Dnes nepůjde o rozbor sáhodlouhého seriálu, nýbrž menší retrospektivu naší zahrady. Tak ráda se vracím (hlavně v zimě) k fotkám zahrady a sleduju rozdíly a pokroky. I když každý rok říkám, že nic nového sázet nebudu, každý rok něco nového zasadím. Pomaloučku, polehoučku. Jestli stojíte před prázdnou zahradou a nevíte kde začít, buď si zaplaťte zahradního architekta, nebo se na to vrhněte sami. U té druhé možnosti ale počítejte s delší časovou prodlevou. Nejhorší co můžete udělat je, nakoupit hromadu rostlin, keřů a stromů a všechny je najednou zasadit. I když se to nezdá, časem bude vzrostlá džungle akorát bič na vaše nervy a záda vám nepoděkují. Moc dobře vím, že to chcete mít hned vzrostlé a zarostlé, ale zrovna u zahrady se vyplatí vážně dvakrát přemýšlet a jednou sázet. Tu naší tvořím už 7 let. A pořád jsem v půlce.

Výchozí stav

  Nejdřív jsme dali pryč zámkovou dlažbu. Koho by bavilo z ní pořád něco vyšťourávat a zarostlé plevelem to bylo taky nic moc. První pokus byl s nášlapnými kameny a pokus se zatravněním, rok 2013. Pod terasou jen tráva. Sázím cibule lilií, pieris a kdoulovec.
Rok 2015 a nápad s dřevěnou terasou.
Jenže trávě se nedaří, nášlapné kameny po zimě praskají. Po nacenění dřevěné terasy se rozhodneme, že si ji prostě uděláme sami.
Léto 2015
2016
 
2016
Sázím modrý Zpododěr, kolem sklepa levanduli, buxus, lilie, malou stromkovou růži. Ještě v létě 2016 přesadím k terase bylinky, které jsme měli za domem. Se synem sázíme pivoňky. Jenda udělal k terase schod, aby nebyl před terasou takový hup. Na podzim si odskočím porodit a plánuji další rok na zahradě nic nedělat.
Konec září 2017 a takový pidi ostrůvek.
 

2017

Hned jaře Dominik sází Česnekovník čínský k terase. Jaro a léto 2017 je nejvýživnější na zahradnické práce. Tolik k tomu nicnedělání. Rozšířit kvetoucí ostrůvek se rozhodneme z čistě praktického důvodu. Trávě se tam v létě nedaří, nevypadá to hezky, sekačkou se špatně zajíždí a mě pohled na ostrůvky trávy moc nebaví. Jen ať to kvete, ne?
Jaro 2017
 
Léto 2017
 
Červenec 2017
Červenec 2017
 
Srpen 2017
 

2018

Definitivně uzavírám kvetoucí ostrůvek. Perský šeřík, sasanka, lilie, tavolníkovec jeřábolistý, gaura, srdcovka a spousta dalších druhů trvalek, aby se časem ostrůvek sám pěkně propojil. Nechali jsme udělat novou střechu a stará prkna z půdy použili na druhou terasu pod domem, kde se nedařilo trávě a pěkně se schovala nopovka. Podařilo se mi dosáhnout kvetení od jara do podzimu. Užíváme si pohledu z terasy i obýváku. Děláme vyvýšené záhony, zakládám v jiné části zahrady jedlý úsek. Josta, kamčatské borůvky, které doplní stávající maliny, ostružiny, angrešty, jahody, kanadské borůvky a bílý rybíz. Zahrada přežila bez újmy i hostování střechařů, kteří měli na pozemku rostoucí slalom. Ale nic nepošlapali a neponičili, jen záhony plné suti a semtam vajgl (grrr).
Květen 2018
 
Září 2018
A co letos? V to-do listu toho máme na jednu sezonu fakt hodně. Zatím tam je fasáda, renovace oken, z venkovního sklepa jezírko, renovace oken a dveří na přístavcích, druhý kvetoucí ostrůvek před druhou terasou, venkovní kuchyň v posezení, uzavření jednoho vchodu do zahrady (máme 2) a dokončení živého plotu z habrů až k domu. K tomu rekonstrukce půdy svépomocí. Fakt se z každého úkolu těším a jsem na nás nesmírně hrdá, že barák stojí, zahrada žije a my stále budujeme a souzníme se starým domem, i když je toho před námi dost. Doufám, že vás dnešní článek bavil, já si u něj krásně zavzpomínala a s přestávkami ho dělala celý víkend... Ale s radostí! Hezké pondělí, moji milí.