Moje babička jahody proklínala. Dodnes si ji pamatuju, jak se v plavkách plazí ve středně velkém jahodovém záhonu, okopává ho a u toho nadává jako špaček, že jí to kosi zase naklovali.

Možná proto mi trvalo, než jsem si jahody pustila na zahradu. Měla jsem prostě pocit, že je s nima piplačka, a to já nemám ráda.

Letos je to třetí sezóna, co máme jahody a kupované už vůbec nejíme. Je to z velké části i proto, že jsem se dočetla, že jahody a špenát jsou na polích často chemicky hnojené a chemii si přenesou do plodů. Netuším, jestli je to nějaká fake news nebo ne, každopádně pro mě to byl impuls, abychom se do jejich pěstování pustili doma.

Jestli s jahodami začínáte, mohl by se vám hodit můj starší článek, ve kterém jsem sdílela pár tipů, jak jahody pěstovat. Je včetně odrůd, které máme my. Pěstování jako takové je docela easy věc, když zrovna nejste v oblasti, která je extrémně vyprahlá. Co mě ale dlouho trápilo, bylo nahnívání plodů a taky nálety kosů (a možná i špačků). Jeden rok mi z úrody nezbylo v podstatě nic. A protože tonoucí se stébla chytá, vyzkoušela jsem kde co, abych je od naší úrody odradila.

A tohle jsou věci, které jsem proti škůdcům vyzkoušela:

  1. Je dobré mít jahodový záhon blízko u domu. Když jsme ho měli na druhém konci pozemku, měli kosáci pré. Jakmile jsme ho přestěhovali v podstatě k baráku, výrazně jich ubylo. Prostě konfrontaci s člověkem nemají úplně rádi.
  2. Kdosi mi kdysi poradil fintu s červenými víčky od lahví. A protože funguje, posílám ji dál. Stačí v době, kdy jahody nasadí zelené plody, mezi keříky poházet červená víčka z pet lahví. Kosáci si myslí, že jsou to sladké jahody, sednou, klovnou a zjistí, že jahoda to není. Takže odletí o dům dál a už se nevrátí – nejsou úplní blbečci a pamatují si, že tady sladké jahody nejsou.
  3. Někomu fungují ochranné sítě nebo záclony, u nás se moc neujaly. To ale hlavně kvůli kočkám, které jakákoliv pokrývka záhonu neskutečně láká k hrátkám. Klidně sítě vyzkoušejte, je ale potřeba je dobře upevnit i z boku, protože kosi, špačci a jiní mlsalové se pod ni jinak dostanou.
  4. Co se u nás naprosto minulo účinkem, jsou rozvěšená CD po stromech nebo šustivé proužky alobalu. Ptáci se jich báli asi den a pak si z nich nic nedělali. Ve finále z toho byl strašák pro nás, protože cédéčka na stromě prostě nechceš.

A co používáte na plašení kosů a špačků vy? Podělte se

🙂

The post Jak ubránit jahody před kosy appeared first on PetraZahradnici.cz.