Je fakt, že teď přes léto je času na knížky extrémně málo. Když už náhodou nějaká chvilka zbude, radši se položím do trávy a nechávám myšlenky jen tak plynout. V létě to jde nejlíp :).

Ale skončily mi na nočním stolku tři nové knížky z Knižního klubu a já se o ně musím podělit, protože se mi docela dost líbí. A myslím, že by mohly i vám.

Zahradničení v nádobách

Frances Tophillová

Jsou knížky, které doma v knihovně chci mít i proto, že vypadají nádherně. Zahradničení v nádobách od Frances Tophillové je jednou z nich. Krásně zpracovaná, doplněná spoustou fotek a tipů, co přesně do kterých nádob zasadit. Líbí se mi, že kombinuje nové (třeba betonové truhlíky) s recyklací starých. Dřív by mě asi nenapadlo osázet děravé holinky nebo zasadit broskvoň do květináče. Od té doby, co jsem tuhle krásku poprvé prolistovala, hledám na zahradě i po bazarech staré harampádí vhodné pro zazelenění. To považuju za obrovský pokrok u někoho, kdo dřív všechno jen trošku polámané vyhazoval.

Tuhle knížku oceníte i všichni vy, kdo si musíte vystačit s malými prostorami na zeleň. Balkóny, předzahrádky nebo střešní terasy si díky ní ozeleníte, že vám budou všichni závidět.

Aromatické rostliny

Paola Franconeriová

Já tak miluju všechny možné herbáře a přehledy bylinek a koření. Tak moc, že kdykoliv nějaký vidím, musím si ho koupit. Nehledě na to, kolik už jich vlastním. Máte to někdo taky tak? Novinka Aromatické rostliny se věnuje léčivým bylinkám a koření, a to nejenom z pohledu jejich pěstování, ale také správné sklizně a zpracování. Najdete v ní spoustu ilustrací i receptů. Mě na první dobrou nejvíc zaujal tymiánový likér na nachlazení nebo rajčatová pummarola s bazalkou a oregánem. O té jsem doteď neslyšela, ale vypadá jako slušný aspirant na stálici v našem rajčatovém jídelním lístku.

 

Projezte se k trvalému zdraví

Florian a Andrea Überallovi

Jako každá ženská řeším pár kilo navíc (jen v mém případě jich je teda o něco víc než jen pár) a trošku se přestávám orientovat v přehršli diet a výživových rad. Autoři Projezte se k trvalému zdraví mají hromadu praktických doporučení a logických úvah o jídle, včetně toho, že populární smoothie jsou na nic. Třeba proto, že nikoho z nás by nenapadlo do sebe ke svačině narvat jedno avokádo, banán, dvě jablka a velký jogurt. V rozmixovaném stavu to ale zvládnem :). Tahle knížka pracuje se zažitými stereotypy, ale i nepravdami, které nám jsou často na interntetu předkládány jako správná cesta ke zdravé výživě. Myslím, že se k ní budu zas a stále vracet.

 

The post 3 knížky, které vám zpříjemní léto appeared first on PetraZahradnici.cz.