Muž přijel domů s tím, že byl dnes náročný pracovní den a špatně spal a že se potřebuje odreagovat. Tak jsme jej s dětmi vzali včera odpoledne s sebou na hory 🙂 

Myslím, že po zdolání další beskydské tisícovky, 14 km trasy a převýšení přes 500 m v terénu byl nejen dobře odreagován, ale i spal jako mimino 🙂 


Cesta na Magurku (1067 m) ze strany od Čeladné není značená, šli jsme tak podle aplikace mapy.cz, kterou máme už delší dobu nainstalovánu na mobilu. Určitě doporučuji, pokud máte také rádi turistiku. 

Oproti tištěným mapám mají hned několik výhod. Máte-li signál GPS, vždy víte, kde se přesně nacházíte na mapě a dobře se tak orientujete i na neznámém místě, obzvláště pokud není značeno turistickými značkami. My jsme díky tomu včera vyšlapali horu z velké části po lesních cestách, které byli díky menší návštěvnosti mnohdy téměř zarostlé. Bez navigace v mobilu bychom asi hodně bloudili. 

Další výhodou je „skladnost“ (mobil nosí většina z nás stejně stále u sebe) a aktuálnost dat (mapy jsou průběžně aktualizovány, u tištěných map si člověk čas od času musí koupit novou). 

Aplikace ale přináší mnohem víc. Obsahuje funkci stopař, která vám po aktivaci přináší informace o profilu terénu, kterým procházíte (nadmořské výšky), čase na cestě či vzdálenostech. U posledního zmiňovaného se musím chvíli zastavit. Tady cítím trochu rezervy. Vzdálenosti v této aplikaci (ale i obecně na turistických ukazatelích, na které v horách můžete natrefit) bohužel nezobrazují reálně zdolané kilometry. Možná jste si toho všimli sami, když chodíte po horách. 

Je to dáno tím, že jsou měřeny vzdušnou čarou (ale kdo z nás po horách lítá, že? :-)). V rovinatém terénu to nevadí, ale jakmile člověk začne zdolávat kopce, rozdíly mohou být poměrně významné a člověk v reálu ujde podstatně více, než ukazuje aplikace či turistické ukazatele. Když jsem srovnávala údaje na ukazatelích a v aplikaci mapy.cz s údaji, které mám díky mobilové aplikaci Endomondo, se kterou chodím běhat (vzdálenosti měří přes GPS), zjistila jsem, že se údaje v kopcovitém terénu odchylují o 1/3 až 1/2 ušlé vzdálenosti, což už se třeba u 10 km tras projeví docela výrazně… 🙂

Obvykle tak při našich túrách kombinuji obě varianty.

Jak to máte s cestováním po horách vy? Chodíte jen po značených trasách bez map? Nebo používáte klasické papírové mapy? A nebo jako já své túry „digitalizujete“? Co vám vyhovuje a co byste doporučili vy?

Jsem zvědavá a těším se na reakce.

Přeji krásný parný (snad na dlouho poslední) den

A.