Hnízdo orlů mořských se nachází v okrese Durbe v západním Lotyšsku. Toto hnízdící teritorium je známé od roku 2014. Hnízdo se nachází zhruba 25 metrů nad zemí. Kamera byla na strom umístěna na konci ledna 2015. Online přenos z hnízda zajišťuje lotyšský fond pro přírodu.

Kamera je umístěna tak, aby sledovala přírodní procesy bez lidského zásahu. Podobně se každý rok vyskytují stovky dalších hnízd Adaptace – obětovat nejmladší mláďata – se u dravců vyvíjela miliony let, je nezbytná pro přežití druhu. Pořadatelé přímého přenosu nezasahují do přírodních procesů, s výjimkou případů, kdy jsou ptáci poškozeni v důsledku lidské činnosti.

V roce 2015 hnízdo obýval pár orlů Durbe a Roberts. Byla snesena dvě vejce, ze kterých se vylíhlo jedno mládě. V letech 2016 a 2017 se majitelé hnízda několikrát změnili a hnízdění nezačalo ani v jednom ze dvou let. V březnu 2017 hnízdo obsadil pár orlů mořských, který pozorovatelé hnízda pojmenovali Milda a Raimis. V letech 2018, 2019 a 2020 Milda a Raimis úspěšně zahnízdili – každý rok vyrostla dvě mláďata. 28.3.2021 – Raimis náhle zmizel. Milda vylíhla dvě vejce. Po Raimisově zmizení se k Mildě připojilo několik cizích orlů. Mláďata zemřela několik dní po vylíhnutí. Od konce dubna 2021 se v hnízdě s Mildou zdržoval samec jménem pan K. Pan K byl viděn naposledy 18. února 2022. 20. února 2022 se v hnízdě objevuje samec, který dostal dočasné jméno Pan S. 15. a 18. března snesla Milda dvě vejce. 16. března dostal pan S jméno Voldis. Obě vejce sežrala 23. března cizí kroužkovaná samice orla mořského H426. Samici kroužkoval ornitolog Janis Kuze 25.05.2016 v okolí Jaunpils. Jde o mladou samici, která dosáhla hnízdního věku a hledá hnízdní území.
11. října 2022 přiletěl na hnízdo mladý orel mořský s kroužkem H678, kroužkovaný Jānisem Ķuze v hnízdě se dvěma sourozenci dne 25.05.2021 na západním pobřeží Lotyšska. Toto bylo jeho první pozorování od opuštění hnízda. Podruhé se vrátil na hnízda 17. října.

Hnízdo se nachází v okrese Durbe u města Liepāja v západním Lotyšsku, na níže uvedených mapách je označeno modrou čarou. Mapy poskytl Jānis Ķuze.

Je zde jedno velké jezero Durbes v přírodní rezervaci. V kraji jsou i další vodní plochy, přírodní i umělé. Ve Skrundě (na pravé straně mapy) je rybí farma s velkými rybníky, které se na podzim vypouštějí kvůli rybolovu. Po vypuštění zůstává v rybnících spousta ryb a rybníky lákají ke krmení hejna mladých i dospělých orlů mořských. Ryby v mělké vodě jsou snadným úlovkem pro mladé orlíčky, kteří se učí lovit. Rybníky tak lze nazvat jejich „školou“.
Hnízdnímu místu byl udělen status mikrorezervace v říjnu 2015. Je obklopeno širokým nárazníkovým pásmem, ve kterém není v období hnízdění povolena lesnická činnost.Online přenos z hnízda:

Orel Mořský webkamera

Videozáznamy:

Mladý orel H678 na hnízdě 11. října


H678 znovu navštívil hnízdo 17. října

Orel si hraje s šiškouOrlík si odpočinul na hnízdě a odletěl

Zdroj: Juras-erglis Durbe, videozáznamy MSanmaelo, liznm