Písek, slunce, průzračné moře a pohoda… Tak si ideální letní dovolenou představuje většina z nás. V případě, že ale nechcete mít starosti se zařizováním a pouze si užívat zaslouženého odpočinku, vyberte si dovolenou přes cestovní agenturu. Budete mít zařízenou dopravu, ubytování, v některých případech i stravu a na místě se o vás postará delegát, který vám nabídne fakultativní výlety a další zajímavý program. A s tím, kam na dovolenou, vám rádi v agentuře pomohou…

Cestovní agentury sdružují mnoho zájezdů od mnoha různých cestovních kanceláří, kterých se můžete zúčastnit. Díky tomu si můžete prohlédnout srovnání celé řady zájezdů do vaší destinace a rozhodnout se, co je to pravé právě pro vás. Nejlepší cestovky většinou nabízejí velké množství služeb, kterých můžete využít. Podle čeho si ale dovolenou přes cestovní agenturu vybrat?

Jakou vybrat destinaci pro letní dovolenou?

Prvním rozhodnutím, které musíte učinit, je, kam na dovolenou vyjet. Letos v létě na nás kvůli pandemii pravděpodobně čeká o něco omezenější výběr, ale přesto to vypadá, že existuje celá řada destinací, kam se vydat budeme moci. Horkými kandidáty jsou obvyklé letní středomořské destinace, které jsou oblíbenými dovolenkovými místy pro mnoho Čechů. Za krásným mořem a památkami se vydejte na řecké ostrovy, výbornou gastronomií zase učaruje Itálie. Moře v kombinaci s návštěvou měst si užijete například ve Španělsku.

Pokud netrváte na teplém moři, můžete si vybrat i z celé řady dalších evropských destinací. Co třeba plavba po kanálech v jižní Francii nebo túry ve švýcarských Alpách? Lákadel je mnoho, takže záleží jen na vás.

Vypadá to, že by mohlo zbýt i několik možností, kam se vydat mimo Evropu. Z Asie je během pandemie stálicí moderní Dubaj, návštěvníky v posledních měsících láká také Egypt. Za exotikou můžete vyjet do dalekého Mexika nebo na zelenou Kostariku. Hranice má pro turisty otevřené také ostrovní Dominikánská republika.

Každá destinace má něco do sebe. Kam na dovolenou je sice složitá otázka, ale nakonec uvidíte, že všechna místa mají něco do sebe a určitě nebudete zklamaní.Zvažte pečlivě zejména to, kolik peněz do dovolené chcete dát, co od ní očekáváte a jaké bude ve vybrané destinaci počasí. Rozhodnout se můžete i podle konkrétního zájezdu, který vás zaujme svým programem.

Jak si vybrat dovolenou přes cestovní agenturu? 1

Do hotelu, nebo apartmánu?

Už víte, kam na dovolenou jedete? Výborně, přichází na řadu další skupina otázek, které si musíte položit, než si zarezervujete konkrétní zájezd. Chcete být po celou dobu dovolené na jednom místě, nebo raději budete cestovat? Jaký typ ubytování hledáte?

Nejčastěji cestovní agentury nabízejí ubytování v hotelech a apartmánech. Hotely mají tu výhodu, že v nich většinou máte zařízený vyšší komfort než v apartmánech. Můžete si zde objednat jídlo, pokojská vám pravidelně přijde uklidit pokoj a můžete využít mnoha služeb, které obvykle hotely nabízejí jako je například hotelová pláž, hlídání pro děti nebo různé výlety do okolí.

Oproti tomu v apartmánu budete mít větší množství soukromí a klidu. Budete tak mít kuchyňku, takže si můžete sami uvařit, stejně jako vyrazit do okolních restaurací. Nikdo vám sice nebude pokoj pravidelně uklízet, ale zase bude apartmán pravděpodobně výrazně levnější než hotel.

Zvážit byste také měli případnou nabízenou stravu. Stačí vám mít v hotelu snídaní, nebo vyžadujete každé jídlo? Pokud chcete mít všechna jídla v ceně, je pro vás lepší plná penze, nebo all inclusive? All inclusive má sice spoustu výhod, ale je také výrazně dražší, protože zahrnuje i neomezené pití alkoholu. Pokud alkoholu tedy příliš neholdujete, možná můžete na all inclusive výrazně ušetřit.

Jak si vybrat dovolenou přes cestovní agenturu? 2

Cesta do cílové destinace

Při výběru dovolené u cestovní agentury si také musíte vybrat, jakým způsobem na dovolenou dojedete. Klasické jsou zájezdy letecké, ve kterých máte zařízenou dopravu z letiště v Praze a poté následně do vašeho hotelu z letiště ve vaší destinaci. Čím dál častěji se ale objevují levnější zájezdy, které nabízejí odlety z okolních letišť jako je Vídeň, Norimberk nebo Krakov. Samostatnou kategorii tvoří také zájezdy s vlastní dopravou, kdy si do destinace musíte letenku koupit, nebo využít vlastní auto a dojet tam. To, kam na dovolenou se vydáte, možná bude ovlivněno i nabízenými tarify letenek.

V minulém roce začala být také populární cesta do Chorvatska za pomoci přímého nočního vlaku, který uvedla na trh společnost RegioJet. Pro ty, kteří nechtějí řídit, ale také neradi létají, je tento vlak jednou z mála možností, jak se dostat k moři.

Jak si vybrat dovolenou přes cestovní agenturu? 3

Na co dalšího si dát pozor

Základní informace o tom, co od dovolené čekáte, jste si dali dohromady. Na jaké další věci byste si ale měli dát při rezervaci pozor? Všímejte si například toho, jak daleko od moře vámi zvolené ubytování je. Cestovní agentury mnohdy nabízejí i hotely, které leží od pláže několik kilometrů daleko. Někomu to nevadí, ale pokud se těšíte na výhled na pláž z vašeho pokoje, tak byste si toto měli ověřit.

Zjistěte si také, jestli hotel leží ve městě, nebo je osamocený. Je možné, že budete chtít večer vyrazit na večeři nebo si zajít něco zakoupit do obchodu a pokud bude váš hotel dvacet minut po silnici od nejbližšího města, pravděpodobně nebudete moct, což by byla škoda. Někomu takové umístění naopak bude vyhovovat, jelikož zde bude mít potřebný klid a bude si moct odpočinout.

Zjistit byste si také měli, jaké jsou podmínky vašeho zájezdu ohledně zrušení. Pokud by se náhodou stalo, že skončíte v nařízené izolaci nebo onemocníte, určitě byste nechtěli  přijít o peníze za celou dovolenou. Dopředu si tedy přečtěte celou smlouvu a ujasněte si, k čemu vás opravňuje. Dobré je také si zjistit, je-li cestovní kancelář pojištěná proti úpadku. Jen tak totiž dostanete zpět své peníze v případě, že cestovní kancelář zkrachuje.

Podařilo se vám najít zájezd přesně podle vašich představ? Pokud ne, zkuste pátrat dál a určitě objevíte ideální dovolenou právě pro vás. Vzhledem k tomu, že na dovolenou si většina z nás šetří celý rok, nenechte se odbýt a užijte si perfektní léto přesně podle vašich představ.

The post Jak si vybrat dovolenou přes cestovní agenturu? appeared first on Czech the World.