Poslední dobou jsem si oblíbila dezerty do skleniček a mističek. Tentokrát mám pro vás recept na jogurtovou variaci panna cotty, kterou připravuji velmi často v průběhu celého roku. Jednoduchá a rychlá, bez výčitek z mlsání a vhodná jako snídaně, svačina i dezert 😄.
JOGURTOVÁ VARIACE PANNA COTTY
INGREDIENCE
(6 porcí)
Doba přípravy: 20 minut + doba chlazení 4–24 hodin
200 ml mandlového nebo kokosového rostlinného mléka
500 g řeckého jogurtu
4 polévkové lžíce medu / javorového sirupu
na špičku nože vanilky (nebo 1 vanilkový lusk)
5 plátků želatiny + 5 lžic studené vody
Na ozdobení:
mražené nebo čerstvé jahody (cca 200 g)
2 lžíce javorového sirupu
1 lžíce vody
granola nebo musli / oříšky / čokoláda / sušenky
POSTUP
Do misky si nachystáme 5 plátků želatiny, které zalijeme 5 lžícemi studené vody. Necháme odstát asi 10 minut, dokud želatina nenabobtná.
Mezitím si ve druhém menším hrnci zahřejeme rostlinné mléko, do které přidáme med nebo sirup a mícháme, dokud se nerozpustí. Přidáme vanilku. Pozor jen zahříváme, mléko nesmí nám vařit.
Jakmile nám želatina nabobtná, vezmeme ji rukama a vymačkáme vodu. Želatinu přidáme k tekuté směsi a pořádně rozmícháme, abychom zamezili vzniku kousků. Ještě chvíli mícháme na mírném stupni.
Směs odstavíme a necháme asi 10 minut vychladnout. Do vychladlé směsi přimícháme postupně řecký jogurt a ručně vyšleháme dohladka.
Směs plníme do formiček (mě vyšla směs na 6 středních formiček, pokud máme větší, vyjde směs na cca 4 porce).
Dáme ztuhnout do ledničky. Minimálně na 4 hodiny, ale nejlépe do druhého dne.
Před podáváním připravíme rozvar z jahod. Jahody nakrájíme na menší kousky, přidáme javorový sirup a lžíci vody.
Na středním stupni povaříme 5–10 minut, aby si jahody zachovaly svou barvu a dokud se neodpaří část tekutiny.
Ručním mixérem směs rozmixujeme – necháme větší kousky ovoce.
Jahodový rozvar navrstvíme na poloviny na ztuhlou panna cottu. Na druhou část přidáme granolu nebo musli (anebo oříšky, čokoládu, sušenky)