Pytláci v severovýchodní Keni zabili dvě extrémně vzácné bílé žirafy. Ochránce našel mrtvé tělo samice a jejího mláděte ve vesnici v okrese Garissa v severovýchodě Keni. Třetí bílá žirafa je údajně stále naživu. Ta je patrně jediná zbývající na světě, dodali ochranáři.

Jejich bílý vzhled je způsoben vzácným stavem zvaným leucismus, který způsobuje, že kožní buňky nemají pigmentaci.

Novinky o bílých žirafách se rozšířily po celém světě poté, co byly vyfotografovány v roce 2017. Manažer komunitní konzervatoře Ishaqbini Hirola Mohammed Ahmednoor řekl, že obě zabité žirafy byly naposledy spatřeny před více než třemi měsíci. „Je to velmi smutná zpráva pro rezervaci a celou Keňu, která se je snažila chránit. Jaký měli pytláci motiv, není jasné. Identita pachatelů dosud oznámena nebyla. Společnost Keni Wildlife Society, hlavní orgán ochrany přírody ve východoafrickém státě, uvedla, že případ vyšetřují.

Co je to leucismus?

Leucismus inhibuje pigmentaci v některých kožních buňkách. To se liší od albinismu, kde se žádný melanin nevyrábí vůbec. Zvířata s leucismem mohou mít ve své měkké tkáni tmavší pigment. Žirafy s leucismem si zachovávají své tmavé oči, zatímco zvířata s albinismem mají růžové oči.

Rezervace je v obrovské neoplocené oblasti. V rámci rezervace jsou také vesnice.
Bílé žirafy byly poprvé spatřeny v Keni v březnu 2016, asi dva měsíce po pozorování v sousední Tanzanii, uvádí společnost na svých webových stránkách.

Přibližně 40% populace žiraf za posledních 30 let zmizelo a pytláctví pokračuje. Pytláci majestátní zvířata nadále loví pro kůži a maso, uvádí Afrika Wildlife Foundation.
Podle Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) se počet žiraf snížil z přibližně 155 000 v roce 1985 na 97 000 v roce 2015.

Zdroj: bbc.com/news/world-africa