných podmínkách vám stačí pár květináčů, mně se pro tento účel osvědčily samozavlažováky. To proto, že na balkonech a terasách je v létě vedro k padnutí a rostliny potřebují svoji vláhu. A taky díky nim můžete odjet na pár dní pryč a zelenina to zvládne bez úhony. Skvělé jsou prostorné Berberisy od Plastie, sama mám dva a v létě si v nich vegetila rajčata. Praktické na nich je, že mají i kolečka, takže je můžete v případě potřeby přesouvat za sluníčkem (nebo naopak z něj). Jak jsou velké, tak plné zeminy jsou docela těžké. Jestli nemáte terasu, ale jen okenní parapety, zkuste menší verzi Berberisů, třeba tuhle v různých barvách.

Kvalitní substrát bez škůdců

Velkou výzvou bude zemina. Prosimvás, najděte si nějaký spolehlivý zdroj, ať si domů nenataháte nejrůznější breberky. Vím, o čem mluvím, a je k vzteku, když vám malé sazeničky napadnou škůdci, které jste si přivezli v substrátu. Buď tedy poproste kohokoliv v okolí, ať vás zazásobí domácím kompostem (ideální varianta) nebo zajděte do zahradnictví pro substrát. Ale nejdřív se ptejte v okolí, jaké s ním má kdo zkušenosti. Někdo doporučuje dokonce substrát přepálit v mikrovlnce nebo troubě, ale pak to chce hlínu provlhčit, než do ní cokoliv zasadíte.

Nářadí, co nezabere moc místa

Před časem jsem psala článek o minimalistické zahradnické výbavě (najdete ho tady), ale jestli se chystáte zahradničit na pidi prostoru, bude pro vás seznam zbytečně široký. Bez čeho bych se já už asi neobešla, je malá bonsaj sada od Dewitu (mrknout na ni můžete tady). Používám ji na pikýrování (přesazování) sazeniček, co potřebují zacházení v rukavičkách, načechrávám s ní ztvrdlou hlínu v květináčích, aby mohly rostlinky dýchat a došla k nim voda a využijete ji i na vyrýpávání plevele, když to bude potřeba. Tuhle sadu bych doplnila jen lopatkou (na ty jsou v Dewit specialisti, v článku o nářadí jsem se o nich trošku rozepsala) a nůžkami. Buď zahradnickými nebo obyčejnými kancelářskými (ale ostrými) na odstřihnutí všeho, co bude potřeba.

Nářadí od Dewit jsem objevila někdy v roce 2016 a kromě toho, že jsou to neuvěřitelný designovky, co byste klidně brali jako dárek, vydrží věky. Jestli si plánujete pořídit zahradnickou (mini)výbavu, mohla by se vám hodit sleva, kterou jsem vám u nich domluvila. Je to 20 % na vše nezlevněné a dostanete ji po zadání kódu „Petra“ v prvním kroku objednávky.

Správná semínka

To, co zasejete, si potom taky sklidíte. Po zkušenostech, které za těch pár let mám, preferuju nehybridní semínka (až sklidíte úrodu, můžete si z ní udělat vlastní semínka na příští rok), která nakupuju už teď na internetu. Konkrétní tipy na moje oblíbené obchody najdete v tomhle starším článku. Jestli zatím nemáte odvahu se do pěstování od píky pouštět, počkejte si na jaro a kupte si v zahradnictví sazeničky (nebo je vyswapujte s někým v okolí). Důležité je nepřepálit začátek a z procesu pěstování se radovat.

Držím palce, ať vám balkony a parapety jen vzkvétají a budu moc ráda, když se se mnou podělíte o svoje postřehy, zkušenosti a nebo napíšete s jakýmkoliv dotazem.

Tento článek vznikl ve spolupráci s distributorem nářadí Dewit pro ČR a SR, který mi poskytl pár skvělých kousků zahradního nářadí pro naši zahradu.

The post Vypěstujte si opravdové jídlo na parapetu nebo terase appeared first on PetraZahradnici.cz.