Podivná událost přinesla nový pohled na vztahy mezi dvěma impozantními africkými druhy.
Pro Patricka Njobvu to byla typická zábavná jízda v zambijském národním parku South Luangwa – dokud nebyl svědkem něčeho jedinečného.

Úvodní fotografie – Na břehu řeky Luangwa se válí na zádech vedle hrocha hyena skvrnitá
Fotografie Shenton Safaris

Když v červenci ráno vozidlem s turisty sledoval  dění v parku, z řeky Luangwa se vynořil hroch a přiblížil se ke spící hyeně skvrnité, která se brzy probudila.
Hyena neutekla a oba se začali navzájem očuchávat, vypadalo to, téměř jako když se líbají, “napsal Njobvu, hlavní průvodce Safari, e-mailem společnosti National Geographic. Téměř 20 minut se mláďata tulila k sobě, dotýkala se nosy a hyena se v jednu chvíli převalila na záda. „Bylo to opravdu zvláštní,“ říká.

Fotografie zdroj pixabay

Njobvu později popsal setkání na blogu safari jako „milostný poměr hyeny s hrochem“, ale odborníci tvrdí, že místo toho to byl pravděpodobně případ mladé zvědavosti.
„Řekl bych, že mladý hroch byl prostě zvědavý na hyenu, která se zase necítila dost ohrožená, aby odešla, protože hroch nebyl agresivní,“ říká Rob Heathcote, behaviorální ekolog z University Exeter ve Velké Británii.
Mladá zvířata jsou zvídavá, testují hranice a neznámé prvky v jejich prostředí. Nicméně nemůžeme opravdu říci, co toto vzájemné chování způsobuje, můžeme jen spekulovat, protože tato věc je příliš vzácná na to, aby se mohla řádně studovat.“

Faktor strachu

Arjun Dheer, který studoval hyeny v kráteru Ngorongoro v Tanzanii, „nepochybuje o tom, že došlo k oboustranné zvědavosti“, ale dodává, že obě zvířata se pravděpodobně navzájem bála.

„ Řeč těla hyeny- uši a hlava sklopená – naznačuje poslušnost nebo reakci strachu,“ říká Dheer, Ph.D. z instituce pro výzkum zoo a divoké zvěře v Německu.
Stejně tak na jedné fotografii ze setkání hroch zívá, což může být známka hrozby. „Hroši jsou teritoriální, a možná nebyl příliš potěšen tím, že si hyena lehla vedle jeho napajedla,“ říká Dheer,
Hyeny mohou být nejúspěšnějším africkým predátorem, ale hroši mohou být také velmi nebezpeční a každý rok zodpovídají za mnoho lidských úmrtí.

Fotografie zdroj pixabay

Polibek na rozloučenou

Je také možné, že si zvířata hrála, což je fenomén pozorovaný u různých druhů, od krokodýlů po vydry až po psy.
Gordon Burghardt, biolog z University v Knoxville, vypracoval vědeckou definici hry: „Opakované, příjemné chování dělají zvířata pro sou vlastní potřebu, které je podobné, ale není identické s běžným chováním, do kterých se zvíře pravidelně angažuje. Rovněž je třeba také chápat, kdy zvíře je zdravé a není ve stresu.
Přesto „toto chování je opravdu podhodnoceno a stále máme jen velmi malou představu o tom, jaká je jeho skutečná funkce,“ říká Heathcote.
Jedním bodem si je docela jistý, že ani jeden z těchto druhů se nelíbal „Vždycky je lákavé přenášet lidské vlastnosti na zvířata, ale nevidím to jako milostný poměr,“ říká.

Zdroj: National Geographic

Číst dál