Lom Velká Amerika je často nazýván českým Grand Canyonem. Nachází se nedaleko Prahy u obce Mořina a je součástí celé soustavy vápencových lomů. Lom Velká Amerika je největší z lomů, známé jsou také lomy Mexiko a Malá Amerika. Tato oblast je již dlouhá léta vyhledávanou destinací trampů i oblíbeným místem pro rodinné výlety. Oblíbená je zejména turistická trasa, která vede na Hrad Karlštejn.

Lom Velká Amerika

Lom Velká Amerika je prvním lomem, ke kterému se dostanete, pokud přijedete autem nebo autobusem do Mořiny. Jedná se o masivní vápencový lom, který měří zhruba 800 metrů na délku a 200 metrů na šířku. Hloubka lomu Amerika je až 100 m. Na jeho dně se nachází jezero s krásnou průzračnou vodou. Přístup na vyhlídky na okraji lomu je zejména ze žluté turistické značky. Lom se dá rovněž obejít po cestě i z jeho druhé strany. Nejhezčí pohled je z jeho JZ konce.
Lom Velká Amerika - JZ Vyhlídka, Lomy Amerika u Prahy
Lom Velká Amerika – JZ Vyhlídka

Lom Malá Amerika

Lom Malá Amerika je druhým vápencovým lomem s průzračně čistou vodou. Jezero na jeho dně je nazýváno Rešenské a voda je v něm tak čistá, že tu dokonce žijí i raci. Koupání i vstup je zde, tak jako na Velké Americe zakázán. Ve stěnách lomu můžete pozorovat velké čtvercové otvory – jsou to právě bývalé důlní štoly. Ústí sem Hlavní sběrná chodba 3. těžebního parta. V současné době jsou štoly významným zimovištěm netopýrů.
Lom Malá Amerika - Koupání je bohužel zakázáno
Lom Malá Amerika

Lom Mexiko – Lom bývalých politických vězňů

Turisté budou tento lom znát spíše pod názvem Mexiko. Tento lom ale zažil krutosti a nelidskosti komunistického režimu. Mezi lety 1949 a 1953 jím prošlo na 2000 vězňů. Téměř všichni skončili po několika týdnech v zuboženém stavu v pankrácké nemocnici. Vězni, kteří tento „Český Mauthausen“ přežili se sami složili a nechali u tohoto trestaneckého lomu vztyčit památník.
Památník nad lomem Mexiko - Lomy Amerika u Prahy
Památník nad lomem Mexiko – Lomy Amerika

Jak se k lomu Velká Amerika dostat?

Lom Velká Amerika se nachází pouhých 21 km JZ od středu Prahy. Dostat se k němu můžete jednoduše autem, ale i hromadnou dopravou.

Lomy Amerika Autem

Lomy se se nacházejí u obce Mořina, do navigace můžete zadat přímo „Velká Amerika“. Z centra Prahy je nejrychlejší cesta po dálnici D5, kterou opustíte na sjezdu 10 – Loděnice. Odtud pojedete přes Kozolupy až k lomům. Pokud přijedete z jiné strany, stačí se v obci Mořina vydat do kopce směrem Kozolupy/Bubovice. Při příjezdu z Mořiny budete mít lom po levé straně.

Parkování

Zaparkovat můžete bez problémů přímo u lomu Velká Amerika. Jsou zde 2 větší parkoviště a parkování je zdarma. Vyráží odtud i turistická žlutá značka, po které se dostanete k dalším lomům.

Autobusem

Do Mořiny se snadno dostanete autobusem z Prahy – Zličína, který zastavuje v obci Mořina. Ze zastávky v Mořině je to pěšky k lomu Amerika 1 km po žluté značce. Přímo u lomu Velká Amerika zastavuje autobus č. 311 který vyráží rovněž z Prahy – Zličína, ale tato linka tu zastavuje pouze 1-3 x denně (zastávka Mořina, odb. lom.). Pro vyhledání nejlepšího spojení doporučujeme IDOS.

Vlakem

Nejbližší železniční stanice je Karlštejn – žel. stanice. Vlaky na trase Praha – Karlštejn – Beroun jezdí v pravidelných půlhodinových intervalech. TIP: Mezi Karlštejnem a Lomy Amerika vede krásná turistická trasa. Pokud si chcete udělat pěkný výlet, doporučujeme přijet autobusem do Mořiny a začít od výlet od Velké Ameriky, protože autobusy nejezdí tak často jako vlaky. Pokud zvolíte opačný postup se začátkem u Karlštejna, může se stát, že budete muset v Mořině čekat na autobus i 2 hodiny.
Pohled do Českého "Grand Canyonu" - Lom Velká Amerika. Praha je odtud pouhých 21 km.
Lom Velká Amerika – Pohled do Českého „Grand Canyonu“

Výlet lom Amerika – Karlštejn

Oblíbený pěší výlet vede z obce Mořina, přes lomy Velká Amerika, Mexiko, Kanada a Malá Amerika až na hrad Karlštejn. Trasa má 6,5 km a je dobře značena turistickými značkami. Se zastávkami na focení můžete počítat, že vám trasa zabere okolo 2,5 hodin. Začátek je v obci Mořina odkud vede žlutá značka, která vás provede kolem lomů až k Dubu sedmi bratří. Odtud vede na Karlštejn červená turistická značka. Trasa vede pěknou krajinou Národní Přírodní Rezervace Karlštejn a tento výlet je hezký v každém ročním období – i v zimě. Zejména fanoušci Geocachingu (celosvětová GPS hra) si přijdou na své, protože v okolí lomů je ukryto hned několik „pokladů“ v podobě kešek.
Hrad Karlštejn - foto z hradeb u studniční věže
Hrad Karlštejn – foto z hradeb u studniční věže

Prohlídka lomu Amerika, přístup a vstup do štol

Kolem Lomu Amerika jsou hezká vyhlídková místa, kde můžete pořídit krásné fotky. Vstup přímo do Lomu je zakázán. Lomy jsou majetkem společnosti Lomy Mořina spol. s.r.o. a za porušení zákazu vám hrozí pokuta 15 000 Kč. Není zde tedy žádné vstupné ani otevírací doba. Zákaz vstupu je zde především z bezpečnostních důvodů. Pokud ale přeci jen toužíte podívat do podzemních štol existují 2 možnosti:

1. Předem domluvená prohlídka štol se spolkem OS Hagen

Soukromé prohlídky a exkurze do podzemních štol jsou možné v počtu 10 a více osob, připadne dle domluvy. Pro více informací se podívejte na Facebook spolku nebo je kontaktujte přímo na e-mail: hagen.morina@gmail.com.

2. Každoroční akce „Evropský den chráněných území“

Pouze jeden den v roce se koná tato akce, při které vás čeká naučná stezka i exkurze a průchod štolou od Dubu Semi bratří k lom Malá Amerika. Pro informace o aktuální akci sledujte stránky CHKO Českého Krasu. Akce v roce 2019 se koná 25. května.

Koupání v lomem Malá a Velká Amerika

Koupání je v lomech rovněž zakázáno. Při porušení zákazu Vám hrozí pokuta 15 000 Kč. Bohužel ani není možné koupání domluvit se spolkem OS Hagen.
Lom Velká Amerika - vstup do lomu je zakázán
Lom Velká Amerika – vstup do lomu je zakázán

Historie

Těžba

Nejstarším písemným dokladem povolující kutací práce v okolí Mořiny pochází z roku 1890. Bylo uděleno Gottfriedovi Bächerovi. Hned v následujícím roce 1891 byla zahájena těžba.  Za dalších 7 let, roku 1898 toto právo pan Bächer prodal Pražské Železářské společnosti. Na Velké Americe se těžilo až do roku 1963, kdy se zřítila špatně založená jihovýchodní stěna. Náklady na nové zabezpečení lomu se ukázaly příliš vysoké, a tak se těžba přesunula do nedalekého lomu Na Čeřince.

Natáčení filmů

Lomy Malá a Velká Amerika se v minulosti staly oblíbeným místem i pro filmové společnosti. Natáčel se tu např. Limonádový Joe nebo Akumulátor.

Mapa lomů a okolí Velké Ameriky

Hans Hagen a pověsti z podzemních štol

Lomy Amerika jsou opředené pověstmi o Hansi Hagenovi – vojákovi německého wehrmachtu, který se za koncem druhé světové války schovával ve štolách lomů před spojeneckými vojsky. Odříznutý od světa tu prý léta skrýval. Samota a tma ho dohnala k šílenství. Domovem mu měla být západní štola 3. patra poblíž lomu Malá Amerika. Pověstí a jejich variací je více, ale důležitým pojítkem je staré důlní zařízení – kovový gong, který dříve sloužil horníkům k zvukové signalizaci. Když po druhé světové válce horníci opustili lomy, začaly se historky šířit zejména mezi trampy. Kdo na tento gong zavěšený na křižovatce nad jezírkem 3x zazvonil, ve zdraví se z podzemí nevrátil. Originál signálního zařízení můžete stále najít ve nedalekém skanzenu Solvayových lomů.

Kempy a stanování u lomů Malá a Velká Amerika

Lomy a jejich okolí byly po dlouhá léta oblíbeným místem mezi trampy. Dle českých zákonů, je v přírodě povoleno „nocovat“ nikoliv, ale tábořit. Pokud vás tedy láká přespání pod širákem nebo v hamace někde v okolí, neměl by to být problém. Pokud hledáte místo pro stan, můžeme doporučit kempy v okolí. Nejbližší kemp je Minikemp v Kozolubech nebo potom Autokemp Karlštejn na u Karštejna v hezké lokalitě na břehu Berounky.

Ubytování v okolí lomů Malá a Velká Amerika

Nejbližší ubytování v blízkosti lomů naleznete u Karlštejna.

Ubytování u Karlštejna

Karlštejnské podhradí nabízí hned několik možností ubytování. Nejoblíbenějším a nejlépe hodnoceným je Hotel Karlštejn s bazénem, saunou a nádherným výhledem přímo na hrad. Mezi oblíbené patří i Romantický Hotel Mlýn Karlštejn, který naleznete u řeky Berounky. Příznivé ceny nabízejí Apartmány Karlštejn.
Hotel Karlštejn - Krásný výhled na hrad přímo od bazénu
Hotel Karlštejn – Výhled na hrad přímo od bazénu

Co s sebou?

Nezapomeňte zejména na dostatečné množství vody a nějakou tu svačinu. Najíst se můžete v Mořině v hostinci na růžku nebo potom na Karlštejně, v jehož podhradí najdete mnoho různých restaurací. Pokud si chcete přečíst něco více o vybavení na túry, zde je pár tipů:

Kam dál?

Máte celý víkend nebo si chcete výlet prodloužit o další zajímavá místa v okolí? Zde máme pár dalších tipů další příští výlet:

Hrad Karlštejn

Majestátný hrad Karlštejn - 6,5 km pěšky od lomů Amerika i kousek od Prahy
Majestátný hrad Karlštejn nedaleko lomů Amerika
K Hradu Karlštejn je to od lomu Velká Amerika pouhých 6,5 km po pěkné turistické trase. O hradu Karlštejn jsme připravili samostatného průvodce s informacemi a zajímavostmi o hradu: Hrad Karlštejn – praktické tipy pro Váš výlet.

Solvayova lomy

Ve Skanzenu Solvayových lomů můžete nalézt původní signální zařízení, kterým mohl být podle pověstí přivolán přízrak Hanse Hagena. Na prohlídce Solvayových lomů vás čeká jízda důlním vláčkem. Muzeum má 4 hlavní expozice:
  • Těžba a doprava vápence v Českém krasu
  • Geologie a speleologie
  • Nákladní lanové dráhy
  • Dobová strojní dílna
Skanzen je otevřen od května do října. Vstupné a otevírací dobu naleznete na oficiálních stránkách muzea Solvayovy lomy.

Svatý Jan pod Skalou

Kostel v pozadí se Svatojánskou skálou
Kostel v pozadí se Svatojánskou skálou
Svatý Jan pod skalou je malebná vesnička, které dodává kouzlo Svatojánský skalní masiv (Svatojánská skála), který se nad vesničkou tyčí až do výšky 150 m. Z této vesničky vede hezká naučná stezka (dlouhá 4,5 km), kterou se můžete dostat právě až k Solvayovým lomům. Pod Svatojánskou skálou najdeme kostel sv. Jana Křtitele, který je propojen s jeskyní svatého Ivana. V jeho blízkosti je také benediktinský klášter. Barokní kostel sv. Jana Křtitele je přístupný od dubna do října o víkendech (mezi 10 – 13h a 14 – 17h) a o letních prázdninách po celý týden kromě pondělí.

Koněpruské jeskyně

Místo bývalé penězokazecké dílny, Koněpruské Jeskyně
Místo bývalé penězokazecké dílny, Koněpruské Jeskyně
Patříte-li mezi milovníky jeskyní, neměli byste si nechat ujít Koněpruské jeskyně. Zejména pokud jste přijeli autem nebo zůstáváte v této oblasti déle. Jeskyně se nachází se zhruba 5 km od Berouna a tvoří nejdelší jeskynní systém v ČR. Jeskynní systém se rozprostírá v devonských vápencích ve třech patrech. Místo bylo objeveno v roce 1950 při odstřelu v místním lomu. V minulosti zde byla penězokazecká dílna i lidské kosti staré 13 000 let. Za základní vstupné zaplatíte 150 Kč. Přístupné jsou každý den od dubna do října.
Ať už se vydáte na lom Velká Amerika na jednodenní výlet z Prahy nebo strávíte delší dobu stanováním v nejbližších kempech, určitě se vám místní turistické trasy budou líbit. Kouzlo mají lomy Amerika i v zimě. The post Lom Velká Amerika – Výlet do Českého „Grand Canyonu“ appeared first on Czech the World.