Zahrádkářská sezóna končí, nastává období, kdy je potřeba zahradu připravit na zimu. Uskladnit cibulky květin, prořezat živý plot a dřeviny, shrabat spadané listí a opatřit výživu pro trávník. Je čas připravit na zimu i zahradní techniku a nářadí. Pravidelná údržba zahradní techniky prodlouží její životnost a sníží náklady na opravy. Na co se zaměřit?

Kontrola a očištění

Kovové části nářadí před zimou umyjte a nechte důkladně vyschnout. Tupé hrany je potřeba naostřit a dřevěné části naolejovat. Zkontrolujte, zda dobře sedí násady, případné uvolnění opravte, nebo vyměňte celé a uložte na vhodné místo.V místnosti, kde uskladňujete nářadí byste měli mít věšáky na stěně, nebo různé organizéry. Na drobné nářadí můžete použít nástěnný organizér. Nářadí poházené na sebe je nepřehledné, brousí se mu hrany a trpí jeho životnost.

Elektrické nářadí

Každý zahradní stroj před uskladnění důkladně očistěte, a to nejen na povrchu, ale i zevnitř. Po očištění pracovních částí stroje, prohlédněte pohyblivé součásti stroje, jako jsou různá táhla, lanovody, ložiska apod. V případě potřeby je promažte nebo dotáhněte jejich spoje. U všech motorových strojů vyměňte olej, zkontrolujte a případně vyměňte filtry a svíčky a vše uložte na bezpečné a suché místo. Sekačky a jiná zahradní technika by měli alespoň jednou za dva roky projít záručním či pozáručním servisem.