Mapování hnízdících labutí na Moravě bylo původně naplánováno na červen loňského roku, které však bylo kvůli pandemii koronaviru odloženo na letošní rok 2021.
Z iniciativy RNDr. Jana Hory a pod jeho vedením bylo v 80. letech minulého století zahájeno úsilí o obnovení sčítání labutě velké v celé ČR. Jeho cílem je získat aktuální údaje o početnosti, ohrožení a ztrátách tohoto našeho největšího ptačího druhu. Údaje o hnízdění na území bývalého Severomoravského kraje pocházejí ještě z roku 1996.

Nastal tedy ideální čas celou akci po čtvrt století zopakovat a zjistit, jak jsou na tom labutě nyní. Do akce se plánují zapojit všechny moravské pobočky ČSO, záleží tedy na nás všech, zda se podaří zmapovat celou Moravu.

Jak se do mapování zapojit?

1. Na mapě  https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1oqGzY7V9pUb9UJOiHKXrl63-L7n85TVl&ll či v tabulce https://docs.google.com/  vyberte volné lokality, které byste chtěli zkontrolovat, a sdělte je e-mailem info@mos-cso.cz koordinátorům – to je důležité, abychom měli všichni přehled o tom, které lokality budou pokryté, a které ne.
Pokud svou lokalitu v tabulce nenaleznete, nevadí, napíšte si o ni e-mailem. Odkaz na mapu nebo tabulku lokalit najdete na webu: http://mos-cso.cz/zapojte-se-do-mapovani-hnizdicich-labuti/
2. Vybrané lokality zkontrolujte nejlépe v termínu: 1. – 6. 6. (doplňkově ornitologové ocení i údaje získané v jiných dnech).
3. Na lokalitách zjistěte, zda jsou přítomny labutě. Velice důležité jsou i negativní kontroly! (I pokud se na lokalitě žádná labuť nevyskytuje, pošlete o tom zprávu.)
4. Pokud jsou přítomna mláďata, spočítejte je a rozlište je (je-li to možné) na šedá a bílá. Pokud je na lokalitě rodinek více, spočítejte mláďata pro každou zvlášť.
5. Vítané jsou i doplňující informace, např. umístění hnízda, počet vajec (hnízda cíleně nekontrolujte), příčina neúspěšného hnízdění, zbarvení nohou samce a samice nebo přítomnost husice nilské… A samozřejmě vše další, co Vás napadne.
6. Výsledky pošlete emailem na stejnou adresu a nejlépe je zapíšte i do databáze birds.cz, pokud možno do konce července.
Závěrem bychom rádi dopředu poděkovali všem, kteří se plánují do sčítání zapojit. Účast každého je důležitá, neboť platí jednoduchá rovnice – čím víc spolupracovníků, tím více zkontrolovaných lokalit. Těšíme se na spolupráci a přejeme Vám mnoho labutích zážitků!

 

 

Moravský ornitologický spolek – středomoravská pobočka ČSO, je nevládní nezisková organizace sdružující profesionální i amatérské ornitology, birdwatchery, milovníky ptáků a ochránce přírody. Realizujeme projekty na výzkum a ochranu ptáků, popularizaci ornitologie, ekologickou výchovu a osvětu.

Zdroj: http://mos-cso.cz/

Petr Kovařík, e-mail: kov.petr@seznam.cz
Kateřina Ševčíková, e-mail: sevcikovaka@seznam.cz

Foto: Jiří Šafránek