LED žárovky jsou v poslední době velmi oblíbené, stávají se běžnou variantou při řešení osvětlení v domácnostech, kancelářích i provozovnách. Jejich hlavní předností je úsporný provoz a vysoká kvalita. Například v domácnosti kde je 15 klasických žárovek s příkonem 60W a s každou svítíte v průměru 2 hodiny denně, přechodem na LED žárovky snížíte výdaje za elektřinu a 2460 KČ ročně.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Výhody LED žárovek

V prvé řadě jde o úsporu energie. Led žárovky mají ve srovnání s úspornými žárovkami okamžitý náběh a 100% svítivost ihned po zapnutí. Nevadí jim ani časté zapínání a vypínání, jejich životnost se tím nijak výrazně nezkracuje. Oproti klasické žárovce vydávají LED žárovky podstatně méně tepla, nejsou tak křehké a neobsahují žádné nebezpečné látky ani materiály. Klasická žárovka využívá na vytvoření světla pouhých 2-5%, zbytek elektřiny 95-98 % spotřebuje na výrobu tepla. LED žárovka naopak využije 75-85% na vytvoření světla. Z tohoto důvodu spotřebuje méně elektřiny při zachování stejné svítivosti. LED žárovky nevyzařují ultrafialové ani infračervené záření. Na rozdíl od úsporných žárovek se u LED žárovek stárnutím nesnižuje jas. Výhodou LED žárovek je jejich větší odolnost proti mechanickému poškození a jejich dlouhá životnost až 50 000 hodin provozu. Ve srovnání s životností klasické žárovky, která je přibližně 1000 hodin provozu, je tato životnost opravdu dlouhá. Velkou výhodou je i jednoduchá montáž, velký výběr v designu a možnost začlenění žárovky do již dříve instalovaných zařízení. Jestliže nahradíme klasickou žárovku o příkonu 60W led žárovkou o příkonu 10W, je úspora jednoznačná a to 6ti násobek. Ve srovnání s klasickou žárovkou dokáže LED žárovka uspořit až 80 % energie. Jedná se v současné době o nejúspornější a nejekologičtější zdroj svícení. Nevýhodou LED žárovek je jejich vyšší pořizovací cena. V důsledku nižší spotřeby se ale vyplatí připlatit si. Životnost LED žárovek je ovlivněna kvalitou pasivního chlazení.

Co je důležité při výběru LED žárovek?

Patice žárovky, síla světelného toku, barva světla, úhel vyzařování
Patice a závity žárovek

Závit E14 – je označením klasického malého závitu o průměru 14 mm. Hovorově se patici říká „miňonka“ nebo „malý Edisonův závit“. Žárovky s tímto závitem mají menší příkon 25 W nebo 40 W. Využití v nočních lampičkách, kuchyňských digestořích nebo v troubách.

ZÁVIT E27 – je nejpoužívanějším závitem o průměru 27mm. LED žárovka E27 se vyskytuje u všech typů žárovek – klasických, úsporných, halogenových, s LED diodami. Písmeno “E” je odvozeno od příjmení známého amerického vynálezce žárovky – Edisona.

Patice G4 – je nástrčná patice, má dva úzké kolíky s roztečí 4 mm, do svítidla pouze zasunuje. Úsporné LED žárovky g4 jsou náhradou pro halogenové žárovky 15 – 30 W. Vužívají se pro osvětlení nočních lampiček, barů, koupelnových skříněk.

Patice G9 – nástrčná patice s dvěma kolíčky. Používá se na stropních a nástěnných svítidlech.

Patice G13 / T8 – patice má velký průměr 26 mm. Využívá se pro vnitřní i vnější osvětlení velkých hal a kanceláří.

Patice GU5.3 / MR16 – nástrčná patice s roztečí dvou úzkých kolíčků 5,3 mm. Používá se u bodových světel v koupelnách, kuchyních s napětím 12V. Žárovky s paticí MR16 jsou vhodné do prostor, kde je možný kontakt s vodou, např. do sprchových koutů.

Patice GU10 – používá se u bodových světel. Písmeno “G” je odvozeno z anglického slova “globular”, písmeno “U” značí tvar žárovky a číslo “10” vzdálenost kolíků 10mm. Patice GU 10 se nešroubuje, pouze se zasune a pootočí. Některé typy LED žárovek s paticí gu10 jsou stmívatelné.

Patice r7s – LED žárovky r7s jsou lineární dvoupaticové žárovky na napětí 230V. Žárovky s paticí r7s velmi často nahrazují žárovky v reflektorech nebo designových svítidlech. Využívají se jako náhrada halogenových žárovek.

Úhel vyzařování, svítivost, světelný tok

Úhel vyzařování udává, jak velký rozptyl bude mít světlo v prostoru. Čím větší úhel, tím více bude žárovka svítit do stran. Při špatné volbě úhlu svítivosti budou prostory působit stinně. Menší úhly se využívají u lampiček, u bodovek bývá úhel 45 °–100 °. Do klasického lustru jsou vhodné žárovky s úhlem vyzařování . 270 °. Do zapuštěných stropních svítidel se používají žárovky s úhlem svítivosti do 180°.
Svítivost se uvádí v lumenech (lm).

Při posuzování svítivosti LED žárovky se neřiďte pouze příkonem (W), vyšší příkon nemusí automaticky znamenat vyšší svítivost. Nejlepším parametrem pro srovnání je údaj svítivost děleno příkon.

Barva světla

LED žárovky se vyrábí v několika variantách teploty světla. Ta se uvádí v Kelvinech (K), čím vyšší hodnota, tím studenější světlo žárovka vydává. Barva světla zásadně určí atmosféru v místnosti. Teplá bílá je nejčastěji volena pro domácí osvětlení, navozuje klid a je velmi příjemná pro oči. Neutrální bílá je vhodná pro veřejné prostory a neruší vyznění barev interiéru ani nezkresluje. Studená bílá perfektně rozliší každý detail osvětlované plochy nebo předmětu.

Pokud chcete mít nažloutlé světlo, vybírejte LED žárovku s teple bílou barvou (2 600–3 200 K). Neutrální bílou barvu mají žárovky s chladně bílou barvou (4 600–6 000 K. Trochu namodralý nádech pak mají LED žárovky s denní bílou barvou (více než 5 000 K). Platí jednoduché pravidlo – čím více kelvinů (K), tím je barva bělejší až namodralá.

Teplá bílá – teplý odstín 2 800 – 3 300 kelvinů. Světlo má žlutý nádech.Barevné podání je nebližší klasické žárovce.Led žárovky s teplým odstínem se hodí do ložnic, obývacích pokojů, jídelen, dětských pokojů.

Čistě bílá, denní – 3 500 K. Světlo nemá barevný nádech, neovlivňuje vnímání barev. Hodí se jako osvětlení do pracoven.

Studená bílá – chladnější bílý tón 5 000 – 6 000 kelvinů. Světlo má namodralý odstín. Žárovky tohoto typu mívají nejvyšší svítivost. Využívají se pro osvětlení velkých ploch nebo venkovních prostor.

Tvar LED žárovek
Klasická žárovka – tvarem připomíná klasickou žárovku. Je vhodná pro standardní osvětlení domácnosti.

LED kukuřice – žárovka vypadá jako válec pokrytý LED diodami, proto se jí říká kukuřice. Má rozptyl světla v úhlu 360 °. Používá se ve stolních nebo nočních lampách.

Bodové LED žárovky – mají rozptyl světla obvykle mezi 90 – 120 °. Využívají se k nasvícení určitého místa.

LED pásky – LED diody jsou vsazeny na ohebný samolepící pásek. Často bývají barevné nebo mají možnost barvu měnit. Jsou vhodné pro osvětlení kuchyňských koutů, barů nebo pracovních ploch.

Životnost a typ LED diod
Životnost LED žárovek souvisí s konstrukčním řešením diod. Ta jsou v současné době tři

LED diody DIP -Dual In-line Package – jedná se o nejstarší typ diod, které jsou přiletované na desku a vzájemně propojeny. Mají vysokou poruchovost, nižší účinnost a malou svítivost. Průměrná životnost je až 20 000 hodin. Maximální svítivost diod: až 70 lm/W. Nevyplatí se je kupovat, jsou již zastaralé.

LED diody SMD – Surface Mount Device / Diode, mají modernější provedení. Diody jsou připevněny na plošný spoj. Jejich výhodou je delší životnost a menší velikost. Mají průměrnou životnost až 100 000 hodin. Maximální svítivost diod: až 120 lm/W

LED diody COB / MCCOB – Multiple Chips on Board, na jedné desce integrováno více diod. Používá se u bodových svítidel a průmyslových osvětlení. Mají průměrnou životnost až 100 000 hodin. Maximální svítivost diod: až 120 lm/W

Index podání barev

Index podání barev vyjadřuje plnost barevného spektra světla. označovaný také CRI – color rendering index. Index podání barev je číslo vyjadřující schopnost světelného zdroje reprodukovat barvy osvětleného objektu v porovnání s přirozeným slunečním osvětlením. Čím je číslo indexu pokrytí barev větší, tím je kvalita světla vyšší a objekty jím osvětlené se budou jevit spolehlivější a přirozenější. Číslo 100 vyjadřuje ideální podání barev světla, jaké vzniká pod přirozeným slunečním světlem, hodnota 0 zase tak nízkou kvalitu podání barev, že ačkoli je světlo silné, není možné pod ním rozeznat barvy.
Světlo z žárovek s CRI pod 80 může být nepříjemné pro oči. Žárovky s CRI nad 90 se používají v prostředích, kde je důležitá věrnost podání barev např,ve zdravotnictví, designových studiích atd. Klasická žárovka CRI má zhruba CRI >98Ra, zářivka CRI >80Ra a LED žárovky mívají nejčastěji CRI 80-85. LED žárovky s CRI kolem >90Ra jsou dražší a často se jedná o LED pásky.

Výběr LED žárovek dle recenzí uživatelů Heureka.cz

Solight LED žárovka miniglobe 6W E27 4000K 420lm- LED žárovka miniglobe spotřeba: 6W světelný tok: 420lm,odpovídá tradiční 37W žárovce. Úhel svícení: 160°.

VÍCE INFORMACÍ

Emos LED žárovka Premium A60 12W E27 teplá bílá 1055 lm – náhrada klasické žárovky poskytuje vysoký výkon bez prodlevy v náběhu a blikání. E27/12W 220-240 V~/50 Hz, 65mA, světelný tok 1055lm, odpovídá klasické 75W žárovce

VÍCE INFORMACÍ

T-LED LED žárovka G9 EP2,5W teplá bílá – úsporná žárovka na 230V se paticí G9, která nahrazuje 25W halogenovou žárovku. Vhodná do bodovek, lustrů, kuchyní a do všech míst, kde chcete svítit, a přitom ušetřit. Úhel svitu až 320°

VÍCE INFORMACÍ

Vankeled LED žárovka E27 23 W B5 2030 L studená bílá – příkon – 23 W, odpovídá běžné žárovce 200 W. Patic – E27. Teplota barvy – 6000K (index podání barev). Úhel osvětlení – 360°, Světelný tok – 2030 Lm.

VÍCE INFORMACÍ

Spled LED žárovka SMD 2835 GU10 6W 580L studená bílá – žárovka používá LED diody 2835, které jsou nejmodernějšími na trhu. Žárovka má dobré chlazení a skvělé světelné parametry. Teplota barvy – 6000 / 6400 K. Patice – GU10. Úhel osvětlení – 120°.
https://zarovky.heureka.cz/spled-led-zarovka-smd-2835-gu10-6w-580l-studena-bila/#
VÍCE INFORMACÍ

Ohodnoťte článek o výběru LED žárovek

Note: There is a rating embedded within this post, please visit this post to rate it.

Další články nákupního rádce

as