Zdravím z Číny,

dnešní článek bude tak trochu neobvyklý. Většinou se věnuji cestovatelským a  poznávacím tématům, ale ještě nikdy jsem nevěnovala celý článek jedné konkrétní osobě. Dnes ovšem udělám výjimku a to ze zcela zřejmého důvodu; osoba, o které dnes budu vyprávět, totiž v Číně (konkrétně v Shanghai) zanechala obrovskou stopu a ani v současné době se na ni nezapomíná. Však v letošním roce se slaví 100 let od jeho příchodu do Shanghaie a zároveň se připomíná 60 let od jeho smrti. Řeč je o Ladislavu Hudecovi, slovenskému rodákovi.

Zdroj: www.google.com

Ladislav Hudec (nebo také László Hugyecz) se narodil 8.ledna 1893 v Banskej Bystrici (tehdejší Besztercebánya) v bývalém Rakousku-Uhersku a tím, že v té době Slovensko v podstatě neexistovalo a bylo pod vlivem Uhrů, tedy Maďarska, v mnoha zdrojích je uváděna jeho národnost jako maďarská. Což bývá trnem v oku pro spoustu Slováků, zejména mého manžela Mira, který Maďary vyloženě nemůže vystát:-) Pravda je ovšem taková, že tou dobou tlak na maďarizaci vrcholil a kdo chtěl studovat a také dostat dobrou práci, musel mluvit maďarsky a také si "pomaďarčit" jméno. Miro je navíc také rodilý Banskobystričan, takže je nám Hudec o to víc bližší. Také byl Miro tak hodný a během svého pobytu u rodičů přes Vánoce mi sloužil jako fotograf:-) Jeho rodný dům se nachází blízko centra města a v současné době je to hezká stylová restaurace.Dětství prožil také v Banskej Bystrici, tentokrát v ulici Skuteckého, jen pár metrů od místa, kde Miro sám vyrůstal, a touto cestou okolo Hudecova domu jsme kolikrát procházeli.


Vysokou školu Hudec studoval na Technické univerzitě v Budapešti - obor Architektura. Hned po studiích narukoval do rakousko-uherské armády. Na ruské frontě byl zajat a poslán na Sibiř do pracovního tábora, odkud roku 1918 utekl. Jeho cesta poté následovala do Shanghaie, kde se stal členem americké skupiny architektů. V roce 1925 si otevřel svoji vlastní firmu L.E.HUDEC  a od té doby se díky svým stavbám stal jedním z nejvýznamnějších architektů a je považován za otce výstavby moderních mrakodrapů. Jeho tvorbu ovlivnil také krátkodobý pobyt ve Spojených státech, kde byl tou dobou velice populární styl Art deco a který do svých staveb promítal. Po rozpadu Československa získal v roce 1941 maďarský pas a nějakou dobu působil i jako maďarský konzul. Tuto pozici využil mimo jiné pro záchranu židovských rodin, které do Shanghaie utíkaly před nacismem. V Shanghai žil až do roku 1947, odkud i se svou německou ženou Gisele a jejich třemi dětmi odstěhovali do Spojených států. Tam pracoval jako univerzitní profesor na univerzitě v Berkeley, vyučoval ranou křesťanskou archeologii. Pokud by chtěl v Americe pracovat jako architekt, musel by získat potřebnou licenci, ale na to už ve svém věku neměl dost sil. Zemřel 26.10.1958. V roce 1970 byly jeho ostatky na jeho výslovné přání převezeny na evangelický hřbitov v Banskej Bystrici.
Během svého pobytu v Shanghai  navrhl celkem 65 staveb, naprostá většina jeho staveb se nachází přímo v centru města. Některé jsou dokonce jen pár desítek metrů od hlavní městské promenády - Bundu. Největší koncentrace je ale ve Francouzské koncesi, což je původní shanghaiská čtvrť založená Francouzi v první polovině 20. století a jejíž koloniální kouzlo zůstává ve městě i v současné době.  Všechny budovy jsem já sama, s Mirem nebo i s našimi návštěvami navštívili. Pojďme se podívat na 9 z nich.

1. Park Hotel (1934)

Park Hotel patří k nejdůležitějším dílům Hudeca i k nejvýznamnějším stavbám města vůbec. Nachází se na West Nanjing Road v těsné blízkosti People´s Square. Jako hotel slouží Park Hotel dodnes. Až do 80.let dvacátého století byl Park Hotel nejvyšší budovou Asie (měří 83 metrů).


shanghai, šanghaj, park hotel, parkhotel, náměstí lidu, people´s park, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica

shanghai, šanghaj, park hotel, parkhotel, náměstí lidu, people´s park, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica

 

2.  China Baptist Publication Building a Christian Literature Building (1932, 1930)

Tato dvojbudova byla postavena během dvou let a každá budova má vlastní vchod na opačnou stranu bloku. Jsou inspirovány mrakodrapy stavící se tou dobou ve Spojených státech, zejména v New Yorku. V letech 1932-1947 sídlila v této budově v osmém patře jeho kancelář.


shanghai, šanghaj, baptist publication, christian literature, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica

shanghai, šanghaj, baptist publication, christian literature, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica


3. Joint Savings Society Building (1926)

Tato budova sloužila jako banka a i byla vlastněna stejnojmennou bankovní skupinou. Jako jedna z prvních čínských bank poskytovala bankovní služby tak, jak je známe ze západního světa a dbala také na eleganci a čistotu interiéru.
shanghai, šanghaj, joint savings society, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica


4. Moore Memorial Church (1931)

Tento metodistický kostel  (známý také pod názvem Mu-en Church) nahradil původní kostel postavený v roce 1887. Pro veřernost byl jako kostel uzavřen v letech 1941 až 1979 kvůli probíhající kulturní revoluci. Kostel se nachází hned naproti People´s  Square, v současné době doslova obklopen a namačkán mezi výškovými budovami ze strany jedné a silnicí plné aut ze strany druhé.


shanghai, šanghaj, moore memorial church, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica
 
shanghai, šanghaj, moore memorial church, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica

shanghai, šanghaj, moore memorial church, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica


5. The Normandie (1924)

Bytový komplex  se 76 apartmány byl postaven jako menší verze Flatiron Building postavené v roce 1902 na Manhattanu.

čína, china, shanghai, šanghaj, normandie, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica

čína, china, shanghai, šanghaj, normandie, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica


6. American Club (1925)

Budova sídla Amerického klubu nabízela dvě velké jídelny, bar, místnost na billiard i na bowling, knihovnu a 50 ložnic. Ve třicátých letech byl tento klub velice populární, čítal přes tisíc členů - samozřejmě pouze mužů.

čína, china, shanghai, šanghaj, american club, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica


7. Grand Theatre (1933)

Divadlo s původní kapacitou 2400 diváků je jednou z nejmodernějších Hudecových staveb.

čína, china, shanghai, šanghaj, grand theatre, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica

8. Houses on Rue Ratard (1920)

V samém srdci Francouzské koncese se nachází 22 vil (z nichž 8 tvoří jednu linii domů se samostatným vjezdem), které jsou obehnané vysokou zdí a lemovány platany (teď v zimě bez listů). Bylo velmi těžké je nějakým způsobem vyfotit, ale jeden dům měl otevřená vrata, takže jsem na pár vteřin vklouzla dovnitř. Toulání se po koncesi v těchto útulných uličkách je moje oblíbená aktivita:-)

čína, china, shanghai, šanghaj, rue ratard, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica

čína, china, shanghai, šanghaj, rue ratard, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica

čína, china, shanghai, šanghaj, rue ratard, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica
9. Hudec House (1933)

Poslední stavba v našem výčtu je Hudecův vlastní domov. Pobýval v něm v letech 1933-1937, nebyl to tedy jeho jediný domov v Shanghai - je ale jediný, který nese jeho jméno. Je zasazen do vnitrobloku a vchod k němu na první pohled člověk snadno přehlédne. Já k němu ale jela na jistotu. U přístupové uličky je velký plakát s jeho představením a fotografiemi jím postavených budov. Mého řidiče, který mě tam úterní dopoledne vezl, to evidentně zaujalo a bylo vidět, že o něm nikdy předtím neslyšel. Po pár metrech jsem spatřila útulný domek, skoro vypadal jako pohádková chaloupka. Dům nyní slouží jako Hudecovo muzeum, které bohužel přes týden bývá otevřené až odpoledne - já přijela kolem desáté ráno. Nejspíš proto v okolí domu skoro nikdo nebyl - narazila jsem pouze na čínský pár, který byl otevírací dobou také překvapen. Nicméně prohodili jsme pár slov, že byli v Praze a tak. Nicméně dovnitř se chci určitě podívat, takže tam s Mirem, až bude chvilka, zajdeme.

čína, china, shanghai, šanghaj, hudec house, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica

čína, china, shanghai, šanghaj, hudec house, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica

čína, china, shanghai, šanghaj, hudec house, ladislav hudec, slovensko, banska bystrica


To by bylo vše k Ladislavu Hudecovi a doufám, že vám to přišlo stejně zajímavé jako nám. Slovensko je tu perfektně reprezentované:-)

Douho už chci napsat článek o našem bydlení tu v Shanghai, jelikož můj článek pojednávající po bydlení v Changshe měl celkem úspěch (což je samozřejmě relativní, nicméně pro mě je čtenost článku okolo 500 lidí úspěchem:-)), bude tedy můj další článek právě o něm. Akorát se to hodí, máme teď chvilku odpočinku od cestování, takže je na to ideální čas.

Ahoj!

Lenka