Jsme rajčatoví maniaci. Každoročně se pokoušíme vypěstovat několik (desítek) druhů a letos jsme testování rajčat, co se nám na zahradě vyplatí pěstovat, dotáhli k dokonalosti. 

K pokrytí rodinných potřeb už vím, že na záhonech potřebuju mít kolem 50 průměrně plodících keříčků a asi 5 nezbytných druhů. Letos jsme ještě všechna semínka nakoupili (osvědčené tipy, kde koupit semínka, najdete v mém starším článku). Jasně, že skoro všechno byly nehybridní odrůdy, které jsou našemu smýšlení nejbližší. A protože to stálo docela dost peněz (odhadem jsme jen do semínek rajčat dali asi 800 Kč), tak jsme si řekli, že příští sezónu zkusíme vyjít z vlastních semínek.

DYI semínka rajčat

Je to překvapivě jednoduché, jen si dejte bacha, abyste semínka dělali z nehybridních odrůd. Jestli máte doma rajčata ze semínek označených F1, další semínka už nebudou kvalitní. Důvod jsem psala v článku s tipy na místa, kde koupit semínka.

  1. Semínka ze zralých rajčat buď vydlabejte (rozřízněte a opatrně lžičkou dužninu vykrojte) nebo rozmačkejte celá rajčátka v případě cherry odrůd.
  2. Dejte do průhledné sklenice, uzavřete a postavte na teplé slunné místo. Víčko je lepší šroubovací, protože během příštích pár dní budete potřebovat upouštět vzduch.
  3. Relativně brzy začne obsah sklenice fermentovat. Je důležité, aby si semínka tímhle procesem prošla, jinak by nevyklíčila. A to nechceme.
  4. Kvasit je nechte cca 3 dny, při delší fermentaci hrozí, že začnou klíčit. Sklenici občas protřepte, aby se obsah promíchal, a upusťte tlak pod víčkem. Případná plíseň na povrchu nevadí.
  5. Postupně se oddělí dužnina od semínek. Kvalitní semena zůstanou u dna, zbytek se bude drát nahoru. V tu dobu je čas na propláchnutí.
  6. Sklenici otevřete a opatrně odlejte oddělenou dužninu.
  7. Pak rajčatová semínka ve sklenici několikrát propláchněte čistou vodou. Proplachujte tak dlouho, dokud ze sklenice nepoteče čistá voda.
  8. Na závěr vše slijte přes husté síto (tak husté, aby očky nemohla semínka propadnout) a semínka rajčat dejte usušit.
  9. Na sušení nepoužívejte papír ani ubrousky. Na semínka by se papír nalepil a nedokázali byste se ho zbavit. Nám se zatím osvědčilo sušení v širší misce nebo hlubokém talíři, kde několikrát denně semínka ručně promíchám, aby pěkně prosychala. Suchá jsou, když hezky šustí mezi prsty.
  10. Když je usušeno, je potřeba semínka rajčat uložit na suché a temné místo. Buď ve sklenici nebo papírovém sáčku, kde si počkají, až přijde jejich čas.

The post Jak na vlastní semínka rajčat appeared first on PetraZahradnici.cz.