Bodové osvětlení neboli bodovky, jsou stále oblíbeným osvětlením interiéru. “Jedná se dokonce o jeden z nejvíce žádaných produktů v oboru světel” dodává Ing. Juraj Žiačik z Lands Dizajn. Známe je všichni, ale víte, kam je vhodné je instalovat, nebo kde se naopak vůbec nehodí? O tom, že jsou bodová svítidla stále v kurzu, není pochyb. Přitom bodovky nejsou jen ta maličká světla v sádrokartonovém podhledu, jak je všichni známe. Variant bodových světel je mnohem víc.

Co je to bodové osvětlení?


Bodové osvětlení je moderní druh svítidla, který se používá v interiéru bytů i domů. Výhodou je, že bodová světla vypadají stále moderně, kromě toho jsou díky LED technologii úsporná a v neposlední řadě se snadno montují. To všechno dělá z bodového osvětlení oblíbeného favorita. Jen těžko byste hledali domácnost, kde nejsou použita bodová světla.

Vhodné využití

Bodová světla jsou v použití univerzální. Využívají se skoro ve všech pokojích. Avšak pozor na to, abyste nevyužívali bodové osvětlení tam, kde chcete dosáhnout prostorového osvětlení. Bodovky svítí pouze v jednom bodě, a to zpravidla v úhlu 40 stupňů. Pokud chcete s bodovým osvětlením docílit prostorového osvětlení, musíte bodovek nainstalovat hned několik – tímto stylem se používají například v koupelně nebo v chodbě.

Výhody a nevýhody bodového osvětlení

Nevýhodou bodového osvětlení je většinou svit v jednom bodu, tedy v úhlu 40 stupňů (to ale může být za určitých okolností bráno i jako výhoda). Naopak už zmíněnou výhodou je energetická úspora díky LED technologii. Celkově má bodové osvětlení mnohem více výhod než nevýhod. Nehodí se pouze tam, kde opravdu chcete jen jedno svítidlo, a přitom dosáhnout prostorového osvětlení.

Co přesně je zářivka?


Zářivka neboli LED trubice je ještě stále známá především jako osvětlení velkých prostor. Typicky kanceláří a jiných administrativních prostor, obchodů, nebo třeba skladů a dokonce školních tříd. Dnes se ale LED zářivky využívají také v domácnosti. Už dávno totiž neplatí, že zářivky bzučí, pomalu se rozsvěcují nebo jsou nespolehlivé – naopak, nové LED trubice jsou moderním spolehlivým typem osvětlení.

Kde je využít?

Samozřejmě se LED žárovky nedají využít všude. Vhodné je využít LED zářivky tam, kde potřebujete intenzivní osvětlení a máte většinou jen jeden zdroj světla. Právě pomocí zářivek, typicky pomocí LED trubice 120 cm vytvoříte prostorové světlo pouze z jednoho bodu. Pokud LED zářivky zkombinujete, dosáhnete opravdu intenzivního osvětlení.

Výhody a nevýhody zářivek

Nevýhodou zářivek je zpravidla nižší životnost než u jiných LED světelných zdrojů. Zářivky se také méně zahřívají, ovšem to platilo dřív, než se staly moderními LED světla. Klasické zářivky jsou navíc konstrukčně náročnější a mohou tak být náchylnější k poškození. Stejně tak jsou v porovnání s LED osvětlením ekologicky závadnější, protože obsahují toxické látky a špatně odbouratelné komponenty.