Díky práci pro jednoho klienta jsem letos na podzim objevila jeden malý zázrak a od teď už nebudu nikdy vyhazovat skořápky vlašských ořechů do koše. Proč?

O tom, že jsou vlašské ořechy superpotravinou, už jste asi četli. Ony jsou ale dost cenné i skořápky, které většina z nás vyhazuje buď do koše nebo pálí v krbu (hlásím se). Tady je pár způsobů, jak je využít na zahradě, kde skvěle poslouží:

Odpuzovač škůdců na pokojovkách

Slupky, skořápky i listy ořešáku mají specifickou vůni i složení. Obsahují hodně protifungicidních a protibakteriálních látek, takže se velmi pozvolna rozkládají (to je taky důvod, proč je někdo doporučuje do kompostu nedávat, ale já razím přesný opak). Skořápky mají oproti listí jedno plus – jsou docela dekorativní. Když je lehce nadrtíte a nasypete na zeminu v květináčích, poslouží hned několika způsoby:

  • jejich vůně odpuzuje škůdce, kteří žijí na povrchu půdy v květináčích
  • látky obsažené v nich zase působí proti vzniku plísní (zvlášť v zimě je bílý povlak na zemině relativně běžným trápením)
  • přes vrstvu skořápek se nebude tak rychle odpařovat voda

Skvělá drenáž do květináčů

Některé rostliny (a je fuk, jestli jde o pokojovky nebo hrnkové letničky) nemají rády přemokření. Doporučuje se je buď zalévat jen do podmisky nebo dát na dno květináčů silnější drenážní vrstvu, aby voda ze zálivky odtekla a kořeny v ní nestály delší dobu. Tou vrstvou mohou být kamínky, střepy z hliněných květináčů, keramzit nebo lehce nadrcené skořápky z vlašských ořechů. Poslední varianta se mi zdá nejlepší i proto, že skořápky budou v půdě po-ma-lu tlít, čímž budou zeminu obohacovat. Skořápky vlašských ořechů, stejně jako jádra, totiž obsahují spoustu minerálních látek a stopových prvků, po kterých je dobře nejen nám, ale i rostlinám.

Užitečný je i popel

Chápu, že ne každému se musí líbit pohled na květináče zasypané skořápkami. Hromada živin, zvlášť minerálů zůstane i ve skořápkovém popelu – klidně je můžete spálit s trochou dřeva a pak přimíchat do zeminy.

The post 3 důvody, proč skořápky z vlašských ořechů nevyhazovat appeared first on PetraZahradnici.cz.