Ježci patří k ohroženým druhům hmyzožravců. Listopad je pro ježky období přípravy na přezimování. Ježci mají poměrně velké teritorium, proto musí mít možnost na zahradu přicházet i odcházet, třeba pod plotem nebo brankou. Aby zimu ve zdraví přežili, musí ježci dosáhnout hmotnosti 650-700g. Ježek s nižší hmotností nemá příliš velkou naději na přežití, proto bychom se měli takového jedince ujmout. Většinou se jedná o mláďata, která se nestačila dostatečně vykrmit.Pro přezimování ježci potřebují prostor chráněný před velkým mrazem a vlhkostí.

Čím je ježek užitečný

Ježek patří mezi hmyzožravce, patří k užitečným druhům, které nám pomáhají na zahradách spásat nebezpečný hmyz. Hlavní složkou jeho potravy jsou housenky, brouci, žížaly a slimáci. Většinou čenichá a hledá potravu v zemi, hlasitě přitom funí, dovede ulovit i hraboše, hada nebo žábu. Shánění potravy věnuje obvykle jen pětinu dne, ve zbytku odpočívá, za jednu noc dokáže ježek zkonzumovat až 70 g potravy. Ovšem na podzim, pokud není dostatečně vykrmený, se může jeho aktivita zvýšit.

Na našem území žijí dva druhy ježků: ježek západní a ježek východní.

Ježek západní žije na okrajích lesů, na pasekách, v křovinatém terénu, v parcích a zahradách nebo ve městech. Dříve obýval především Čechy, poté se rozšířil i na Moravu. Ježek východní pochází ze stepí, které kdysi pokrývaly jihovýchod a východ Evropy, a tak si víc než ježek západní libuje na suchých a teplých místech, hlavně v nížinách, jako jsou lomy a rokliny, křovinaté meze a stráně, sady a zahrady, Od západního ho odlišíme podle neuspořádaných, jakoby rozcuchaných bodlin. Ježek západní je má uhlazené jedním směrem a stejnoměrně tmavobíle pruhované, ježek východní má bodliny neuspořádané (všemi směry), nepravidelně pruhované a hlavně jich má asi jen 6000, tedy o 1000 míň než ježek západní.

Úkryt pro ježky

Abychom pomohli chránit ohrožené ježky, je třeba vytvořit jim na našich zahradách co nejvhodnější podmínky k jejich přezimování. Můžete jim zakoupit nebo vytvořit dokonalý zimní úkryt ze dřeva.
Měl by mít rozměry stěn asi 40 × 50 centimetrů (šířka, délka), výšku nejméně 30 cm.
Třetinu vyplníme natrhaným senem či listím.
Vchod by měl být prodloužený a mírně svažitý směrem ven, aby do něj nezatékalo.
Do otvoru ve stropě či zadní stěně vsuneme trubku, kterou vyvedeme ven tak, aby skrze ní dovnitř nezatékalo a aby se nemohla ucpat.
Ježci si jej možná oblíbí natolik, že v něm zůstanou i po zimě a vychovávají zde mladé.
Ježci si příbytek obvykle najdou sami, ale můžeme je navést i pamlskem položeným před vchod.
Domek umístíme na klidné místo, kde nebude ježek rušen a kam nefouká studený vítr, dovnitř dáme trochu trávy a celý ho zahrabeme listím, aby splynul se zahradou. Později už s domkem nehýbeme.

Kdy ježci potřebují pomoc?

Ježci mohou potřebovat lidskou pomoc v několika případech:
Jedná-li se o zraněného nebo nemocného ježka. Takový ježek se obvykle obtížně pohybuje, může být na něm krev, je malátný a při dotyku rukou nenaježí bodliny a nestočí se do klubíčka.
Je-li ježek nalezen venku během dne. Zdravý ježek je aktivní od soumraku do brzkého rána. Je-li ježek aktivní během dne, znamená to, že je nemocný, zraněný, vyhládlý anebo slepý.
Je-li ježek nalezen venku během zimy. Nepříznivé zimní období přežívají ježci v zimním spánku – hibernaci. Pokud je ježek aktivní během zimy, došly mu nejspíš energetické zásoby nutné pro hibernaci.
Je-li ježek zachycen v síti či lapen v jiné pasti. Ježek se může zamotat do různých typů sítí, může se zachytit v plotě či spadnout do jímky, kanálu, zahradního jezírka či bazénu.
Má-li ježek na podzim nízkou hmotnost. Na úspěšné přezimování potřebuje ježek hmotnost minimálně 600 – 700 g. Pokud váží koncem října méně než 400g nebo v listopadu méně než 600g, bez lidské pomoci zimu pravděpodobně nepřežije.
Jedná-li se o osiřelé mládě. Může se stát, že ježčí mláďata osiří, když jejich matka zahyne. Tato mláďata o hmotnosti 30 – 50g potřebují okamžitou pomoc. Osiřelá mláďata se poznají tak, že jsou nalezena mimo hnízdo, pískají a jsou často podchlazená.
Ježky můžete i přikrmovat. Jako hmyzožravci potřebují zásadně masitou potravu. Nepohrdnou psími nebo kočičími granulemi menšího rozměru. Naopak jim škodí kravské mléko, pečivo a všechna kořeněná nebo solená jídla.
Pokud jste nalezli ježka, který potřebuje lidskou pomoc, předejte ho do nejbližší záchranné stanici pro volně žijící živočichy.