Když jsem hodila do stories na Instagramu fotku našich brambor vypěstovaných jen tak mimochodem ve slámě, strhla se lavina dotazů, jak jsme to dokázali. Slíbila jsem, že to sepíšu na blog a Honza se mi smál, co jako chci psát, že těch pár informací za článek nestojí. Já si myslím, že jo. Protože i pro mě to bylo letos poprvé a každá rada a zkušenost dobrá.

Návod na pěstování brambor v seně, slámě nebo trávě

  1. Důležité je vědět, že brambory porostou v jakémkoliv organickém materiálu. Použít můžete seno, čerstvě posekanou trávu, slámu, nezetlelé (nebo částečně zetlelé) listí (klidně i ořešákové).
  2. Na jarní výsadbu se začněte chystat už na podzim. Nechte si stranou dost materiálu (jako že fakt dost), do kterého brambory na jaře uložíte. Ideálně ho shrabte někam na hromadu a nechte do jara být.
  3. Jakmile na jaře přestane mrznout a země nebude moc prochladlá (zkuste do ní zapíchnout prst), můžete se na to vrhnout. Důležité je, aby brambory nepřemrzly, mírný noční mrazík nevadí, protože hlízy ochrání sláma. My jsme letos brambory sázeli na konci května a chtělo to o něco dřív.
  4. Najděte si vhodné místo. Na velikosti nezáleží, té přizpůsobíte množství sadby, ale počítejte s tím, že tenhle prostor až do konce prázdnin k ničemu jinému nevyužijete.
  5. Připravte si sadbu. Ideální jsou sadbové brambory, které si objednáte přes internet (nepoužívejte kupované z obchodu, jsou chemicky ošetřované), nebo použijte brambory, které vám zbyly, ale pocházejí z nějakých ekologických zdrojů.
  6. Prostor, kam budete chtít dávat brambory, posekejte. Teda není to úplně nutné, ale vzrostlá tráva bude trošku překážet při sázení.
  7. Sadbové brambory (naklíčené) rozložte na připravenou plochu do sponu v rozmezí 30 – 40 cm od sebe (do sponu znamená, že je dáváte v řádcích a každý řádek posunete tak, aby byly další sazenice v mezerách toho předchozího).
  8. Na brambory položte připravené seno, slámu nebo listí, navrch můžete dát klidně i čerstvý hnůj. Je to opravdu fuk, jen výška této hromady by měla být minimálně 25, ideálně kolem 40 cm. A myslete taky na to, aby sláma byla i kolem brambor – neporoste do nich plevel.
  9. No a můžete se jít až do srpna opalovat.
Letos jsme takhle zasadili cca 2 kg brambor a teď v září jsme jich vykopali 30 kg. Některé jsou trošku ožrané od myší (položené na zemi jsou trošku víc ohrožené hraboši), ale jinak jsou krásné, zdravé a vynikající. A ještě jeden tip vám dám. Jestli se chcete ochránit před mandelinkou bramborovou, zkuste někam na zahradu zasadit křen. Pomůže. Zkušenější říkají, že obvyklá výnosnost brambor pěstovaných ve slámě je o něco nižší než když je dáváte do brázd do země. Uvádí se, že ten známější způsob pěstování zajistí výnos cca 10 kg na kilo sadby, ve slámě by to mělo být jen 5 – 7 kg, nicméně naše letošní zkušenost mluví trošku jinak. Co vy, máte s pěstováním brambor ve slámě zkušenosti? Napište mi do komentáře, budu za každý názor ráda
🙂