Krásný den vám přeji! Trendy v kosmetice přicházejí a odcházejí, ale vitamín A a C zůstává. :) Jejich benefity jsou totiž ověřené a výsledky velmi dobré. Včera ráno jsem po čtrnácti dnech spotřebovala retinol a vitamín C od Clinique, který jsem měla právě ve čtrnácti denní kůře, a dnes si o nich povíme něco víc. :)
Clinique Fresh Pressed Vitamin A a Vitamin C seženete jak v Sephoře, tak třeba v Douglasu. (Cena za balení 2+2 cca 2200,- balení 2 tady.) V balení jsou dvě tuby vitamínu A a dvě vitamínu C. Vitamín A, (Retinol), je perfektní anti age pomocník. Dokáže vypnout pleť, udělat ji pružnější a stará se i o prevenci vzniku vrásek. A není to jen marketingová fráze, Retinol skutečně dokáže zjemnit vrásky, které už máme, a zpomalit tvoření nových.
 
Pokud je vám okolo třiceti, možná i okolo pětadvaceti, Retinol funguje jako prevence. Vvěřím tomu, že jeho účinky sice možná teď nejsou tak markantní, za to ve čtyřiceti, padesáti budu děkovat sama sobě, že jsem s Retinolem začala včas. :)
Vitamín C je oblíbený díky své schopností pleť viditelně rozzářit, zjemnit ji a při dlouhodobější péči i srovnat tón pleti a vyrovnat hyperpigmentace. Také je to silný antioxidant, takže chrání pleť před volnými radikály, které způsobují předčasné stárnutí pleti a díky kterým pleť ztrácí svoji pružnost.
Co je také potřeba brát v potaz, je kvalita vitamínů a jejich schopnost zůstat funkční. Oba vitamíny jsou totiž velmi nestabilní - při vystavení vzduchu a světlu degradují, rozpadávají se a přestávají fungovat. Kvalitní vitamín A a C jsou pak tím dražší, čím mají stabilnější formu a jak kvalitně a jak dlouho po otevření balení fungují.
Proto mě nadchl Clinique a jejich Fresh Pressed vitamíny. Jsou baleny v tubičkách, kdy jsou vitamíny odděleny od krémové složky. Vy si před prvním použitím zmáčknete gumovou kuličku na spodku tuby a smícháte si vitamín a krémovou složku, které jsou do té doby oddělené. Takhle vám vitamíny zůstanou stoprocentně čerstvé až do poslední chvíle před použitím.
Jedna tuba má vydržet na cca sedm dní, takže s obsahem nemusíte šetřit. Z mé zkušenosti by mi vydrželo balení o pár dní déle, ale pak už by účinek stejně nebyl takový, takže jsem dodržovala právě těch sedm dní. Čím čerstvější, tím lepší. :)
 
 
*Fresh Pressed vitamin C je poměrně intenzivní a asi jsem ještě pocitově neměla takto silnou koncentraci(10%), protože jsem pár dní po použití měla pleť citlivou a lehce podrážděnou. Asi jako během používání kyselin, takže nic, co bych během cesty za krásnou pletí nebyla ochotná obětovat, ha ha. :) Vitamín C je tekutější, jakoby kluzký, není mastný a dobře se roztírá.
Voní po citrusech a rozhodně mi během těch čtrnácti dní srovnal některé hyperpigmentace po pupíncích a celkově sjednotil tón pleti. Také jsem si všimla vyhlazení a zlepšení textury pleti, ale to vidím na kombinaci právě s Retinolem. Jediný případ, kdy bych ho nedoporučila, by byl asi pokud máte opravdu hodně citlivou pleť a dáváte přednost komfortu, případně pokud ve skincare zcela vynecháváte silikony.
*Fresh Pressed Vitamin A má krémovější konzistenci, ale také není mastný. Výborně se roztírá a má trochu sladkou, ale velmi slabou vůni, kterou má většina retinolů. Nenašla jsem nikde přesnou koncentraci, ale účinky mi přišly poměrně silné. Vůbec poprvé jsem po Retinolu zaznamenala sušší pleť a trochu se mi začala loupat okolo nosu a na čelisti. To je u retinolu běžný stav a během pár dní zmizí a tak to bylo i u mě. Pleť hned druhý den ráno po použití byla výrazně jemnější a hladší. Určitě vypnutá a po čtrnácti denní kůře můžu říct, že tenhle Retinol funguje, byť je trochu agresivnější než jsem zvyklá.
Retinol navíc pomáhá s akné a i to můžu potvrdit, protože se mi dělalo mnohem méně pupínků, než obvykle a textura pleti celkově byla mnohem hezčí a jemnější. Myslím, že to bylo právě kombinací obou vitamínů. Věřím, že si tyhle boostery najdou své fanoušky a já sama bych si klidně Fresh Pressed vitamíny koupila sama znovu. Líbí se mi celý koncept čerstvosti, vyšší koncentrace i výsledky, byť je to za cenu mírného nepohodlí. Hlavně Retinol mi přijde opravdu fajn, i když Crystal Retinal 6 od Medik8 (článek)  tenhle booster zatím netrumfnul. :)
Během této kůry jsem nepoužívala nic s obsahem alkoholu, protože to není doporučeno. Zvolila jsem tonikum Medik8 Daily Refresh Balancing Toner a extra hydratační krém Dermalogica Skin Smoothing Cream. Retinol se navíc nesmí používat pokud jste těhotné, nebo kojíte a je potřeba nezapomínat na SPF a to i během zimy.
Používáte vitamín C a vitamín A ve vaší skincare? Jaké jsou vaše oblíbené značky a produkty? Určitě mi dejte vědět! :) Budu se těšit na vaše komentáře a přeji krásný zbytek dne a úspěšný týden!