Domácí granolu dělám poměrně pravidelně a na blogu můžete najít i několik receptů. Ale v tomto období a alespoň jednou za rok připravuju tuto dýňovou granolu. Křupou v ní oříšky, dýňová semínka a hořká čokoláda. Voní nejen po medu, ale také po dýňovém koření, které v dýňové sezóně přidávám snad do všeho.Co se týká poměrů, většinou dělám granolu od oka, ale zachovávám poměr vloček – medové směsi – bílků. Zbytek ingrediencí a koření dávám podle toho, co mám ráda. 
DÝŇOVÁ GRANOLAINGREDIENCE500 g ovesných vloček

100 g medu

2 lžíce másla / kokosového oleje

1 – 2 bílky

2- 3 lžíce dýňového koření

5 lžic dýňových semínek

vrchovatá hrst pekanových ořechů

50 g vysokoprocentní čokolády

špetka soliPOSTUPTroubu předehřejeme na 190 °C.


V kastrůlku rozpustíme máslo nebo kokosový olej, přidáme med a koření. Míchejte, dokud nebude vše propojené.


Do mísy vysypeme vločky, přidáme sůl, semínka, ořechy a zalijeme medovou směsí s kořením. Přidáme 1 bílek a promícháme směs. Bílek přidávám, aby se směs trochu spojila a tvořila hrudky. Pokud by směs byla sypká, můžeme přidat ještě 1 bílek. Vše promícháme, aby se všechny suroviny propojily a vznikla lepivá směs.


Na plech rozložíme pečící papír a rozprostřeme směs. Směs neuplácáváme, aby byla granola pěkně nadýchaná.


Pečeme asi 15 – 20 minut. Když peču na horkovzduch trvá to kratší dobu. Při pečení můžeme promíchat. Po upečení necháme vychladnout. Zamícháme nakrájenou čokoládu a nasypeme do uzavíratelné vzduchotěsné sklenice.


Recept najdete zde.PUMPKIN GRANOLA


I make homemade granola quite regularly and you can find several recipes on the blog. But at this time of year and at least once a year, I make this pumpkin granola. Nuts, pumpkin seeds and dark chocolate are crunching in it. It smells not only of honey, but also of pumpkin spice, which I add to almost everything during pumpkin season.


As for proportions, I usually make granola by eye, but keep the ratio of oatmeal - honey mixture - egg whites. I put the rest of the ingredients and spices according to what I like.INGREDIENTS500 g oatmeal

100 g honey

2 tbsp butter/coconut oil

1-2 egg whites

2-3 tablespoons pumpkin spice

5 tablespoons pumpkin seeds

heaping handful of pecans

50 g high-percentage chocolate

pinch of saltINSTRUCTIONSPreheat the oven to 190 °C.


Melt butter or coconut oil in a saucepan, add honey and spices. Mix until everything is combined.


Pour the oatmeal into a bowl, add salt, seeds, nuts, and cover with a mixture of honey and spices. Add 1 egg white and mix the mixture. I add the egg whites so that the mixture comes together a little and forms crumbs. If the mixture is loose, you can add 1 more egg white. Mix everything so that all the ingredients are combined, and a sticky mixture is formed.


Spread the baking paper on the baking sheet and spread the mixture. Do not beat the mixture so that the granola is nice and fluffy.


Bake for about 15-20 minutes. When I bake with hot air, it takes less time. You can mix while baking. Let cool after baking. Stir in the chopped chocolate and pour into a sealable airtight jar.


Recipe in English.